Jobbra át Varsóban

2005. 09. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljes politikai fordulat zajlik Lengyelországban. A parlamenti választások elsöprő jobboldali sikere, a posztkommunista baloldal csúfos szereplése, valamint a kampány legfontosabb üzenetei egyértelműen arra utalnak, hogy egy korszak lezárult. Jellemző a helyzetre, hogy még ellenzékbe is jut majd jobboldali erő, miközben az egyébként a magyarnál történelmi okok miatt – bukása ellenére is – jobb minőségű baloldal előtt a kényszerű megújulás évei állnak. S hogy a lengyelek milyen egyértelmű váltást akarnak, jól mutatja az elnöki címért folyó küzdelem is, amelyben, messze megelőzve a többieket, szintén a két fő konzervatív erő jelöltjei versenyeznek. Úgy tűnik tehát, hogy a lengyelek másfél évtizeddel a rendszerváltás után végképp a történelem süllyesztőjébe küldenék a reformkommunizmust, s a pragmatizmus – politikai értelemben a centrum – felé mozdulva nem nagyon kérnek egyes posztszolidaritás erők túlideologizáltságából sem. S ha hihetünk az elmúlt másfél évtized közép-európai trendjeinek, akkor a lengyel változások előrevetítik az irányt a térség más országaiban is.

Már a kemény, de alapvetően nem durva kampány is különbözött a korábbiaktól, jelezve nemcsak a politikai paletta, hanem a politizálás stílusának átalakulását is. Tegyük hozzá, megkönnyítette a helyzetet, hogy meglehetősen korán kiderült, a kormányzó posztkommunista baloldal ezúttal nem nagyon rúg majd labdába. De Kwasniewski és Cimoszewicz javára legyen mondva, egy hónappal a választások előtt nem került a politikai viták középpontjába a Szolidaritás-évforduló, az pedig az egész elit érettségét dicséri, hogy a kampány lényegében nem érintette a külpolitikát. Az is szembetűnő, hogy kevésbé volt fontos a píár, sokkal inkább a tartalom. Nem utolsósorban azért, mert az elsőségért harcoló két párt, a jobbközép Polgári Platform és a konzervatív Jog és Igazságosság vezetőinek volt mondanivalója, ezért aztán nem a csomagolásra, hanem a programokra helyezték a hangsúlyt. Mind Donald Tusk és Jan Rokita, mind pedig a két Kaczynski, Lech és Jaroslaw a munkahelyteremtést, a gazdasági növekedés felgyorsítását tűzte ki pártjaik elé az elkövetkező évek legfontosabb céljául, különbségek legfeljebb az eszközökben mutatkoznak. Míg a Polgári Platform a gazdasági liberalizmus híve, s egy ilyen fordulattal szabadítaná fel az erőket, addig a keresztényszociális indíttatású Jog és Igazságosság pártja óvna a társadalmi olló további szétnyílásától. A koalíciós tárgyalásoknak és a kormányprogram kialakításának talán legfontosabb része lesz e filozófiai különbségek öszszecsiszolása. Erre megvan az esély, hiszen már a kampány is elég bölcs volt ahhoz, hogy ne zárja le a kormányalakítás felé az utakat. A két erő úgy tudott vitázni egymással, hogy a felmerülő nézetkülönbségek egy pillanatig nem tették kétségessé a közös kormányzás lehetőségét. E kampány tanulsága tehát az is, nem kell okvetlenül totálisan támadni ahhoz, hogy totálisan lehessen győzni. Érdemes a lengyel tapasztalatok alapján megfontolni, hogy lehet a választások elé menni merész gazdasági programmal, mint tette azt például a Polgári Platform az egykulcsos, 15 százalékos adó középpontba állításával. Figyelemre méltó az is, hogy mind a Polgári Platform, mind a Jog és Igazságosság pártja cáfolta azt az előszeretettel hangoztatott tételt, hogy a lengyel jobboldal Európai Unió-ellenes.

S hogy ez a kampány így alakulhatott, abban döntő szerepe volt a médiának is, amely a magyartól eltérően teret engedett a pártatlan vitának, s minden erőt egyformán igyekezett keresztre feszíteni. Mégpedig annak az össztársadalmi elvárásnak a jegyében, hogy az elmúlt években megfáradt, korrupcióktól lejáratódott elitet le kell váltani. Végül az döntött, hogy a feddhetetlenséget, a megújulás lehetőségét a jobboldal erői testesítették meg hitelesebben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.