A birtokunkba került szerződés az 1999/2000. tanév II. félévében lépett életbe, és újraszabályozta, valamint bővítette a Havas Henrik nevével fémjelzett Média Menedzser Oktató Kft. és a Szegedi Tudományegyetem között 1995 decemberében született együttműködés kereteit. A megállapodás szerint a Szegedi Tudományegyetem Budapest Média Intézetét működtető cég kapja meg a hallgatói után járó állami támogatás és a diákok által befizetett díjak nyolcvan százalékát. A pusztán költségtérítéses hallgatók esetében a térítési díj 85 százaléka illeti meg a céget. A társaságban Havas Henrik műsorvezető 85 százalékos, közvetlen irányítást biztosító befolyással rendelkezik, ügyvezetője pedig Érdi Sándor televíziós szakember. A hallgatói jogviszonyt biztosító Szegedi Tudományegyetem tehát az államilag finanszírozott hallgatók esetében csupán az állami normatíva 20 százalékát kapja, és ugyanennyi illeti meg a térítési díjakból is. Igaz, a Média Menedzser Oktató Kft.-nek kell biztosítania a működéshez szükséges összes anyagi, személyi és tárgyi feltételt.
Az egyetemnek ezért a pénzért csak a megfelelő számú bizonyítványról, az információk felvételi tájékoztatóban való megjelentetéséről, a szakmai felügyelet biztosításáról és az adminisztrációs munkák elvégzéséről kellett gondoskodnia. Hozzájárultak ahhoz is: az egyetem oktatói – külön díjazás és az utazási költség megtérítése ellenében – az intézetben is taníthassanak.
*
A szerződésben azt is szabályozzák, hogy az egyetemnek járó húsz százalék hogyan oszlik meg az érintettek között. Érdekesség, hogy a bölcsész kar, a kommunikáció szak és a rezsire elkülönített pénz mellett a rektort is külön összeg illeti meg. Ő minden egyes hallgató után 2,4 százalékot kap az állami támogatásból és a diákok által fizetett díjból. A szerződést az intézmény korábbi rektora kötötte meg.
Emlékeztetőül: amikor az Index internetes lap megkérdezte Havas Henriket, hogy a diákok miért a kft.-nek, miért nem az egyetemnek fizetnek, a műsorvezető azt válaszolta: „mondok egy példát, amelyet talán önnek is sikerül megértenie. Ha maga tilosban parkol, és megbüntetik, a postán fizeti be a pénzt, de az a pénz nem a postáé, a posta csak közvetíti azt.” Havas Henrik tegnap lapunk számára elérhetetlennek bizonyult.
Megírtuk: a Szegedi Tudományegyetem Budapest Média Intézetének három volt hallgatója tavasszal az oktatási jogok biztosához fordult, mert a Havas Henrik által alapított iskola nyolcvanezer forintot kért tőlük félévente, pedig államilag finanszírozott alapképzésre jártak. Az oktatási jogok biztosa levélben szólította fel az egyetemet, hogy az államilag finanszírozott képzésein szüntesse meg a fizetési kötelezettséget, a jogszerűtlenül beszedett pénzt pedig térítse vissza.
Döntés a jövő héten. A jövő héten állást foglalok a Szegedi Tudományegyetem Budapest Média Intézetében szedett térítési díjakkal kapcsolatban – mondta lapunknak Szabó Gábor, az egyetem rektora. Hozzátette: tárgyalt az ombudsmannal, háromórás megbeszélést folytatott Érdi Sándorral, a médiaintézet igazgatójával, mára pedig összehívta a Kari Tanács rendkívüli ülését. Szabó szerint nem igaz, hogy az épületben nem fűtenek, sőt a technikai háttérrel is elégedett volt. Úgy érzi, a hallgatók megfelelő színvonalú szolgáltatásokat kaptak a pénzükért. A rektor nem akart nyilatkozni az egyetem és a Média Menedzser Oktató Kft. között létrejött megállapodásról, és arra sem válaszolt, hogy a cég valóban megkapta-e a hallgatók után fizetett állami támogatás és a diák által befizetett térítési díj 80 százalékát. Azt ígérte, hogy egy későbbi időpontban részletesebb tájékoztatást ad az ügyről.

Te is más vagy, te sem vagy más?