Elon Musk kiállt a szólásszabadságért, nekiment Brüsszelnek

Az ADF International szerint a Digital Services Act olyan cenzúrát valósít meg, amely túlterjeszkedik Európa határain. Elon Musk is csatlakozott azokhoz, akik szerint az Európai Unió új digitális szabályozása a szólásszabadságot fenyegeti.

2025. 07. 04. 10:34
Elon Musk amerikai vállalkozó Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Igen” – ennyit írt Elon Musk az X-en az ADF International bejegyzéséhez, amely szerint az Európai Unió új digitális törvénye, a Digital Services Act (DSA) „a digitális korszak egyik legveszélyesebb cenzúracsomagja”. A jogvédő szervezet álláspontja szerint a digitális szolgáltatásokról szóló EU-rendelet, a DSA kötelezővé teszi a „dezinformáció” elleni magatartási kódexet, és ezzel súlyosan korlátozza a véleménynyilvánítás szabadságát, nemcsak az EU-ban, hanem világszerte.

Elon Musk kiállt a szólásszabadság mellett
Elon Musk kiállt a szólásszabadság mellett
Fotó:  AFP

Elon Musk kiállt a szólásszabadság mellett

Az ADF elemzése szerint a DSA olyan rendszert hozott létre, amelyben az Európai Bizottság közvetlen hatalmat kapott a „nagyon nagy online platformok” (például a Google, Facebook, YouTube, X stb.) tartalommoderálása felett. A platformokat a szabályok betartására akár a globális éves bevételük hat százalékára rúgó pénzbírsággal is sújthatják, ha nem törlik időben a „jelentett tartalmakat”. A probléma szerintük abban rejlik, hogy a „jogsértő tartalom” fogalma homályos és tagállamonként eltérő, így akár egyetlen tagállam, például Németország jogértelmezése is érvényesülhet az egész EU-ban. Ez azt jelenti, hogy például egy „sértőnek” ítélt bejegyzést le lehet tiltani valamennyi tagállamban, még akkor is, ha az adott országban nem számít jogsértőnek.

Brüsszel lépésének globális hatása lehet

Az ADF arra is figyelmeztet, hogy mivel az érintett platformok jellemzően globális működésűek, a DSA de facto globális cenzúrastandardot teremt. Ha például egy amerikai politikus nyilatkozata nem felel meg az EU szabályainak, azt a platform világszerte eltávolíthatja. A szervezet szerint ez már most amerikai alkotmányos jogokat is sérthet, és az amerikai kongresszus igazságügyi bizottsága már levélben figyelmeztette az Európai Bizottságot, hogy az új szabályozás hatása átnyúlik az óceánon. A DSA lehetővé teszi az Európai Bizottság számára, hogy válsághelyzetekben különleges cenzúrázási intézkedéseket követeljen meg a platformoktól. 

A válságot a szabályozás homályosan definiálja, lehet járvány, háború, terrortámadás, vagy akár „társadalmi rendet fenyegető esemény” is.

Ilyen esetekben az EU külön intézkedéseket írhat elő, például algoritmusok módosítását, a láthatóság korlátozását, vagy bizonyos vélemények célzott háttérbe szorítását. Az ADF International szerint a DSA „összeférhetetlen az emberi jogokkal”, ezért vissza kellene vonni vagy alapjaiban kellene módosítani. A szervezet jelenleg több jogi és politikai fórumon is azon dolgozik, hogy az uniós tagállamok fellépjenek a DSA ellen, és bírósági úton kérjék a szabályozás hatályon kívül helyezését.

Borítókép: Elon Musk amerikai vállalkozó (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.