Intim kapcsolatok

Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár államtitokra hivatkozva nem kívánt részleteket elárulni a lapunk által tegnap nyilvánosságra hozott kémügyről, amelyben információink szerint egy volt és egy jelenlegi miniszter neve is felmerült. Eközben kiderült, annak ellenére, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal úgy döntött, a házaspárt ki kell szorítani az ország területéről, a férfi és felesége jelenleg is hazánkban tartózkodik.

Munkatársainktól
2005. 08. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sz. I. 2002. július 15. és 2004. március 31. között az Oktatási Minisztériumban szakértői munkát végzett – közölték érdeklődésünkre a tárca sajtóosztályán. A hölgy a magyar titkosszolgálatok figyelmét is felkeltette, ugyanis felvetődött a gyanú, hogy a román hírszerzésnek dolgozik. Az ügy a nemzetbiztonsági bizottság egyik ülésén is szóba került, elsősorban Sz. I. állami vezetőkhöz fűződő viszonya miatt. Nemzetbiztonsági forrásaink szerint a titkosszolgálat lehallgatta Sz. I. telefonját és a jegyzőkönyvekből kitűnik, hogy a Határon Túli Magyarok Hivatalában (HTMH) is munkát vállaló személy intim kapcsolatba került a szervezet volt vezetőjével, valamint egy jelenlegi és egy volt miniszterrel. Bálint-Pataki József, a HTMH egykori elnöke megdöbbentőnek és felháborítónak tartja, valamint határozottan visszautasítja, hogy bármi köze is lenne a kémtörténethez. A szervezet volt vezetője az MTI-nek elmondta, hogy egészségügyi okok miatt mondott le az elnökségről, irányítása idején, azaz 2002 júliusa és 2005 júliusa között a hivatal egyetlen munkatársával szemben sem vetődött fel nemzetbiztonsági jellegű probléma. Információink szerint egyébként a HTMH-ban nyílt titok volt Bálint-Pataki József viszonya a hölggyel.
Bálint-Pataki elkeseredett, hogy a Magyar Nemzetben közölt cikkhez hasonló színvonalú „koholmányok és képtelenségek” megjelenhetnek egy országos napilapban.
Lapunk ugyanakkor arról értesült, hogy Sz. I. férjének a HTMH nemrég eltávolított elnöke éveken át irodát és azzal járó infrastruktúrát biztosított. Bálint-Pataki József a szervezet tulajdonában levő Eötvös utcai ingatlant adta oda a férfinak, aki korábban az RMDSZ-ben is fontos pozíciót töltött be. Az irodában közvetlen vonalkapcsolat volt a magyar kormányzathoz, az illetőt pedig a hivatal elnöke bevonta a határon túli magyarok ügyét érintő döntéshozatalba is. Mint megtudtuk, a HTMH korábbi vezetője nem esett át C típusú nemzetbiztonsági átvilágításon, annak ellenére, hogy magas kormányzati pozíciója (főtisztviselői státusa) ezt indokolta volna.
*
A politikusok Bálint-Patakihoz képest visszafogottabban nyilatkoznak az ügyről: az írás tartalmi részét egyelőre senki sem cáfolta, sőt megerősítést nyert, hogy a nemzetbiztonsági bizottságban napirenden volt a téma. A testület MSZP-s alelnöke kifejtette, hogy a testület a kémtörténetről „általánosságokon túl nem kapott tájékoztatást”. A képviselő szerint ezen túlmenő információkra csak akkor lett volna szükség, ha felmerült volna „a szolgálat rendellenes működésének gyanúja”. Tóth Károly úgy vélte, a szolgálatok teszik a dolgukat, vagyis más országgal szemben védik Magyarország érdekeit. A szocialista képviselő felderítené a valós vagy nem valós államtitkok kiszivárogtatóit, és elzárná a csatornákat. Demeter Ervin, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes tagja egyelőre nem kívánta kommentálni a kémtörténetet.
Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár közleményben reagált az ügyre. Eszerint a Nemzetbiztonsági Hivatalnak törvényi feladata kiemelkedő állami intézmények nemzetbiztonsági védelme, amely adatgyűjtést, ellenőrző tevékenységet, műveleti munkát jelent. Megjegyezte, hogy mindezek konkrét részletei államtitkot képeznek. – Egyébként a törvény is szigorúan szankcionálja információk, félinformációk vagy akár dezinformációk kiadását, kiszivárogtatását a nemzetbiztonsági szolgálatok műveleti munkájáról – tette hozzá az államtitkár.
– A titkosszolgálatok végzik a dolgukat, az ügyhöz más hozzáfűznivalóm nincs – válaszolta Batiz András kormányszóvivő arra az újságírói kérdésre, hogy a kormány miként kommentálja a jelenlegi és volt kormánytagot érzékenyen érintő kémbotrányt.
Markó Béla román miniszterelnök-helyettes az Index című internetes portállal annyit közölt, pártja már december–január folyamán megszakította a kapcsolatot Sz. I. férjével, aki az RMDSZ-ben töltött be fontos pozíciót.
– Mondjuk úgy, hogy nem tartottunk igényt a munkájára – fogalmazott Markó.
Megírtuk azon értesülésünket is, hogy a titkosszolgálat vezetői büntetőeljárás megindítását is fontolgatták a gyanú szerint a román hírszerzésnek dolgozó Sz. I.-vel és férjével szemben, ám erre nem került sor, mert az ilyen esetekben gyakran alkalmazott „kiszorítást” alkalmazták velük szemben. Azóta kiderült, hogy a házaspár jelenleg is Magyarországon él, sőt a férj letelepedési engedélyt is kapott a magyar hatóságoktól, ő ugyanis román állampolgár.
Információink szerint Sz. I. korábban kabinetvezetője volt a bukaresti oktatási államtitkárnak (ezt a tisztséget akkor az RMDSZ jelzése alapján egy magyar nemzetiségű ember töltötte be). A hölgy a HTMH-ban a határon túli oktatási intézményekkel való kapcsolattartást biztosította. Egykori munkatársai szerint az volt a nem hivatalos feladata, hogy „lassítsa” a pénzek átutalását, valamint az, hogy a magyar költségvetési pénzeket olyan román állami egyetemekhez csoportosítsa, amelyek magyar nyelven is oktatnak. Sz. I. a HTMH mellett idén áprilisig kuratóriumi tag volt az oktatási tárca által létrehozott Apáczai Közalapítványban.
Lapunkhoz több forrásból is eljutott olyan információ, amely akár aktív kémtevékenységre is utalhat. Úgy tudjuk, hogy a magyar közigazgatási adatbázisokból valahogyan kijutott Romániába és Ukrajnába az összes magyarigazolvány-tulajdonos személyi adata. Informátoraink emellett említést tettek olyan, Romániában folyó perekről, amelyekben a román hatóságok csak Magyarországról beszerezhető, nem nyilvános kuratóriumi jegyzőkönyveket és magyar közalapítvány fejlécet viselő leltári íveket mutattak be állításaik igazolására. Ezeket a pereket magyar költségvetési támogatásokból megvásárolt javak kapcsán indították különféle román állami hatóságok határon túli magyar civil szervezetek ellen.



A Profumo-eset. John Profumo brit háborúért felelős miniszter egyszerűnek tűnő hűtlenségi ügye a hatvanas évek elején a kormány megrendülését és Profumo lemondását eredményezte. A miniszter intim kapcsolatban állt egy Christine Keeler nevű táncosnővel, akit Stephen Ward londoni orvos vezetett be az előkelő társaságba. Keeler azonban a brit miniszter mellett egy szovjet diplomatát, Jevgenyij Ivanov hajózási attasét is rendszeresen fogadta, így biztonsági szempontból kényesnek találták az ügyet. Ward vélemények szerint mind a szovjeteknek, mind a brit titkosszolgálatnak dolgozott. Később – betegségére hivatkozva – lemondott Harold Macmillan kormányfő. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.