Cserbenhagyták Merkelt a német nők

A szeptember 18-án patthelyzetet eredményezett német parlamenti választás különleges újdonságot szolgáltatott. Nem csak a pártok harcoltak a polgárok támogatásáért. A nő-férfi ellentét politikai színpadra lépett. Angela Merkel és Gerhard Schröder párbaja nagyrészt nem a programok, hanem a nemek küzdelmét hozta.

Tudósítónktól
2005. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elérkezett-e az ideje annak, hogy női kancellár kerüljön a szövetségi kormány élére? Az egyértelmű válasz elmaradt. A kereszténydemokraták minimálisan megelőzték ugyan a szociáldemokratákat, de győzelmük aránya nem volt elegendő ahhoz, hogy női kancellárjelöltjük biztos befutóként ünnepelhessen. Azóta folyik a nemek verbális pengeváltása. Ebből a mindeddig egyedülálló presztízsharcból a közvélemény-kutatók sem maradhattak ki. Felméréseik szerint a német nők megtagadták a támogatást Angela Merkeltől.
A hűvös benyomást keltő fizikus nem tudta maga köré gyűjteni az asszonyokat, a női szavazóknak mindössze harmincöt százaléka voksolt mellette. A „gyengébb nem” támogatását élvezte az 1980-as években a szépfiúnak korántsem nevezhető Helmut Kohl. Edmund Stoiber pedig – a bajorok erőfitogtató vezére – 2002-ben három százalékkal kapott több szavazatot a hölgyektől, mint most Merkel. Az elemzés legmeglepőbb megállapítása: a hajdani NDK-ban felnőtt politikus nem tudta kihasználni a „hazai pálya előnyét”, és a keletnémet tartományokban mindössze minden ötödik nő támogatta a CDU-t. A munkás asszonyok több mint negyven százaléka úgy nyilatkozott, hogy Merkelt mint személyt utasította el.
A kereszténydemokraták kancellárjelöltje soha nem volt a nők egyenjogúságáért folyó küzdelem élharcosa. „Senkit sem kell megválasztani kancellárnak csak azért, mert nő” – hangzott Angela Merkel filozófiája, és a rövid kampányidőszak elején igyekezett megőrizni a velük szemben is szükségesnek tartott „három lépés távolságot”. Ezért az elhibázott kortestaktikáért azonban nem egyedül őt terheli a felelősség. A választási kampány irányítói – mint korábban már annyiszor – ezúttal is elhanyagolták a családi és emancipációs célokat. A mulasztásra Merkel túl későn figyelt fel és reagált: a Schröderrel folytatott tévépárbaj során már igyekezett felhívni a figyelmet hajdani munkájára mint a Kohl-kormány családügyi minisztere; hajlandó volt magánéletének mindaddig „privát szféraként” kezelt mozzanatait a kamerák elé vinni; nyilatkozatokat adott a vezető női magazinoknak. „A CDU gyenge választási eredménye ellenére Merkel a modernizálás útjára vezette a pártot” – hangoztatta Paul Nolte történész. Alice Schwarzer, a német emancipációs mozgalom vezéregyénisége pedig továbbra is bízik abban, hogy Angela Merkel bejut a kancellári hivatalba, különben vereségét sokan úgy értelmeznék, mint a nők kudarcát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.