A városvezetés követeli továbbá Esztergom vízvezeték-hálózatának önkormányzati ellenőrzés alatti működését vagy tulajdonba adását, továbbá azt, hogy ezt a hálózatot a közeli karsztkutakból láthassák el egészséges ivóvízzel – jelentette be a polgármester.
Elmondta: a Kenyérmezei-patakba torkolló csatorna tisztítását a hét végén rendelte el az esztergomi önkormányzat, amint az általa megbízott laboratóriumtól megérkeztek a csatorna faláról és iszapjából vett minták, amelyek az emberre súlyos veszélyt jelentő dioxin- és PCB-vegyületeket tartalmaztak. Meggyes Tamás megdöbbentőnek tartja, hogy a Észak-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség, amely az egyik ellenzője a karsztkutak felhasználásának, most a szennyezéssel fenyegetett Esztergomot kötelezte intézkedésre. A polgármester szerint a hatóságok leginkább a felelősség elhárításával, az adatok eltitkolásával foglalkoznak, és ezzel azt a látszatot igyekeznek kelteni, hogy a francia tulajdonú dorogi veszélyeshulladék-égető biztonságos.
*
– A hatóság nem arra kötelezte Esztergomot, hogy tisztítsa ki a csatornát, hanem arra, hogy a vezeték tulajdonosaként szólítsa fel az üzemeltető céget a kártalanításra – jelentette ki lapunknak Gerencsér Tivadar, a felügyelőség igazgatója. Hozzátette: az égetőt működtető Onyx Kft. a tavalyi szennyezése után a hatóság rendelkezései értelmében 150 millió forintos bírságot köteles fizetni, és csak bejelentés után, a felügyelőség ellenőrzése mellett engedhet le csapadékvizet a csatornán. A társaságot a hatóságok ugyanakkor kötelezték arra is, hogy teljes körű kárfelmérést végezzen a talajban, a talajvízben az üzem területén és a környéken, de a bíróság új eljárásra utasította a felügyelőséget. Megjegyezte: a rendőrség segítségével nyomoznak az utóbbi szennyezés ügyében, de amíg nem tudják bizonyítani, hogy ki az elkövető, addig nem is járhatnak el ellene, az egyik karsztvízkút használatára pedig nemrég adtak engedélyt Esztergomnak.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közleményben pedig azt hangsúlyozta, hogy nincs vészhelyzet, iható a víz Esztergomban, a Dunában sem mutatható ki egészségkárosító szennyezés. Megerősítették ugyanakkor: a környezetvédelmi szakemberek feltételezése szerint a szennyező anyag a dorogi hulladékégető ülepítő medencéjének aknáin keresztül is bekerülhetett a csatornába, de a káros anyag forrásaként számításba jöhetnek illegális bekötések is.
Kiderült, kit választanának az ukránok Zelenszkij helyett
