Figyelmeztetést kapott Magyarország az Európai Uniótól a könyvelési trükkök miatt – számol be Joaquín Almunia, az Európai Unió pénzügyi biztosának budapesti látogatásáról a Financial Times hét végi száma, amely azt írja: Almunia arra hívta fel a magyar kormány figyelmét, hogy a valóságot kell tükrözniük a könyveléseikben szereplő adatoknak. A tekintélyes nemzetközi lap a pénzügyi biztos elmarasztaló kijelentéseivel kapcsolatban emlékeztet: Magyarország megsértette az uniós könyvelési gyakorlatot, amikor az autópályákkal kapcsolatos kiadásait, mintegy 300 milliárd forintot megpróbált a költségvetésen kívüli tételként beállítani.
A Financial Times szerint a mostani brüsszeli döntés a GDP 1,3 százalékával emeli meg az idei államháztartási deficitet, amelynek tarthatóságát illetően mindig is kételkedtek az elemzők, és amelynek mértéke a 3,6 százalékos kormányzati cél helyett hat százalék fölé kúszhat. A 2010-es euróbevezetésről szóló magyar álmok szertefoszlottak, mivel Brüsszel elutasította azt a könyvelési módszert, amellyel a kormány csökkenteni akarta a költségvetési hiányt – hangsúlyozza a cikk, hozzátéve: az események tovább fakították a magyar gazdaságpolitika iránti bizalmat. A gazdasági napilap a közös uniós valuta átvételét illetően még megjegyzi: Magyarország egyszer már kitolta az euróövezeti csatlakozás céldátumát 2008-ról 2010-re, ám elemzők még ezt a dátumot sem tartották reálisnak, a Fitch hitelminősítő például további egyéves késést jelzett előre legutóbbi jelentésében. A cikk szerint hazánk ügyében az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szeptember 26-án adja ki hivatalos jelentését.
*****
Távolodóban. Magyarország ma távolabb van az euró bevezetésétől, mint 2002-ben az Orbán-kormány idején volt – jelentette ki Szájer József, az Európai Parlament képviselője az MTI-nek. A fideszes képviselő Joaquín Almuniának, az EU pénzügyi biztosának bejelentésére reagált.
Orbán Viktor: Meg fogjuk nyerni a következő választást is + videó
