Éledezőben a piac

Szerdai zuhanórepülése után kissé javult tegnap a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, ám a befektetők láthatóan még nem emésztették meg teljesen a pénzügyminiszter bejelentéseit a magas államháztartási hiányról. Jelentős, csaknem 27 milliárdos forgalom mellett mérsékelt, 0,18 százalékos emelkedéssel zárt csütörtökön a BUX. A vezető részvények közül jelentősen gyengült az OTP, stagnált a Richter, erősödött azonban a Mol és a Magyar Telekom. Mindeközben a nyugat-európai börzék előző napi száguldásuk után lejtmenetbe váltottak.

Dénes Zoltán
2005. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a Budapesti Értéktőzsde nyitása után pár percig meredeken felfelé tartott a BUX index, fél órával később megfordult az irány. Ekkor úgy nézett ki, hogy a vártnál magasabb államháztartási hiány bejelentését követő szerdai sokk csütörtökön sem múlik el. Ezzel kapcsolatban egyébként jogosan fogalmazódott meg több befektetőben is az a kérdés, hogy Veres János pénzügyminiszter a hiánycél drasztikus felemelésének bejelentésével miért nem várta meg tegnapelőtt a tőzsde zárását. Ha – megfelelve a törvényi elvárásoknak – a kereskedés vége után hozza nyilvánosságra a tőkepiacot komolyan befolyásoló információkat, nem adott volna alkalmat a bennfentes kereskedésre, s elkerülhető lett volna a BUX index és a vezető részvények jelentős áresése. Egyébként a tegnapi kereskedés során a kezdeti bizonytalankodás után kissé magához tért az értéktőzsde indikátora, s a napot 27 milliárdos forgalom mellett, mérsékelt, 0,18 százalékos javulással 23 120 ponton fejezte be.
A nap egyik legnagyobb vesztese a 15 milliárd forintos forgalmat generáló OTP volt, papírjai 1,4 százalékkal 8310 forintra gyengültek. A vezető papírok közül a tegnapi lejtmenetet a bankon kívül csak a Richter nem tudta korrigálni, a gyógyszerpapír árfolyama napközben 38 190 és 36 905 forint között változott, s végül 0,2 százalékos mínuszban, 37 440 forinton zárt. Erős ingadozást mutatott a második legnagyobb forgalmat generáló Mol árfolyama is. Az olajpapír mindazonáltal a kereskedés végére 1,1 százalékot erősödve, 22 850 forintos árfolyamon fejezte be a napot. A Magyar Telekom papírjai szinte egyedüliként erősödtek 2,1 százalékkal 1092 forintra. A kisebb papírok közül 0,3 százalékkal 1575 forintra drágultak az FHB részvényei. A társaság tegnap a Budapesti Értéktőzsde honlapján tette közzé, hogy a Moody’s hitelminősítő megerősítette az A2/P–1 hitelbesorolását és egyúttal a pénzügyi erőre vonatkozó besorolását D+-ra emeli stabil kilátással. A Moody’s az FHB Rt. által kibocsátott jelzáloglevelek A1-es minősítését is megerősítette. A kisebb papírok közül az Egis és a Graphisoft drágult, előbbi 2,7, utóbbi 0,9 százalékkal. Négy tized százalékkal gyengült viszont a BorsodChem és az Antenna Hungária, a Synergon részvényei pedig 0,6 százalékot veszítettek értékükből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.