Lengyel csapás a baloldalra

Papírforma-eredményt hoztak Lengyelországban a vasárnapi országgyűlési választások. Az első exit poll adatok szerint az ellenzéki jobboldal pártjai együttesen a szavazatok 54 százalékát besöpörve fölényes győzelmet arattak, míg a jelenleg kormányzó baloldali szövetség apró ellenzéki pártként lehet csak jelen a következő ciklus törvényhozásában.

Görömbölyi Dávid
2005. 09. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lengyelország mintegy 30 millió szavazásra jogosult állampolgára 25 ezer szavazókörben 18 párt több mint 10 ezer jelöltje közül választotta ki a lengyel alsóház, a szejm 460 leendő képviselőjét. Amint azt a közvélemény-kutatási adatokból sejteni lehetett, a két nagy jobboldali erő, a konzervatív Jog és Igazságosság (PiS), valamint a konzervatív-liberális Polgári Platform (PO) között csak a „célfotó” döntött: előbbi 28, utóbbi 26 százalékot ért el, ami összességében elég lehet a kétharmados többséget jelentő 307 mandátum megszerzéséhez. Meglehetősen jól szerepelt a két szélsőségesnek tekintett politikai tömörülés is. A radikálisan konzervatív, még a PiS közeledését is elutasító, katolikus gyökerű Lengyel Családok Ligája (LPR) 8 százalékkal, a parasztpártból lett, mára ideológiáktól függetlenül populista Önvédelem (SO) 10 százalékkal jutott be az országgyűlésbe. Euroszkeptikus, gyakran izolacionista nézeteik miatt e pártok nagy valószínűség szerint nem szólhatnak majd bele a kormányalakításba.
A jelenleg még kormányon lévő, de hitelét vesztett Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) a várakozásoknak megfelelően képtelen volt átlépni saját árnyékán: a választók 11 százalékának támogatásával jutott a parlamentbe. Éppen elérve az ötszázalékos küszöböt, a szejm tagja lesz a Lengyel Parasztpárt (PSL) is.
*
A baloldal vesszőfutása nem meglepetés. A lengyelek többsége szinte egyöntetűen negatívan ítélte meg az elmúlt ciklusban hatalmon lévő két szocialista kormányfő, Leszek Miller és Marek Belka munkáját. A gazdasági problémák mellett szinte mindennaposak voltak az egyes minisztereket érintő, milliós összegekről szóló korrupciós ügyek. Amint Wojciech Olejniczak, az SLD elnöke az eredmények ismeretében fogalmazott: a párt jelenleg a biztos bejutást is jó eredménynek tartja.
A jobboldal vezéralakjai nagy örömmel fogadták az eredmények ismertetését. A győztes párt elnöke, Jaroslaw Kaczynski szerint az utóbbi napok tendenciái már jelezték pártja győzelmét, s a jövőben minden lehetőség adott lesz ahhoz, hogy Lengyelország Európa meghatározó államává nője ki magát. Donald Tusk, a PO elnökjelöltje gratulált a PiS győzelméhez, s bizakodásának adott hangot a két párt koalíciójának jövőjét illetően. A vezetők nyilatkozataikban kölcsönösen barátokként utaltak egymásra.
Sikerük néhány hét múlva lehet teljes, októberben kerül sor ugyanis a köztársaság elnökének megválasztására, amelyen Tusk és Lech Kaczynski mögött messze lemaradva következnek csak a radikális, illetve a baloldali jelöltek. A PO és a PiS közötti koalíciós tárgyalások várhatóan már a napokban megkezdődnek.
Egy varsói PO-jelölt, valamint az egyik, gyakorlatilag esélytelen baloldali jelölt váratlan szombati halála nem befolyásolta a szavazás lefolyását.
A részvételi arány rendkívül alacsony, 38 százalékos volt, a legtöbben Varsóban, a legkevesebben az ország nyugati településein járultak az urnákhoz. A tömegek távolmaradása jól tükrözi az emberek kiábrándultságát, s egyúttal jelzés Lengyelország jövendő vezetőinek, hogy puszta ígéretekkel nem nyerhető el a szavazók szimpátiája.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.