Szent István-templom Maconkán

R e j t ő z k ö d ő M a g y a r o r s z á g

Ludwig Emil
2005. 08. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy kormányhatározat négy középkori alapítású községet – Kisterenyét, Nagybátonyt, Szúpatakot és Maconkát – olvasztott egybe 1965-ben, hogy újabb „szocialista város” szülessék a nógrádi szénmedencében. Bátonyterenye településrészei mindazonáltal most is elkülönülnek egymástól, a nagy kanyart leíró főút mentén fekvő Maconka máig megőrizte régi falusias jellegét.
A helység nevét adó személynév 1265-ben szerepel először oklevélben: a Rátót nembeli Verebi János fia, Marchanka lovag birtokokat kapott a Zagyva folyó vidékén. Maconka új földesura részt vett IV. (Kun) László hadjárataiban, vitézségéért elnyerte a Turóc megyei Necpált, ahonnan utódai a családnevüket kölcsönözték. Necpáli György – Zsigmond király udvarmestere – 1396 előtt csere fejében átadta Maconkát Jolsvai Leusták nádornak, Maconka tehát igen előkelő földesuraké volt a XIV. század végén. György részt vett a gyászos nikápolyi csatában (1396. szeptember 28.), török fogságba esett, s többé nem tért haza. Fia, György kegyurasága idején, 1400 és 1427 között alakították át a maconkai templomot, ekkor örökítették meg a szentély keleti falán lévő falképen – lovagi öltözetben térdeplő donátorként – az édesapja emlékét.
A falu közepén, magas dombtetőn már a XIII. század második felében megépült az egyhajós, torony nélküli, egyenes szentélyzáródású templom. Déli falán három román stílusú tölcsérablak nyílik, és ott látható az 1970–71-ben történt feltáráskor előkerült eredeti bejárat is. A kutatást végző Horváth Alice régész-építész beszámolója szerint megtalálták az első födém tartógerendáinak nyomait, a kora gótikus boltozat tehát már az első középkori átépítéskor, az 1300-as évek elején készülhetett.
A török időkben elhagyott, beomlott fedelű épületet 1684-ben említi egyházmegyei összeírás. A barokk renováláskor felhasználták, más helyre illesztették a középkori faragott kőtöredékeket. Új bejáratot nyitottak a nyugati falon, s ekkor kaphatta deszkából ácsolt, aprócska huszártornyát. 1746-ban jó állapotúnak írták le, ám 1836-ban tűz pusztította el kazettás famennyezetét. Újabb javítására 1945-ben, végül az 1970-es években került sor.
A felújítások dacára most is az eredeti, XIII. századi alaprajzát és formáját őrző maconkai templom legfőbb kincsei a falain látható pompás freskók. Prokopp Mária művészettörténész szerint az első kifestés még Marchanka János kegyúr idején, az 1280-as években történt, ebből az időből származnak a diadalív hajó felőli oldalán látható monumentális szentképek: egy püspök és Mihály arkangyal alakja, az angyali üdvözlet és Mária halálának jelenete. A szentély itáliai vonásokat mutató, érett gótikus freskói – a köpönyeges Szűz Mária, Szent Péter és Pál kettőse, az oldalt álló apostolok és a fájdalmas Krisztus – már a főrangú Jolsvaiak adományából készült 1410 táján.
A kicsinységében is lenyűgöző hatású, Szent István királyunknak szentelt maconkai templom bemutatásával tisztelgünk a közelgő ünnep előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.