Kismértékű javulással nyitott tegnap a Budapesti Értéktőzsde indexe, ugyanakkor félórával később már több mint 140 pontos veszteséget jelzett. A meredek zuhanást a keddi kereskedés hajrájában kezdődő profitrealizálás folytatásaként értelmezték az elemzők, amiben elsősorban a nagyobb papírok vettek részt. Kora délután az előző napi szintjére kúszott vissza a BUX, ugyanakkor rövid ideig tartó bizonytalankodás után ismét lejtmenetbe kezdett. Ekkor azonban már csak pár kisebb papír tudott a nyereséges oldalon megkapaszkodni. A kereskedés véghajrájában felerősödött az érdeklődés az olcsóbbá váló nagyobb papírok iránt, ami a BUX-nál egy újabb száznyolcvan fokos irányváltást eredményezett. A hirtelen váltásnak köszönhetően a mutató végül 11 milliárdos összforgalom mellett alig 66 pontos csökkenéssel, 22 745,74 ponton zárt. A vezető papírok közül csak az OTP tudott javulni. A bankpapír kurzusa 2,6 milliárdos forgalomban 1,1 százalékkal 8400 forintra erősödött. A legnagyobb, 4,2 milliárdos forgalmat maga mögött tudó Mol 70 forinttal alacsonyabban, 23 300 forinton zárt. A Magyar Telekom 1,2 százalékkal 960 forintra, míg a Richter két százalékkal 34 300 forintra gyengült. A kisebb papírok közül a Graphi 0,9 százalékkal 1710 forintra, a Pannonplast pedig 1,9 százalékkal 1950 forintra emelkedett. Gyengült viszont 4,2 százalékkal a Fotex, egy százalékkal az Egis és 0,8 százalékkal a Synergon.
Bár kismértékben, de tovább gyengült a forint tegnap a bankközi devizapiacon, az eurót 245,40– 245,50 forinton jegyezték, 15 fillérrel erősebben a 245,25/35 forintos keddi árfolyamnál. Nemzeti valutánk 13,07 százalékra gyengült a +/–15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán. A dollár is veszített árfolyamából, a napközben 200,20 forintig emelkedő árfolyam délután fél négy tájban már csak 199,40/50 forinton állt, 20 fillérrel lejjebb a keddi 199,60/70-es kurzusnál.
Délelőtti felfutásuk után a nyugat-európai börzemutatók is a veszteséges oldalra kerültek. Ennek leginkább a két legnagyobb amerikai légitársasággal kapcsolatos spekulációk, illetve az ismét emelkedő nyersolajár volt az oka. A Wall Street Journal internetes kiadása azt közölte, hogy a Delta Air Lines és a Northwest Airlines csőd közeli állapotba került, többek közt a Katrina hurrikán okozta károk miatt. Negatívan hatott a befektetők hangulatára, hogy a tengerentúli kiskereskedelmi forgalom 2,1 százalékkal csökkent augusztusban a júliusi 1,8 százalékos meglódulás után. Ugyanakkor kellemes meglepetésként hatott az Abbott Laboratories Inc. igazgatójának profitnövekedést előre jelző bejelentése és a Lehman Brothers Holdings befektetési banknak a vártnál sokkal jobb harmadik negyedévi eredménye. A társaság a bázisidőszakhoz képest 70 százalékos nettó nyereségnövekedésről számolt be. Délután végül az európai indexek visszakerültek a pozitív oldalra, s az amerikai börzék mutatói is felfelé kezdtek.
Vége a szárnyalásnak? A magyar részvénypiac szereplői aligha számítanak az elmúlt csaknem két évet jellemző szárnyalás folytatódására – írja a VG.hu portál. A harmadik negyedévben nem várható olyan kiugró teljesítmény a BÉT-en forgó társaságoktól, ami az elmúlt időszak árfolyam-emelkedésének folytatását vetítené előre – mutatott rá Kolossay Balázs, a CIB Alapkezelő portfóliómenedzsere.
Magyar Péter a lejtőn: Török Gábor után Hann Endrét is pofon csapta a könyörtelen igazság
