Bezártunk egy kiskaput – indokolta tegnap Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium (PM) közigazgatási államtitkára azt, hogy szeptember elsejétől emelkednek a természetbeni juttatások járulékterhei. Katona ugyan elismerte, hogy az évközi járulékemelésekről nem egyeztettek az érdekvédelmi képviseletekkel, ám – mint mondta – a járulékszabály szigorítása módosító indítványként szerepelt a parlament előtt, ilyen esetben nincs egyeztetési kötelezettségük. A PM éves szinten nyolcmilliárd forint pluszbevételt vár az intézkedéstől. A PM legfrissebb előrejelzése szerint szeptember végére az államháztartás hiánya 1088 milliárd forintra rúg, azaz túllépi az egész évre tervezett deficit mértékét.
*
Az államháztartásban július végéig felgyülemlett hiány 936,4 milliárd forintot tesz ki. A szeptemberben várható túllépés ellenére a tárca nem módosítana korábbi tervein, mivel az év utolsó hónapjaiban jelentős többletre számít. Az iparűzési adóról szólva az államtitkár kifejtette: az adónem jelenlétét csak „áttételesen” vette tudomásul az Európai Unió, az a veszély azonban nem áll fenn, hogy az államnak bármelyik adónál visszafizetési kötelezettsége keletkezzen. Katona közölte azt is, hogy az APEH fokozott áfaellenőrzései jelenleg is tartanak, és „ezek pozitív eredményei” már láthatók az államkassza bevételein.
Továbbra is nagy a valószínűsége annak, hogy idén sem sikerül tartani a kitűzött államháztartási hiánycélt, és a deficit meghaladja az egész évre tervezett 1022 milliárd forintot – értékelte lapunknak a tegnap közzétett pénzügyminisztériumi adatokat Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője, aki hangsúlyozta: a piac szkeptikusan kezeli az idei utolsó negyedévre vonatkozó optimista bevételi terveket.
Domokos László, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes alelnöke a költségvetés jelenlegi helyzetéről úgy fogalmazott: a szeptember elsejétől életbe lépő járulékemelés, a minisztériumokra és szervezeteikre érvényes zárolások, valamint a központi kifizetések csúsztatása és a számlák visszatartása az államháztartás válságát jelzi, nem pedig a kormány által kommunikált jólétet. Mint fogalmazott, a központi intézmények dologi kiadásainak elvonása nem takarékosságot jelent, hanem azt, hogy nincs pénz az államkasszában.
Az idősotthonokon spórolnak. Forráshiánnyal indokolta az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium (ICSSZEM) azt a tegnapi számunkban közölt hírt, amely szerint az idősotthonok nem kapták meg a szokásos havi állami támogatásukat, mivel annak összege nem érkezett meg a Magyar Államkincstár illetékes igazgatóságaihoz. Vágner Mária, a tárca kommunikációs vezetője lapunkat úgy tájékoztatta, hogy „a költségvetési soron nincs annyi pénz, amennyi fedezné a normatíva kifizetését”, ezért más helyről kell átcsoportosítani a szükséges forrásokat. A kifizetések megindításának időpontjára vonatkozó kérdésünkre az ICSSZEM közölte: a pénzösszegek szükséges átcsoportosítása központi döntést igényel, így csak ez után kerülhet a pénz az államkincstárhoz, amely ezt követően gondoskodik a kifizetésekről, várhatóan augusztus 26-ig. A tárca tájékoztatása szerint arra törekednek, hogy a pénz gyorsított eljárással kerüljön az intézményekhez.

Nagymama filléres trükkje: ettől burjánzik a muskátli egész nyáron