Halványuló eozin

Ingyen kerül a pécsi önkormányzat tulajdonába a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Rt. Az állam az elmúlt évtizedben többször tette át a gyárat egyik zsebéből a másikba, közben reorganizáció címén kétmilliárd forint közpénzt költött rá. A végeredmény: feldarabolt, eladósodott, a piacon vesztésre álló cég, amelynek ma már a legvonzóbb eleme hathektáros belvárosi ingatlana. Pécsnek is elsősorban erre, valamint a még mindig jól csengő családnévre van szüksége.

Hanthy Kinga
2005. 09. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Zsolnay-gyárra elköltött kétmilliárd forint nem tűnt el, csak átalakult. Közpénzből magánpénzzé vált. Az elbocsátott dolgozóhad csekély és a gyakran változó vezetők milliós végkielégítésére, csődbe ment bécsi üzletre, eladhatatlan készletekre költötték. A gyár korszerűsítésére alig jutott belőle. Igaz, a végén már nem is lett volna érdemes költeni rá, hiszen a nyereségessé tett ipariporcelán-gyártó részleget bezárták, az eozinmáz titkát ismerő szakembereket elbocsátották, a Zsolnay néven kínált matricás porcelánhoz hasonló termékeket pedig olcsóbban forgalmazzák a kínaiak. Az elmúlt évek eseményeiből úgy látszik, csak a családnak, a leszármazottaknak állt volna érdekükben, hogy ismét a régi színvonalra emeljék a gyárat és termékeit, őket azonban különféle jogszabályokra hivatkozva, ügyesen kijátszva nem is engedték a tulajdonosi kör közelébe. S bár soha nem kérték volna ingyen a gyárat, befektetők segítségével szerették volna visszavásárolni jogtalanul elvett tulajdonukat, ajánlatukat meg sem hallgatták. Nekik a Zsolnay soha nem volt eladó.
A nyilatkozatok szerint azért kellett milliárdokat költeni a gyárra, hogy a cég, amelyet később a reorganizáció jegyében, de főként az adósságtologatás céljából három részre daraboltak, jobb állapotba kerüljön. Hogy felkészítsék a sikeres privatizációra. Időközben azonban hatályba lépett a 69/A § (7.) bekezdéssel kiegészített, „Az állam tulajdonában lévő vállalkozói vagyon értékesítéséről” szóló 1995. évi XXXIX. törvény, és erre való hivatkozással igényelte a pécsi önkormányzat, hogy az állami vagyonhoz térítésmenetesen juthasson hozzá. Úgy tűnik tehát, hogy a Zsolnay eladásából származó bevétel az egyébként éhes kormánynak végül mégsem lett fontos, miként az sem, hogy legalább valamit visszaszerezzen a ráköltött milliárdokból, hiszen ingyen adja Pécsnek a gyárat és vele a hathektáros belvárosi ingatlant.
A döntés nem különösebben meglepő, és betekintést enged a kormányzati kulisszák mögé. A lényeg: a szocialista kormány kistafírozza a szocialista városvezetést. Toller László polgármester korábban sem titkolta, sőt nyilatkozta is, hogy Draskovics Tibor pénzügyminiszter már odaígérte Pécsnek a Zsolnayt. A döntés, ha némi késéssel is, Veres János pénzügyminisztersége idején, végül megszületett. Így nem bizonyult hiú ábrándnak, sem pedig elbizakodottságnak már jóval korábban a Zsolnay-gyár jól csengő nevével, épületeivel és területével kalkulálni az Európa kulturális fővárosa – Pécs, 2010 címet viselő, tízmilliárd forintos beruházást igénylő pályázati anyagban. (Vajon odaígérték már Pécsnek a kulturális főváros címet is?)
Sajtóhírek szerint a szerződéstervezet lényege: Pécs tíz évig nem adhatja el sem a gyárat, sem a Zsolnay márkanevet, és köteles fenntartani az üzem működőképességét, hagyományait. A Zsolnay-termékek a jövőben is csak Magyarországon készülhetnek, és három évig öt százaléknál magasabb létszámcsökkentésre nem kerülhet sor. Azt is meghatározzák majd, évente hány darab dísztárgyat kell gyártaniuk. A pécsi képviselő-testület már felhatalmazta a város vezetését, hogy kezdjen tárgyalásokat az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-vel a Zsolnay adósságainak törlesztéséről, illetve veszteségeinek finanszírozásáról. Ha Pécs nem fizeti vissza határidőre az ÁPV Rt. által a gyárnak nyújtott 366 millió forintos tulajdonosi hitelt, amelyre az eredeti tervek szerint a privatizációs bevétel lett volna a fedezet, akkor a cég visszakerül állami tulajdonba. Hogy mit jelent most a határidő, nem tudható. Az ÁPV Rt. igazgatója, Németh Ákos lapunkat márciusban arról tájékoztatta, hogy ez év december 31.
