Tegnapi kamatdöntésével az Európai Központi Bank (EKB) változatlanul, két százalékon hagyta irányadó, kéthetes refinanszírozási kamatminimumát. A döntés megfelelt a várakozásoknak. Az EKB alapkamata az utolsó csökkentés, 2003. június óta változatlan.
A piacon változatlan volt a meggyőződés, hogy az EKB nem emelhet, miután az idei gazdasági mutatók és előrejelzések rosszabbak a korábbiaknál. Az euró ugyan gyengült az idén a dollárhoz képest, főleg, mert az amerikai Fed tavaly június óta már kilenc, egyenként negyed százalékpontos emelést hajtott végre, alapkamata most 3,25 százaléknál tart, s év végére négy százalék az általános várakozás. Az euró gyengülése azonban egyrészt nem indokol beavatkozást, másrészt kifejezetten jól jön az euróövezeti exportnak: legalább van mibe belekapaszkodnia a lassuló nyugat-európai GDP-növekedésnek, ha már a lakossági fogyasztástól nem remélhet támogatást.
Az utóbbi időben ugyanakkor megszűntek a kamatcsökkentési várakozások is. Nemcsak azért, mert az EKB vezetői minden nyilatkozatukban értésre adják, hogy ilyen nem lesz, hanem azért is, mert az utóbbi hetek tényadatai sem tesznek lehetővé enyhítést – írta az MTI–Eco.
A Bank of England csökkentett. A brit központi bank, a Bank of England – szemben az EKB-val – a tegnapi negyed százalékponttal 4,50 százalékra csökkentette irányadó kamatát, a kéthetes repót. Az enyhítés megfelelt a piaci várakozásnak. Kora tavasszal még általános volt a vélekedés, hogy az idén mindenképpen folytatódik az emelés, legkorábban a második negyedévben, később viszont – a gazdaság helyzetét látva – néhányan négyszázalékos vagy annál is alacsonyabb szintet képzeltek az év végére.
700 órán át fényezték a Porsche a luxemburgi importőrét ünneplő Porschét
