Második helyen kezd az új köztársasági elnök

Jól sikerült a köztársasági elnöki hivatalát ma elfoglaló Sólyom László debütálása a politikusok rokonszenvlistáján: egyből a második helyet foglalta el a rangsorban, amit elődje, Mádl Ferenc vezet. Az államfőválasztás körüli pártpolitikai ütközetek nyomot hagytak a választókban, a két koalíciós párt vezetője hátrább került a sorban. A két potenciális miniszterelnök-jelöltet nézve kiderül, összességében kedvezőbb Orbán Viktor megítélése Gyurcsány Ferencénél – összegezhető a Tárki–Századvég felmérése.

Tábori Gabriella
2005. 08. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglehetősen nagy bizalommal és rokonszenvvel tekint a magyar társadalom a köztársasági elnöki intézményre – erre a következtetésre jutott a Tárki–Századvég júliusi közvélemény-kutatásában, amely a politikusok rokonszenvmutatóit is górcső alá vette. A felmérésben most először szerepel a köztársasági elnöki hivatalát ma elfoglaló Sólyom László, aki máris a lista második helyét szerezte meg. A rokonszenvrangsort Mádl Ferenc távozó államfő vezeti, aki a statisztikai hibahatárt jóval meghaladó mértékben, hét ponttal lépett előre a márciusi felmérés óta. A 2000-ben leköszönt Göncz Árpád volt köztársasági elnök esetében is hasonló, sőt Mádl Ferencénél is magasabb növekedés mutatkozott azután, hogy elnöki mandátuma a végéhez közeledett. Sólyom László megválasztott köztársasági elnök induló ismertségi szintje 79 százalék, míg rokonszenvindexe 62 pont. Összehasonlításképpen: 2000 júliusában az éppen megválasztott Mádl Ferenc ismertsége 74 százalék, rokonszenvindexe pedig 63 pont volt.
Az államfőválasztáson vesztes szocialista jelölt, Szili Katalin házelnök a még hivatalban lévő és a megválasztott köztársasági elnök után, a harmadik helyen áll 56 ponttal, ami az előző, márciusi adatokhoz képest nem jelent érdemi elmozdulást. A júliusi adatok összességében arról tanúskodnak, hogy a köztársaságielnök-választás körüli kemény pártpolitikai ütközetek nyomot hagytak a választókban: a két koalíciós párt vezetőjét büntették a szavazók, Hiller István MSZP-elnök és Kuncze Gábor SZDSZ-elnök is a hibahatárt meghaladóan, 5–6 ponttal került hátrább a sorban. Kuncze így a 22 politikus nevét tartalmazó lista negyedik helyéről a kilencedikre esett vissza, Hiller a tizenegyedikről a tizenötödikre. Az időszak harmadik nagy vesztese Magyar Bálint oktatási miniszter, aki az érettségibotrány után szintén szokatlanul magas, hatpontos csökkenést könyvelhet el. Orbán Viktor Fidesz-elnök 50 ponttal a lista ötödik helyét foglalja el, riválisa, Gyurcsány Ferenc 48 ponttal a hetediket. Ez az előző, tavaszi felméréshez képest azt mutatja: Orbán indexe nem változott, Gyurcsányé kismértékben, egy ponttal csökkent.
A Tárki–Századvég felméréséből az derül ki, hogy összességében is kedvezőbb Orbán Viktor megítélése Gyurcsányénál. A két potenciális miniszterelnök-jelölt esetében azt a képet igyekeztek felmérésükben körvonalazni, amelyet a választók 12 meghatározott tulajdonság alapján alkotnak a politikusokról. Egyebek mellett az derült ki ebből, hogy Gyurcsány és Orbán két-két ponton kényszerült kisebb veszteségeket elkönyvelni a választói megítélést tekintve. A korábbi eredményekhez képest kevésbé tartják humorosnak, és ami ennél fontosabb, magabiztosnak a miniszterelnököt. A Fidesz első emberének pedig az előző méréshez képest kedvezőtlenebbül osztályozták a megbízhatóságát és tisztességét. Ez a Tárki–Századvég szerint öszszefüggésben lehet állítólagos „vagyongyarapodását vizsgáló” parlamenti bizottság tevékenységével.
A vizsgálat kitér arra is, az Gyurcsány–Orbán vita főkérdése egyrészt az volt: Gyurcsány képes a szocialista szavazótábornak bemutatni, hogy ő a baloldal egyedüli potenciális, Orbán Viktorral versenyt felvenni képes vezetője, másrészt hogy folytatódik-e Orbán nyitása a középen, illetve a baloldalon álló választói csoportok irányába. A közvélemény-kutatás mindkét kérdés tekintetében igenlő választ jelzett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.