Az új Baloldali Párt régi aktái

A berlini parlamentbe bejutott Baloldali Párt több tagja kompromittáló Stasi-múlttal rendelkezik. Az NDK állambiztonsági minisztériumának irataival foglalkozó szerv, a Bundestag új képviselőinek felülvizsgálatát szorgalmazza. A neokommunisták – érthetően – tiltakoznak és véglegesen pontot szeretnének tenni a számukra kellemetlen időkre.

Stefan Lázár
2005. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gregor Gysi mindent elkövet annak érdekében, hogy politikai múltjának dicstelen részleteire ne derüljön további fény. A posztkommunista PDS frontembere a parlamenti választás előtt – átmenetileg – sikerrel akadályozta meg, hogy a keletnémet állambiztonsági minisztérium fennmaradt aktáit kezelő hivatal kiadja a rá vonatkozó Stasi-iratokat. Az azokban felfedezhető tények nyilvánvalóan kompromittálták volna a magát most szocialistának valló és az NDK spiclirendszerével
hosszú időn keresztül együttműködő politikust.
A közszolgálati ZDF televízió figyelemre méltó dokumentációt készített arról, hogy tizenöt évvel az újraegyesítés után milyen emlékek maradtak fenn az erőszakrendszerről a polgárokban. Az eredmény lesújtó volt. A diktatúrát meghatározó fogalmak, nevek, szervezetek rohamosan feledésbe merülnek. A nosztalgia hulláma mindössze egyetlen részleten törik meg: az állambiztonsági szolgálat iratai iránti érdeklődés változatlan. Az első vezetője után Gauck-hivatal néven ismerté vált szervezetet irányító Marianne Birthler asszony legutóbbi jelentéséből kitűnik, munkatársai szünet nélkül, teljes erőbedobással kénytelenek munkálkodni azon, hogy eleget tudjanak tenni a hozzájuk befutó kérvényeknek. Az idei év első hat hónapjában több mint negyvenezer személy jelentette be, szeretne betekintést nyerni a róla készült aktákba. Töretlen tehát az a figyelem, amely a Stasi-múlttal kapcsolatban megnyilvánul. Az NDK végnapjaiban a polgárjogi harcosok vezette tüntető tömeg gondoskodott arról, hogy az állambiztonsági minisztérium (MfS) alkalmazottai ne semmisíthessék meg az egész társadalmat átfogó besúgórendszer írásos adatgyűjteményét.
A szövetségi kormány annak idején szokatlan gyorsasággal hozta meg a „Stasi-okmány-törvényt”, amely továbbra is az archívum munkájának jogi alapját alkotja. 1992 óta másfél millió polgár használta ki a lehetőséget, hogy áttanulmányozza a rá, családjára, munkatársaira, szomszédaira vonatkozó aktákat. „Az újraegyesítés óta eltelt időszakban a polgárok érdeklődése annyiban változott, hogy elsődlegesen már nem a düh, a felháborodás, a bosszú gondolata hajtja őket, hanem sokkal józanabbul, meggondoltabban, sőt ma már természetesen foglalkoznak a dologgal” – nyilatkozta a kormánymegbízott. Birthler asszony egyben figyelmeztetett arra, hogy az eredeti törvényen változtatni kellene.
A tudományos kutatók és az újságírók helyzete egyre nehezebb, az érintettek ugyanis akadályokat gördíthetnek a rájuk vonatkozó adatok kiadása elé. Gyakorlati példaként az 1953. június 17-én kirobbant munkásfelkelést említette, mivel az akkori események hátterének történelmi feldolgozása sorozatosan nehézségekbe ütközik. Tisztázatlan az a kérdés is, hogy az időközben elhunyt személyekre vonatkozó információk felett kik rendelkezhetnek. Azt a tényt sem szabad szem elől téveszteni, hogy jövőre befejeződik az állami alkalmazottak Stasi-múltját tisztázandó felülvizsgálatok fázisa, holott az Egyesült Államoktól viszszakapott, úgynevezett „rózsafa-iratok” számtalan további, mindeddig felderítetlen újdonságról gondoskodhatnak.
Az országban kialakult belpolitikai helyzet egyelőre hátráltatja a törvény kiegészítését, arra csak a kormányalakítás után kerülhet sor. A hivatal és az aktuális politika színpadára visszatért szocialista Gregor Gysi között kialakult bírósági huzavona kapcsán Marianne Birthler utalt a PDS-politikus azon taktikájára, hogy a saját keresetét megpróbálja összekapcsolni a kereszténydemokrata Helmut Kohl pereskedésével. Az „egyesítés kancellárja” jogi úton sikerrel akadályozta meg, hogy a róla szóló akták nyilvánosságra kerüljenek. „Az összehasonlítás nélkülöz minden alapot. Amíg ugyanis a volt CDU-politikusra vonatkozó adatok nagyrészt a Stasi által illegálisan lehallgatott telefonbeszélgetésekre épültek, addig Gysi szorosan együttműködött a titkosszolgálattal. Kohl áldozat volt, Gysi viszont tettes” – hangoztatta a hivatal vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.