A borfelesleg lepárlására várunk

Nagy Ottó
2005. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még nem döntött az EU a beadott krízislepárlási kérelmünkről, várhatóan szeptember második felében kerül napirendre a téma – tájékoztatta lapunkat Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) főtitkárhelyettese. A nyáron a HNT kezdeményezésére Magyarország a pincékben lévő jelentős bormennyiség csökkentése érdekében krízislepárlási lehetőséget kért az uniótól ötszázezer hektoliter erejéig. – Ha Brüsszel megadja az engedélyt, akkor a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal közli a feltételeket, a hatóságok pedig különösen ügyelnek majd arra, hogy ne hamis bort pároljanak le az üzemek – közölte Horváth Csaba, aki a támogatás mértékéről elmondta, hogy a HNT literenkénti 50-60 forintos dotációt szeretne.
– Kicsit tartunk a lepárlástól, mert a szeszipar pillanatnyilag nem tanúsít túl élénk érdeklődést, abban sem vagyunk biztosak, lesz-e elegendő lepárló-, illetve tárolókapacitás – jelentette ki Horváth Csaba. A szakember szerint ötszázezer hektoliter borból lepárlás után mintegy hatvanezer hektoliter szesz keletkezne. A jelenlegi borkészlet 3,1 millió hektoliter, amit az idei bortermés további 3-3,3 millió hektoliterrel növel majd.
– Az érdeklődés intenzitása a meghirdetendő pályázat feltételeitől függ majd – reagált a HNT aggodalmaira Nagy András, a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács igazgatója. A cégek törekszenek kapacitásaik maximális kihasználásra, de időben szeretnék megismerni ezen lehetőség feltételeit is. A lepárolt alkohol tárolása már nem a lepárlóüzemek feladata, s itthon nincs erre felesleges kapacitás sem, ezért a cégek abban érdekeltek, hogy az unió tulajdonát képező alkohol minél előbb elkerüljön tőlük, azaz felhasználására mielőbb pályázatot írjon ki az EU – tette hozzá Nagy András.
Jásdi István, a Magyar Független Szőlő- és Bortermelők Szövetségének elnöke szerint a krizislepárlás nem kínál megoldást a piaci problémákra, mert csak utólag vonja ki a piacról a felesleget. Emellett a módszer költséges, és nem igazán hatékony, s emiatt a jelentős támogatottságot élvező harmadik országokból érkező borokkal szemben nem nyújt kellő védelmet.
– Magyarországon egyensúlyi helyzetet lehetne teremteni a valódi borok piacán, de az elfogyasztott hazai bormennyiség mintegy húsz százaléka hamisítvány. Néhány hamis exporttétel miatt már az EU is felfigyelt a problémára, s valószínűsíthető, hogy Brüsszel nem fog pénzt áldozni arra, hogy eltüntessük a hamisítások miatt keletkezett itthoni felesleget. Ezért – nyomatékosította a borász – a megoldást a hamisítás felszámolása jelenti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.