Kína kemény választ adott az Európai Uniónak

A kínai kereskedelmi minisztérium vámintézkedéseket jelentett be az Európai Unióból származó borpárlatokra. A döntés válaszlépés az Európai Bizottsággal zajló kereskedelmi vitára.

2025. 07. 05. 6:04
Konyakpincészet Boutiers-Saint-Trojanban, Franciaország délnyugati részén Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A minisztérium közleménye szerint az Európai Unióból származó borpárlatok dömpingje „jelentős károkat” okoz a kínai ágazatnak. 

Kína
Kína – Francia konyakgyártók megállapodtak az áremelésekben, hogy elkerüljék a dömpingellenes vámokat 2025. július 4-én Fotó: AFP

A tárca szerint az importált termékeket piaci ár alatt értékesítették, ezzel torzítva a versenyt és veszélyeztetve a hazai gyártókat.

Július 5-től az unióból származó borpárlatok importőreinek a behozatali érték 27,7 és 34,9 százaléka közötti összegű biztosítékot kell letétbe helyezniük

 – közölték.

A vámok több mint hatvan európai vállalatot érintenek, a lépés leginkább a francia konyakgyártókat sújtja. 

Franciaország a Kína felé irányuló borpárlatexport meghatározó szereplője, az érintett italok többsége ebből az országból érkezik.

A kínai minisztérium ezzel egyidejűleg közölte: 34 vállalat mentesülhet a vámkötelezettség alól, amennyiben teljesíti az előzetesen elfogadott ármegállapodási feltételeket. A kétszáz liter feletti tartályban szállított szeszes italok ugyanakkor nem tartoznak az intézkedés hatálya alá – tették hozzá.

Az intézkedések kezdetben ötéves időtartamra lépnek életbe – közölte a minisztérium.

Kína a brandy második legnagyobb exportpiaca az Egyesült Államok után, az ázsiai országba irányuló szállítmányok értéke 2023-ban elérte az 1,7 milliárd dollárt.

A kínai döntés összefüggésbe hozható azzal az uniós intézkedéssel, amelynek értelmében az EU-tagállamok tavaly októberben büntetővámot vezettek be a Kínában gyártott elektromos autókra. 

Az Európai Bizottság az intézkedést a piaci torzulásokkal indokolta, Peking pedig válaszlépéseket helyezett kilátásba.

A kínai bejelentés alig néhány héttel előzi meg a július végére tervezett EU–Kína csúcstalálkozót, amelyen várhatóan a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok is napirendre kerülnek.

Borítókép: Konyakpincészet Boutiers-Saint-Trojanban, Franciaország délnyugati részén (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.