Mit kezd tehát Pécs most a Zsolnay-gyárral? Mint azt az Európa kulturális fővárosa pályázatban olvashatjuk, a város kortárs művészeti központot hozna létre, és erre a célra „a Zsolnay-gyár épületegyütteséhez tartozó Balokány liget melletti nagy gyári csarnokot lehetne átalakítani, amely a közelmúltban már fogadott be művészeti kiállításokat. Az Európa kulturális fővárosa program fejlesztési tervének alapvető része a Zsolnay-gyár hatalmas épületegyüttesének revitalizációja. A revitalizáció terve a Zsolnay Ipartörténeti Park elnevezést viseli, s magában foglal a termelést bemutató porcelánműhelyt, ipartörténeti múzeumot, műtermeket, művészeti kiállítóteret, szállodát, vendéglőt. Elképzelhető, hogy az említett nagy kiállítótér kialakítására is a Zsolnay-épületegyüttesben kerül sor.”
Amikor márciusban megkérdeztük Toller László polgármestert, milyen alapon tervez a város a pályázatában művészeti központot olyan területre, amellyel nem rendelkezik, azt a választ kaptuk, hogy a gyárat körülvevő, a Zsolnay-örökség részét képező és régen részben a Zsolnay családhoz tartozó ingatlanok közül több (például az úgynevezett Zöld Ház, a Zsolnay-mauzóleum, a Balokány liget, a Balokány fürdő területe s a mellette található kiegészítő területek) már régóta önkormányzati tulajdonban van. Ezekre tehát jogosan terveznek. Ugyanakkor elismerte, hogy a tervben szerepeltetnek olyan területeket is, amelyek még a Zsolnay cégcsoport tulajdonában vannak. Mivel azonban a cégcsoport részét képező Zsolnay Örökség Kht. 2001 óta foglalkozik az épített Zsolnay-örökség revitalizációjával, és ez önkormányzati tulajdont is érint, szerencsés lenne, ha az önkormányzat válna az egész terület tulajdonosává. A polgármester azt is hangsúlyozta: a város vezetése évek óta harcol azért, hogy a gyár működőképes maradjon, hiszen része Pécs életének, a nemzet kultúrájának, ipartörténeti és műemlékvédelmi örökségünknek.
Az ipartörténeti és műemléki értékek emlegetése azonban mintha nem a jövőről, hanem a meglévő helyzet konzerválásáról szólna. Igaz, a hathektáros belvárosi terület a 6-os út mellett már önmagában is nagy érték, sőt a gyár nélkül értékes igazán. Amikor márciusban Kovács Gyulától, aki a Zsolnay két részlegének is a vezérigazgatója, azt kérdeztük, igazuk lehet-e azoknak, akik azt vizionálják, hogy a Zsolnay-gyár néhány év múlva csak kis porcelánfestő bemutatóhely lesz egy nagy lakópark vagy bevásárlóközpont árnyékában, nem próbálta meg elhessegetni ezt a szomorú látomást. Úgy tűnik, akik a Zsolnayból az elmúlt évtizedben jól akartak lakni, már jóllaktak. A család „támadásait”, amelyek azzal a veszéllyel fenyegettek, hogy a leszármazottak talpra állítják a gyárat, ismét régi fényt adnak az eozinmáznak, sikerrel visszaverték. A leépítés, a sorvasztás megtörtént, már csak a kegyelemdöfés van hátra.
Pécs vezetése most már nyugodtan tervezhet. Az üzemet mielőbb szeretnék megnyitni a város felé, a gyár által már nem használt több mint húszezer négyzetméteres ingatlant felújítanák. Ebben a Zsolnay kulturális negyedben kapna helyet a kortárs művészeti központ, egy ipartörténeti park és egy oktatási központ. Emellett vállalkozói tőke bevonásával irodákat, vendéglőket és szállodákat alakítanának ki a területen.
Ki beszél itt már Zsolnay Vilmos örökségéről, az egykor európai hírű porcelán jövőjéről? Tíz év múlva legfeljebb a szállodát hívják Grand Hotel Zsolnaynak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.