Orosz–kínai demonstráció

Közös orosz–kínai hadgyakorlat kezdődött tegnap Vlagyivosztokban, amelyen egy héten át tízezer katona, közöttük 1800 orosz vesz részt. A Békemisszió–2005 fedőnevű manőver a két ország történetében az első közös gyakorlat.

2005. 08. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hadgyakorlat nagyobbik része a Sárga-tengeren, a kelet-kínai Santung (Shandong) tartománybeli Santung-félsziget magasságában zajlik. A lebonyolítási terv szerint a tízezer katona bevonul az ENSZ megbízásából egy képzeletbeli harmadik országba, hogy véget vessen az ott fellángoló etnikai viszálynak, és lesújtson a terrorizmusra. A manőveren India, Irán, Pakisztán és Mongólia megfigyelői is ott vannak, az Egyesült Államok ugyanakkor nem kapott meghívást.
A szakértők és politikusok természetesen élénken találgatják a hadgyakorlat valódi üzenetét, megállapítva, hogy az legfőképpen az Egyesült Államoknak szól. Tény, hogy a manőverek arra figyelmeztetik Washingtont, hogy csökkentse közép-ázsiai bázisait és általában ázsiai katonai jelenlétét. Legalábbis ezt a szándékot olvassák ki amerikai megfigyelők. Legalább ilyen érdeklődéssel követik az eseményeket Tajvanon is, ahol szintén hadgyakorlatot tartanak. Az időzítés aligha véletlen. Amint a The Washington Times e feltételezések kapcsán fogalmaz, a terrorizmusra való utalás a hadgyakorlatok rendezői részéről megfelel annak a kínai szóhasználatnak, amely a fogalmat a szeparatizmusra is kiterjesztve értelmezi, vagyis ily módon a manőverek a Pekingben szakadár tartománynak tekintett Tajvan mellett elkötelezett Amerika ellen irányulnak.
Az összefogás logikus is lenne, figyelembe véve, hogy az Egyesült Államok a régióban éppen e két ország visszaszorítására törekszik, és külpolitikájában is visszatérni látszik a 2001. szeptember 11. előtti időkhöz, amikor a fő vetélytárs Peking és Moszkva volt. Mások ezzel kapcsolatban azt latolgatják, hogy a közös gyakorlat lépés afelé, hogy az utóbbi időben némiképp aktivizálódott sanghaji együttműködést a NATO regionális alternatívájává alakítsák át, amelynek fő feladata ily módon a közép-ázsiai térség stabilitásának biztosítása lehet. Kínai részről feltehetően elsősorban Tajvan elrettentése és Amerika feltartása jelenti a fő motivációt, Oroszország érdekei azonban nem okvetlenül esnek teljesen egybe ezzel. Moszkvai elemzők szerint az orosz fél elsősorban Tu–95-ös és Tu– 22M típusú bombázóit kívánja demonstrálni, Kína ugyanis tavaly kétmilliárd dollár értékben vásárolt orosz haditechnikát. Oroszország számára – teszik hozzá – a fegyverpiac jelenleg fontosabb, mint Kína támogatása Tajvan ellenében, és a válság kiéleződése esetén Moszkva minden bizonnyal óvatosan félrehúzódna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.