Hogy Guantánamo csak a jéghegy csúcsa, azt egyértelműen alátámasztja a jemeni Salah Nasser Salim Ali és Muhammad Faraj Ahmed Bashmilah esete – vélekedik az Amnesty International a két férfi nyomtalan eltűnéséről és tisztázatlan körülmények közötti fogva tartásáról. A 27 és 37 éves jemeni a külvilágtól teljesen elszakítva töltött el bilincsbe verve másfél évet titkos börtönökben, anélkül, hogy tudta volna, a földnek éppen melyik pontján van és milyen napszak van.
A két jemeni férfi Indonéziában élt 2003 augusztusáig, amikor Salah Nassert letartóztatták Dzsakartában a hatóságok. Barátját két hónappal később vették őrizetbe Jordániában, ahová Salah Nassert is utánaszállították. A dokumentáció szerint a foglyokat átadták a jordán titkosszolgálatnak, amely négy napon keresztül verette őket. Ezt követően tizennyolc hónapig elkülönített fogdában raboskodtak, ahol már az Egyesült Államok kommandósai ügyeltek rájuk. A rabok beszámolója alapján a föld alatti létesítményben a katonák nyugati zenét hallgattak, az amerikai szolgálatosok mindennap kihallgatták őket. A jemeni hatóságoknak 2005 májusában adták át a két férfit, akik a börtönlátogatások során elmesélhették fogva tartásuk történetét.
A titkos amerikai fogolytáborok lehetséges telephelyét a nemzetközi jogvédő szervezet Jordánia, Egyiptom, Thaiföld, Afganisztán, illetve az Indiai-óceán egy szigetére, Diego Garcíára helyezte. „Feltételeznünk kell, hogy nem egyedi esetekről van szó, s hogy az Egyesült Államok továbbra is számos foglyot tart ismeretlen helyeken” – véli Ferdinand Muggenthaler. Az Amnesty International Amerika-szakértője egyúttal a börtönök hollétének feltárását és a feltételezett terroristákkal szembeni igazságos eljárásokat szorgalmazta, amit azzal támasztott alá, hogy a börtönök helyének eltitkolása ellentmond a nemzetközi jognak, és megkönnyíti a kínzások alkalmazását.
Ruszin-Szendi a legjobban fizetett ellenzéki, pedig nem csinál semmit
