Kritikán aluli a foglalkoztatás

Egyre nagyobb a lemaradás a kormány felzárkózási programjában meghatározott foglalkoztatási mutatókhoz képest: míg az Európai Uniónak benyújtott magyar konvergenciapálya az idei évre majdnem négymillió foglalkoztatottat ígért, addig a KSH legutóbbi adatai szerint az alkalmazásban állók száma ennél lényegesen kevesebb.

Szabó Eszter
2005. 08. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emelkedő munkanélküliséggel és stagnáló foglalkoztatási helyzettel számolnak az idei év fennmaradó részére a hazai elemzők és gazdaságkutató-intézetek, amelyek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi adatainak ismeretében a jövő év első felére sem várnak érdemi javulást. A statisztikai adatsor értelmében nem történt elmozdulás a foglalkoztatásban: a legalább ötfős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók száma 2,784 millió fő volt, annyi, mint egy évvel korábban. A most közölt adatok arra is rávilágítanak, hogy egyre nagyobb a lemaradás a kormány felzárkózási programjában meghatározott foglalkoztatási mutatókhoz képest: az Európai Uniónak benyújtott magyar konvergenciapálya az idei évre majdnem négymillió foglalkoztatottat ígért, az alkalmazásban állók száma azonban ennél lényegesen alacsonyabb.
A júniusi nettó keresetek 8,5 százalékkal haladták meg az egy évvel ezelőtti szintet, ami 4,5 százalékos reálkereset-növekedésnek felel meg, ám a mostani kimutatást jelentősen feljavította a költségvetési szféra 13. havi illetményeinek 2005-re történő áttolása.
A KSH kimutatása szerint a nettó átlagkereset nemzetgazdasági szinten 102 400 forint volt, ezen belül a fizikai dolgozók 74 900 forintot, a szellemi foglalkozásúak pedig 134 100 forintot kerestek. Továbbra is a textiliparban és a mezőgazdaságban a legalacsonyabb az átlagkereset: az alkalmazottak átlagosan havi 72 ezer, illetve 81 ezer forintot visznek haza. A legjobban kereső ágazatnak változatlanul a pénzügyi tevékenység, valamint a villamosenergia-, gáz- és vízellátás számít.
A várható foglalkoztatási kilátásokkal kapcsolatban Gárgyán Eszter, az OTP Bank elemzője lapunk érdeklődésére kifejtette: idén a tavalyinál magasabb munkanélküliség, a foglalkoztatási helyzetben pedig stagnálás várható. A két évvel ezelőtt mért 5,5 százalékos és a tavalyi 6,3 százalékos munkanélküliségi ráta után az elemző idén 7,1-7,2 százalékos munkanélküliségre számít.
Bernáth Ildikó, a Fidesz foglalkoztatási munkacsoportjának vezetője hangsúlyozta: a foglalkoztatásban azért nem várható javulás, mert a hazai kis- és középvállalkozásokat a magas adó- és járulékterhek akadályozzák az új munkahelyek teremtésében. Emlékeztetett: a 250 milliárd forintból gazdálkodó munkaerő-piaci alapból mindössze 40 milliárd forint jut új munkahelyek létrehozására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.