Határtalan amerikai kínzások

Amerikaiak által fenntartott titkos börtönökben kellett több mint másfél évet raboskodnia két jemeni férfinak – áll az Amnesty International egyik legfrissebb beszámolójában. Az utóbbi két eset korántsem egyedi, ugyanis az Egyesült Államok a terrorizmussal megvádolt embereket különböző országok együttműködésével „az egész világon” titkos börtönökbe hurcolja, bántalmazza és kínozza – legalábbis az emberjogi aktivisták szerint.

Balogh András István
2005. 08. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy Guantánamo csak a jéghegy csúcsa, azt egyértelműen alátámasztja a jemeni Salah Nasser Salim Ali és Muhammad Faraj Ahmed Bashmilah esete – vélekedik az Amnesty International a két férfi nyomtalan eltűnéséről és tisztázatlan körülmények közötti fogva tartásáról. A 27 és 37 éves jemeni a külvilágtól teljesen elszakítva töltött el bilincsbe verve másfél évet titkos börtönökben, anélkül, hogy tudta volna, a földnek éppen melyik pontján van és milyen napszak van.
A két jemeni férfi Indonéziában élt 2003 augusztusáig, amikor Salah Nassert letartóztatták Dzsakartában a hatóságok. Barátját két hónappal később vették őrizetbe Jordániában, ahová Salah Nassert is utánaszállították. A dokumentáció szerint a foglyokat átadták a jordán titkosszolgálatnak, amely négy napon keresztül verette őket. Ezt követően tizennyolc hónapig elkülönített fogdában raboskodtak, ahol már az Egyesült Államok kommandósai ügyeltek rájuk. A rabok beszámolója alapján a föld alatti létesítményben a katonák nyugati zenét hallgattak, az amerikai szolgálatosok mindennap kihallgatták őket. A jemeni hatóságoknak 2005 májusában adták át a két férfit, akik a börtönlátogatások során elmesélhették fogva tartásuk történetét.
A titkos amerikai fogolytáborok lehetséges telephelyét a nemzetközi jogvédő szervezet Jordánia, Egyiptom, Thaiföld, Afganisztán, illetve az Indiai-óceán egy szigetére, Diego Garcíára helyezte. „Feltételeznünk kell, hogy nem egyedi esetekről van szó, s hogy az Egyesült Államok továbbra is számos foglyot tart ismeretlen helyeken” – véli Ferdinand Muggenthaler. Az Amnesty International Amerika-szakértője egyúttal a börtönök hollétének feltárását és a feltételezett terroristákkal szembeni igazságos eljárásokat szorgalmazta, amit azzal támasztott alá, hogy a börtönök helyének eltitkolása ellentmond a nemzetközi jognak, és megkönnyíti a kínzások alkalmazását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.