Afrikai menekültostrom

Mintegy ezer afrikai rohamozta meg tegnap hajnalra a spanyol korona alá tartozó észak-afrikai Melillát abban a reményben, hogy – a szögesdróton túl, immár a schengeni övezetben – benyújtsák a menedékjogi kérelmet a madridi hatóságoknak. A hírügynökségi jelentések szerint megközelítőleg kétszáz ember jutott át az éjszaka során az EU területére.

Munkatársunktól
2005. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb impulzust kapott az egyébként sem jelentéktelen észak-afrikai bevándorlási hullám miután híre kelt Marokkóban, hogy tovább szigorítják a két ország határvonalának őrizetét. A hírügynökségi forrásonként változó ötszáz és ezer fő tegnap virradóra házilag fabrikált létrák segítségével igyekezett átjutni a kettős falrendszeren, közülük az El Mundo hírportál szerint 120–200 bevándorló sikerrel járt. A spanyol hatóságok megállapították, az év elejétől több mint 12 000 illegális bevándorló próbált meg az Európai Unió területére jutni. Az adatot a Marokkói Menekültügyi és Családjogi Szervezet azzal egészítette ki, hogy ez a szám öt éve nem érte el a négyszázat sem, s a tendencia a közeljövőben is tartani fogja magát.
Melillát 1497-ben hódították meg a spanyolok. A mindössze 12,5 négyzetkilométer területű félszigetet Ceutával, a szintén spanyol fennhatóságú marokkói enklávéval együtt szuverén területként kezelik, amelyekről a madridi kormányzat Marokkó függetlenségének kikiáltásakor (1956) sem mondott le. Spanyolország számára különösen az 1986-os EU-csatlakozás óta jelent problémát a bevándorlók egyre erősödő beáramlása, amely ellen Melillában tizenkét kilométer hoszszú kerítéssel védekeznek.
Az észak-afrikai spanyol terület már felkészült a menekültek fogadására, a táborok azonban már zsúfolásig megteltek. A marokkói hatóságok állítják, hogy nem képesek meggátolni az afrikaiak tömeges kivándorlását. Marokkó egyidejűleg az Európai Unió segítségét kérte, előbb azonban José Luis Rodríguez Zapatero spanyol és Driss Jettou marokkói kormányfő egy kétnapos csúcstalálkozón kívánta Sevillában megvitatni a válsághelyzet megoldásának lehetőségeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.