ENSZ: a reform elmarad?

A XXI. század globális kihívásaival és a biztonság égető kérdéseivel való szembenézést, illetve az ENSZ megreformálását tűzte ki célul a történelem legnépesebb csúcstalálkozója, de megfigyelők szerint Washington nyomására végül elmaradnak a szükséges változtatások. A New Yorkban tegnap megkezdett, háromnapos ENSZ-csúcson a 191 tagállamból 175-nek az állam- vagy kormányfője vett részt.

Hírösszefoglaló
2005. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sólyom László szerint ugyanakkor az ENSZ-csúcs zárónyilatkozatának a létrejötte önmagában is eredmény. A magyar köztársasági elnök úgy ítélte meg az MTI kérdésére, hogy a dokumentum végül is jobban sikerült, mint az az utóbbi napokban remélhető volt.
*
Sólyom szerint a fejlődő és a fejlett országok közötti igényeket sikerült egyensúlyba hozni, megindul az ENSZ reformja, és beindul az átmenet nehézségeivel küszködő országok megsegítésére létrehozott Demokráciaalap, amely fontos partnere lehet a Budapesten létrejött Demokratikus Átmenet Nemzetközi Központjának.
A 191 tagú ENSZ-közgyűlés elfogadta a világszervezet reformjáról és a fejlődésről szóló dokumentumot kedden, az ENSZ csúcstalálkozója megnyitójának előestéjén. A dokumentum, amelyet a tervek szerint a világ vezetői háromnapos csúcstalálkozójuk végén fogadnak el pénteken, az ENSZ-közgyűlés szinte egyhangúlag hagyta jóvá kedden megnyílt 60., jubileumi ülésszakán. A dokumentummal csak két küldöttség, Kuba és Venezuela nem értett egyet, főként formai kérdések miatt. Az újságíróknak kiosztott, 35 oldalas, „kilúgozott” dokumentum háromhetes intenzív diplomáciai egyeztetések után létrejött kompromisszum eredménye.
A dokumentum jóval alatta marad a Kofi Annan ENSZ-főtitkár által az eredeti tervben tett nagyszabású javaslatoknak az olyan fő kérdésekben, mint a leszerelés, a tömegpusztító fegyverek terjesztésének tilalma, az emberi jogok és a terrorizmus.
Kofi Annan közölte: elégedett, bár jobbra számított. „Azt hiszem, ez siker, ez jó dokumentum, alapul szolgálhat erőfeszítéseink folytatásához – közölte a világszervezet főtitkára sajtótájékoztatóján. – Többet szerettünk volna elérni, de ez is egy fontos lépés” – tette hozzá az ENSZ-főtitkára.
Több civil szervezet csalódását fejezte ki a dokumentum miatt. A Human Right Watch (HRW) és az Amnesty International azt kifogásolta, hogy függőben hagyott több, az Emberi Jogi Tanáccsal kapcsolatos kérdést. A kompromisszum „hatalmas elmulasztott lehetőség nemcsak az emberi jogok, de a ENSZ reformja szempontjából is” – áll a HRW közleményében. A leszereléssel kapcsolatos kérdések kimaradását kifogásolta több civil szervezetnek az ENSZ székhelyén tartott sajtótájékoztatóján John Burroughs, az atompolitikával foglalkozó jogászok bizottságának igazgatója, aki szerint a kudarcban oroszlánrésze volt Washingtonnak.
George Bush amerikai elnök arra kérte helyi idő szerint kedden New Yorkban kínai kollégáját, Hu Csin-taót (Hu Jintao), hogy gyakoroljon nagyobb nyomást Phenjanra az észak-koreai atomprogramról folyó hatoldalú tárgyalások sikere érdekében. George Bush közölte: a megbeszélésén a madárinfluenza-járvány megakadályozásától gazdasági kérdéseken át az észak-koreai és iráni atomfegyverkezéssel kapcsolatos aggodalmakig sok kérdést megvitattak.
Bush közölte, hogy szándékában állt a kínai emberijog-sértésekre is kitérni, de nem fejtette ki, konkrétan mire gondolt. Hu Csin-tao viszont a tajvani kérdés „megfelelő kezelését” kérte partnerétől.



A zárónyilatkozat
FEJLŐDÉS – A dokumentum megerősíti a 2000-ben elfogadott Millenniumi fejlesztési célokat, amelyek 2015-ig a szegénység csökkentését, az alapfokú oktatás biztosítását, az AIDS terjedésének megállítását irányozzák elő.
TERRORIZMUS – A dokumentum elítéli a terrorizmus minden formáját, de hiányzik a szövegből a tervezetben szereplő meghatározás, amely szerint „a terrorizmus polgári személyek politikai célból történő meggyilkolása”.
TÖMEGPUSZTÍTÓ FEGYVEREK – Valamennyi erre vonatkozó hivatkozás kimaradt a szövegből, ami e kérdésekre vonatkozó mély nézetkülönbségeket tükrözi.
EMBERI JOGI TANÁCS – Megegyezés született arról, hogy az ENSZ emberi jogi bizottságát Emberi Jogi Tanács váltja fel. A dokumentumból hiányoznak az eredeti tervezetben szerepelt tagsági kritériumok, így a közgyűlés által kétharmados többséggel történő megválasztás is.
IRÁNYÍTÁSI REFORM – A dokumentum az auditáláson és a vizsgálatokon túl felügyeleti intézmény létrehozását javasolja. Szerepelnek benne azok a korábbi döntések, amelyek szerint a főtitkárnak nagyobb hatásköre legyen a prioritások meghatározásában. A Biztonsági Tanács bővítésével kapcsolatban a tagállamok jóváhagyták a Biztonsági Tanács reformjának elvét mint az ENSZ korszerűsítésének lényeges elemét.
BÉKETEREMTŐ BIZOTTSÁG – A dokumentum előirányozza egy új testület létrehozását, amely a konfliktusból kilábaló országoknak nyújt segítséget. Továbbra sincs megállapodás abban, hogy az új szervezet a Biztonsági Tanácsnak vagy a közgyűlésnek tegyen-e jelentést.
FELELŐSSÉG A VÉDELEMÉRT – Kanadai javaslatra a dokumentum hangsúlyozza: valamennyi tagállam felelős a saját lakosságának a népirtással, a háborús és emberiség elleni bűnökkel, valamint az etnikai tisztogatással szembeni megvédelmezésért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.