Hektikusan változó népszerűségi indexek

A közvélemény-kutató cégek az elmúlt évben készített felmérései igen változatos képet mutatnak az MSZP és a Fidesz támogatottságáról: a két párt közötti különbség havonta hét-nyolc százalékot is változhat a cégeknél, amelyek közül egyedül a Tárki jelez huzamosabb ideje kiegyensúlyozottabb versenyt.

Munkatársunktól
2005. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglehetősen hektikusan változik a két nagy párt támogatottsága a közvélemény-kutató cégek biztos szavazók körében végzett felmérései szerint – ez derül ki az elmúlt egy év mérési eredményeinek
összevetése után. A Szonda Ipsos tavaly szeptemberben 18 százalékos Fidesz-előnyt regisztrált, ám ez egy hónap alatt hétszázalékosra zuhant. Egészen 2005 áprilisáig hét-kilenc százalékos hátrányukat tartották a szocialisták, ám májusra ez tízre, majd tizenöt százalékpontra növekedett, hogy július–augusztusra tizenkét százalékon „stabilizálódjon” a különbség. Figyelemre méltó a múlt hónapban a biztos pártválasztók pártpreferenciájában beállt drasztikus változás, ami – a korábbiakhoz képest – mindössze négyszázalékos Fidesz-előnyt (47-43) mutat.
A Magyar Gallup Intézet a legnagyobb különbséget – szintén az ellenzéki párt javára – 2005 januárjában és áprilisában mérte: ekkor huszonegy százalékos előnye volt a Szövetségnek. A cég tavaly decemberben érzékelt kiegyenlítődést, amikor az MSZP hat százalékra megközelítette riválisát. Az utóbbi hónapok hét-nyolc százalékos ingadozása után szeptemberben kilenc százalékkal vezet (50-41) az ellenzék a Gallup szerint. Júliusban 15 százalékos Fidesz-előnyről (47-32) tájékoztatott a Medián. A közvélemény-kutató társaság áprilisban négyszázalékos különbségről számolt be úgy, hogy egy hónappal előbbi, illetve későbbi adatai 16-16 százalékot mutattak.
A két nagy párt közötti versengésről a Tárki szolgáltatja a legszorosabb eredményeket. Bár a kutatóintézet tavaly szeptember–októberben 20, illetve 11 százalékos különbséget mért, azóta három- és kilenc- pontosra csökkent az ellenzéki előny, amely szeptemberben háromszázalékos volt.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök népszerűségi indexe a Medián szerint júliusban 43 százalékon állt, míg vetélytársa, Orbán Viktor exkormányfő 52 százalékos támogatottságot tudhat maga mögött. A két politikus megítélésében ez az adat mutatja a legnagyobb különbséget az utóbbi egy évben, hiszen korábban öt és két százalék közötti eltérést tapasztalt a cég. A Szonda Ipsos augusztusi kimutatása alapján Orbán 51, Gyurcsány 49 százalékon áll. Közöttük 2004 szeptembere óta nem volt nagyobb a népszerűségi indexben kimutatható különbség hat százaléknál. Az MSZP-s politikus ez alatt az idő alatt három hónapban is népszerűbb volt a Fidesz elnökénél, akire tavaly októberben három százalékot vert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.