Európa űrrepülőt épít

Részt venne az orosz űrrepülőgép megépítésében az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA). A NASA igazgatója eközben elhibázottnak nevezte az amerikai űrsiklóprogramot.

Hírösszefoglaló
2005. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszországgal közösen kívánja kifejleszteni az asztronauták szállítására alkalmas új űrjárművet, a Clippert az Európai Űrkutatási Ügynökség. Oroszország a Clipperrel a megbízható, de már elöregedett Szojuz űrhajókat váltaná fel. Ezek a hatvanas évek óta közlekednek az űrállomások – a Szaljut, a Mir, majd az ISS – és a Föld között. Az oroszok költséges terveik valóra váltásához nemzetközi partnereket keresnek. A hírek szerint az ESA azért csatlakozna az erőfeszítéseikhez, mert a hatszemélyes űrrepülőgép az európai űrhajósoknak is lehetővé tenné, hogy könnyen eljussanak a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) és a Holdra. Így nem kellene igénybe venniük az amerikai űrjárműveket – adta hírül a BBC.
Az együttműködés további előnye, hogy Európa hozzájuthat az orosz űrhajósok repülései alatt szerzett gazdag tapasztalatokhoz, Oroszország pedig hozzáférhetne a kifinomultabb európai gyártási technológiákhoz. Az orosz tervek szerint a Clipperek az űrturizmust is szolgálják majd, ezért jóval tágasabbak és kényelmesebbek lesznek minden korábbi űrjárműnél.
Az ESA azt kéri a szervezet tagországaitól, hogy a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére áldozzanak harminc-negyven millió eurót. A program a becslések szerint évente százmillió eurót emésztene fel. Az ESA fejlesztési hozzájárulásának fejében a hattagú legénység egy vagy két tagja minden űrutazáson európai lenne.
A Clipper első tesztrepülését 2011-re tervezik, és 2020-ban állítanák szolgálatba, nem sokkal azután, amikor a NASA tervei szerint az amerikai űrhajósok is visszatérnek a Holdra. Ezzel lehetővé válna a szoros együttműködés a NASA-val is a holdkutatásban. A Clippert szükség esetén mentőhajóként az amerikaiak rendelkezésére bocsátanák.



Útra kész a PlÚtó-szonda. Szondát indít az Amerikai Űrkutatási Ügynökség januárban a Plútóra. Az űreszköz már a Cape Canaveral-i Kennedy Űrközpontban vár a tesztvizsgálatokra – olvasható a NASA internetes oldalán. A New Horizons a tervek szerint 2015 nyarán éri el a Naprendszer legtávolabbi bolygóját, és közeli képeket küld majd a Plútó holdjáról, a Charonról is.
Eközben Mike Griffin, a NASA igazgatója tegnap azt nyilatkozta az USA Today című napilapnak, hogy a NASA rosszul döntött, amikor a hetvenes években az ISS-re és az alig kivitelezhető űrsiklóprogramra koncentrált. Griffin néhány napja jelentette be, hogy az Egyesült Államok négy űrhajóst küld a Holdra 2018-ban rakétával szállított kabinban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.