Féljünk-e a lengyel jobboldaltól?

2005. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lengyelek csalódtak az elmúlt másfél évtized eredményeiben, a politikai elit színvonalában. Ezért aztán négy éve kibuktatták a szejmből az utolsó, a Szolidaritáshoz közvetlenül kötődő kormányzó erőt, míg most a politikai jelentéktelenségbe süllyesztették a posztkommunista baloldalt. Ez a helyzet lehetőséget ad egyúttal a megújulására is, s Lengyelország jár jól azzal, ha ez az oldal legalább olyan jól él ezzel az eséllyel, mint az elmúlt években konzervatív ellenfeleik tették. A társadalom jelenlegi kiábrándultságát azonban jól mutatja, hogy a kommunizmus 1989-es bukása óta soha nem volt ilyen alacsony a részvételi arány országos választáson, mint most. A választóknak elege lett a baloldal botrányaiból, a korrupt vörös igazgatókból, az üzleti szféra és a hatalom túlságos összefonódásából. Megtisztulásra vágytak, s ezt a reményt leginkább a jobboldal két vezető ereje, a Jog és Igazságosság és a Polgári Platform testesítették meg. Értékelték e pártok pragmatizmusát, és tetszett a nemzeti érdekek melletti határozott kiállás is. Nem hittek már a kormányzó erő ígéreteiben, a munkanélküliség leküzdésére meghirdetett receptekben. A rendszerváltás óta eltelt évek, a neoliberális gazdasági programok tapasztalatai alapján azonban féltek a fájdalmas reformoktól is, ezért a jobboldali erők közül a nagyobb szociális biztonságot ígérőt részesítették inkább előnyben. Illúzióik azonban ma már nincsenek. Az ország ugyanis sok tekintetben meghatározott pályán mozog, és a most hatalomra jutott politikusok sem teljesen újak, bár előnyükre legyen írva, személyükben tényleg feddhetetlenek. Nagyjából így foglalhatók össze a vasárnapi lengyel választás legfontosabb tapasztalatai.
Függetlenül a jobboldali kormány próbálkozásainak sikerétől, a mostani voksolás egy szempontból már mindenképpen új korszakot nyitott Lengyelországban, s ha a rendszerváltás utáni trendeket figyeljük, talán egész Közép-Európában. A jövő hét végén sorra kerülő elnökválasztással beteljesülő teljes váltás minden jel szerint lezárja a posztkommunizmus másfél évtizedét, a történelem süllyesztőjébe küldve a rendszerváltás során gyorsan szociáldemokrata jelmezt öltő, majd a politikai elitben megkapaszkodó, egyre látványosabban elfáradt, korrumpálódott, megújulásra képtelen, az új kihívásokra adekvát válaszokat már mind nehezebben találó baloldalt. Mint a belga Le Soir is fogalmaz, nem pusztán arról van szó, hogy Európa demokratikus országaiban most első ízben zajlott a párviadal gyakorlatilag a baloldal beleszólása nélkül. Az eredmény a lengyel történelem posztkommunista szakaszának végét is jelzi, lehetőséget adva egyúttal a baloldal megújulására. E választás nem egyszerűen elitváltást jelent a csúcsokon. Ennél is fontosabb, hogy távoznak azok a káderek, akik karrierjüket a kommunizmus agóniájának időszakában kezdték, s akiket az opportunizmus és a cinizmus jellemzett. A lengyel posztkommunisták nem tudtak új baloldali koncepciót kidolgozni. Ingadoztak a liberális gazdasági reformok, illetve azon törekvés között, hogy ne okozzanak csalódást a szociális vívmányokhoz ragaszkodó saját választótáboruknak. Ilyen értelemben – vonja le a következtetést a lap – a posztkommunisták lengyelországi bukása az egykori szovjet tábor többi európai országát is érinti. Nincs többé hely egy olyan baloldal számára, amelynek gyökerei a kommunista múltba nyúlnak. Mellesleg ezt erősítik meg a német fejlemények is, hiszen a szociáldemokraták inkább a nagykoalíciót választják, mint bármilyen együttműködést Gregor Gysi pártjával.
