Veszélyes trópusi betegség terjed Franciaországban

A klímaváltozás és a globalizáció hatására olyan helyeken is felbukkannak a trópusi betegségek, ahol korábban nem voltak jelen. Ilyen a chikungunya-láz is, amely most Franciaországban ütötte fel a fejét.

2025. 07. 03. 5:20
Emmanuel Macron francia elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A francia egészségügyi hatóságok szerint először fordult elő, hogy a chikungunya-vírus helyi terjedését az ország északi részén, a Grand Est régióban is kimutatták. Ez a fejlemény komoly aggodalomra ad okot. A vírus nem csupán importált esetek révén van jelen Franciaországban, hanem immár a kontinensen belüli fertőzések is megjelentek.

Franciaországban is felütötte fejét a chikungunya-láz
Franciaországban is felütötte fejét a chikungunya-láz
Fotó:  AFP

Franciaországban is felütötte fejét a chikungunya-láz

A nyugat-európai országban eddig hét autochton – azaz helyben szerzett – chikungunya-esetet regisztráltak öt különböző régióban. Ezek közül négy már korábban is érintett volt, de a Grand Est régió eddig mentes volt a vírustól. A járványügyi jelentés szerint a korai megjelenés és a magas számú fertőzési gócpont „megerősíti a helyi terjedés kockázatát” a francia szárazföldön. A chikungunya-lázat a tigrisszúnyog (Aedes albopictus) terjeszti, és tünetei közé tartozik a magas láz és a súlyos ízületi fájdalmak. A helyi fertőzés azt jelenti, hogy a vírus nem külföldről érkezett, hanem a beteg Franciaországon belül kapta el a kórt.

A klímaváltozás melegágya a trópusi vírusoknak

Az idei szezonban rekordkorán jelentkeztek a megbetegedések. Ez is alátámasztja, hogy a felmelegedés következtében a szúnyogok aktív időszaka korábban kezdődik és hosszabb ideig tart. Az egészségügyi hatóságok szerint a folyamatot súlyosbítja, hogy a La Réunion szigetéről és az Indiai-óceán térségéből érkező utazók között több százan voltak fertőzöttek. 2025 májusa óta már 712 ilyen esetet regisztráltak, a szigeten terjedő vírusváltozat pedig különösen jól alkalmazkodik az európai tigrisszúnyoghoz.

A meleg időjárás felgyorsíthatja a járványt

A francia járványügyi hivatal külön felhívta a figyelmet arra is, hogy a hőhullámok és a klímaváltozás tovább fokozzák a vírus terjedésének kockázatát. A meleg idő ugyanis kedvez a szúnyogok szaporodásának és terjedésének, különösen városi környezetben. Miközben La Réunionon már csillapodóban van a járvány – az ottani téli időszaknak köszönhetően –, a sziget lakosságának közel 25 százaléka, mintegy 200 000 ember fertőződött meg, és legalább húszan életüket vesztették. Eközben Mayotte szigetén újabb járvány bontakozik ki, ott a fertőzés mértéke még nem ismert.

Borítókép: Emmanuel Macron francia elnök (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.