Kisbolygóra látogat a japán űrszonda

Mindössze húsz kilométer választja el az Itokawa aszteroidától a japán Hayabusa űrszondát, amelyet 2003 májusában indítottak útnak a kisbolygó felé. A szonda a tervek szerint anyagmintát is gyűjt majd a felszínen.

Hírösszefoglaló
2005. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közeli képet küldött az Itokawa aszteroidáról a japán Hayabusa űrszonda, amelyet több mint huszonnyolc hónappal ezelőtt indítottak el úti célja felé egy MV-5 típusú rakétával. A szonda már csak húsz kilométerre van a felszíntől, s immár a burgonyaformájú Itokawa körül kering, amely Hideo Itokawáról, a japán űrkutatás egyik atyjáról kapta a nevét – adta hírül a BBC.
Az aszteroidákat alkotó anyagok tanulmányozása a kutatók szerint segíthet megérteni a 4,6 milliárd éves Naprendszer létrejöttének és fejlődésének történetét, ezért azt tervezik: a Hayabusa – anélkül, hogy landolna a kisbolygó felszínén – röptében gyűjt majd anyagmintákat, s hozza el azokat a Földre 2007 nyarán. Az űrkutatás történetében eddig csak a Holdról sikerült kőzetmintákat szállítani a Földre, ezért ha sikert hoz a mintagyűjtésre kidolgozott technológia, a japán vállalkozás úttörő jelentőségű lesz. A szonda azonban most még jó ideig csak madártávlatból szemléli az égitestet, amelynek felszínén – a lézeres távolságmérő adatai szerint – dombok és sík területek váltakoznak. A Hayabusa színképelemző kamerája által készített felvételek a sík területeket sötétebbnek mutatják, mint a kiemelkedéseket, a kutatók feltevése szerint a különbség az erózió következménye lehet.
A szonda a hónap eleje óta már csak araszolva közelített a kisbolygóhoz, olyan lassan, hogy ha a kozmikus országúton lehetne járni, lépést tarthatna vele egy gyalogos is. Most megállapodott a húsz kilométeres magasságban, s műszereivel onnan pásztázza az ismeretlen világot. Küldetését a jelenlegi pályáján csak más égitestek, elsősorban a Nap erős gravitációs hatása veszélyeztetheti. Elég egy hirtelen mozdulat – azaz a sebesség csekély megváltoztatása – és a Hayabusa végleg elszakadhat az Itokawától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.