Mindezt tehát otthon a politika fő sodrába tartozó nyugati pártok teljesen természetesnek tartják, térségünkben azonban idáig nem nagyon foglalkoztatta őket a dicstelen múlt ilyen formában látható továbbélése. Sőt valahogy mintha jobban alakult volna a viszony a simulékony posztkommunista baloldallal, mint a nemzeti érdekek mellett határozottabban kiálló konzervatív pártokkal. A mostani lengyel választások is változást hozhatnak, hiszen régiónkon kívül tudatosulhat, hogy változnak a közép-európai realitások. Nem lepődhetünk tehát meg a nyugati lapok őszinte rácsodálkozásán, mint ahogy azt is megszokhattuk, hogy némi idegenkedéssel fogadják a konzervatív jobboldalt.
Az elsőre jó példa, ahogy a Frankfurter Allgemeine Zeitung leírja a választások utáni helyzetet. Mint a lap megállapítja, Lengyelország ma olyan ország, ahol jóformán nem létezik a baloldal, s a politika kontúrjai a nyugati szem számára fölöttébb szokatlan formát öltöttek. A belső választóvonalak egy kicsit emlékeztetnek a korai XIX. századra, amikor a Marx alapította szocializmus még nem uralta a gondolkodás minden zugát. Egy autoriter-paternalista irányzat áll szemben egy piaci-liberális, az individualista jegyeket hangsúlyozó s egyben nemzeti áramlattal.
A kommentárokból azonban jól kivehetően érződik egyfajta csalódottság is. Nem elég, hogy eltűnnek a porondról az elmúlt húsz évben jól megismert posztkommunisták, a két jobboldali párt közül sem a nyugati programokhoz közelebb álló, konzervatív liberális Polgári Platform győzött. A Jog és Igazságosság karakteressége, nemzeti jellege sokaknak nem nagyon fekszik és nem is tetszik. Így aztán míg korábban hasonló összehasonlítások esetén inkább a „szalonképes” posztkommunisták, most érezhetően a centrista, liberális gazdaságpolitikai elveket valló PO felé húz az elemzők többségének a szíve. Figyelemre méltó, hogy nem nagyon lehet különbséget tenni e tekintetben a konzervatív vagy a liberális, baloldali lapok kommentárjai között. Az előbbiek közé tartozik például a cseh Lidové Noviny, amelynek jellemzése nem sok empátiát mutat a PiS programja iránt. Mint fogalmaz, a Jog és Igazságosság győzelme nem a jobboldal és nem a reformok győzelmét jelenti. A párt programja ugyanis – írja – az antikommunizmus, a populista moralizálás a baloldali állami paternalizmus és a katolikus nemzetieskedés keveréke. Mások azonnal nacionalistának, euroszkeptikusoknak bélyegzik Kaczynskiékat. Még a megismerni vágyás nyitottságával a problémához közelítő FAZ is jobb híján Tuskékba szeret bele, Le Penhez vagy Haiderhez hasonlítva a Kaczynski testvéreket.
Ezután önkéntelenül is felmerül a kérdés, valóban kell-e félni a győztes lengyel jobboldaltól? A válasz egyértelmű nem. A lengyel jobboldal még kissé kialakulatlan, s további fejlődését lényegesen meghatározza majd az előtte álló kormányzás próbatétele, az azonban már most jól látszik, hogy programjában két, egymás mellett jól megférő úton halad. A konzervatív liberális PO a szabad piac és a teljes privatizáció híve, míg a PiS inkább hasonlít ilyen értelemben a keresztényszociális CSU-ra, s gazdasági kérdésekben a nagyobb fokú állami ellenőrzés mellett száll síkra. Ha úgy tetszik, programja baloldalibb leendő koalíciós partneréénél, bár az igazsághoz hozzátartozik – s a magyarországi folyamatok is ezt a tételt támasztják alá –, hogy manapság már elveszítették értelmüket ezek az ideológiai klisék. A Polgári Platformhoz közelíti, hogy mindketten hasonlóan antikommunisták, támogatták az uniós csatlakozást, bár határozottan védik a nemzeti érdekeket. A programok összesimítása persze sohasem egyszerű, így most sem lesz az, segíthet azonban, hogy mindkét párt kész a kompromisszumokra, és eltökéltek a közös kormányzást illetően. Ezt támasztja alá Kaczynskiéknak a kormányfő személyével kapcsolatban tett gyors gesztusa is. Minden esély megvan tehát arra, hogy az elkövetkező négy év eloszlassa a lengyel jobboldallal kapcsolatosan ma még meglévő kételyeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.