Magyarország eladósodási pályán

Tovább nőtt hazánk nemzetgazdaságának adóssága, amelynek üteme mind a bruttó, mind pedig a nettó adósság terén gyors – derül ki a legfrissebb jegybanki tájékoztatóból. Az adatok az OTP elemzési központja szerint fenntarthatatlan gazdasági pályát jelölnek. A Financial Times a magyar kormány könyvelési trükkjeire és a forint sebezhetőségére hívta fel a figyelmet.

2005. 09. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megduplázódott Magyarország nettó adóssága a 2002-es kormányváltás óta – derül ki a Magyar Nemzeti Bank által tegnap közzétett adatokból, amelyek szerint a 2003 vége és 2005. június között eltelt másfél évben hazánk bruttó adóssága 17,3 milliárd euróval, nettó adóssága pedig 9,8 milliárd euróval nőtt, azaz másfél év alatt nagyságrendben annyit adósodott el a nemzetgazdaság, mint amekkora a teljes adósságállománya volt az 1989-es rendszerváltás idején.
Az eladósodás üteme jelenleg is igen gyors: a jegybanki adatsor értelmében a nemzetgazdaság bruttó adóssága az idei első fél év végére 64,9 milliárd euróra emelkedett az első negyedév végi 60,5 milliárd euróról. Kedvezőtlen az adat a nettó adósságot nézve is, ennek mértéke 31,2 milliárd euróra nőtt a három hónappal korábban regisztrált 27,6 milliárd euróról.
*
Az adósság növekedése az államháztartásra és a háztartásokra egyaránt jellemző volt: az államháztartás és az MNB bruttó adóssága június végén 27,1 milliárd euróra rúgott, a magánszektor bruttó adóssága pedig a fél év végére 37,8 milliárd euróra nőtt, az előző negyedévi 34,4 milliárd euróról.
A várakozásokhoz képest roszszabb lett a folyó fizetési mérleg hiánya, amely 1701 milliárd eurót tett ki a második negyedévben. Továbbra is igen jelentős a külföldiek részvétele a magyar államadósság finanszírozásában: a külföldiek tulajdonában lévő, forintban kifejezett állampapírok állománya június végén elérte a tízmilliárd eurót, miközben a jegybanki tartalékok értéke 14,2 milliárd euró volt.
Annak ellenére, hogy a jegybanki jelentés már önmagában is kedvezőtlen adatokat tartalmaz, az OTP Bank elemzési központja tegnap arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetgazdaság nettó külső adóssága lényegesen gyorsabban nő, mint amit az önbevallásos módszeren alapuló folyó fizetési- mérleg-hiány és külső finanszírozási igény indokolna, azaz mindkét egyensúlyi adat jóval magasabb lehet a fő számok által előre jelzettnél, s a folyómérleg-hiány megközelítheti a GDP 10 százalékát. Az elemzési központ gazdaságkutatói úgy ítélik meg, hogy a most közzétett adatok fenntarthatatlan makrogazdasági pályát tükröznek.
A magyar gazdaság egyensúlyi problémáival foglalkozik az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet tegnap közzétett jelentése is, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy egyre kisebbé válik a jegybanki kamatcsökkentés mozgástere. Az összefoglaló szerint a gazdaság fejlődését olyan egyensúlyi problémák nehezítik, amelyek helyreállítása hosszabb időt igényel.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) tegnap szintén jelentést tett közzé, eszerint a gazdaság szereplőinek inkább enyhén romló, semmint stabil vagy javuló konjunktúrára kell felkészülniük. A felügyelet kockázati tényezőként említi az államháztartás helyzetét, az emelkedő munkanélküliségi rátát és a háztartások növekvő adósságterheit.

Financial Times: cseles könyvelés Magyarországon. A magyar kormány könyvelési trükkjeire és a forint sebezhetőségére hívja fel a figyelmet a Financial Times tegnapi száma, amely nagy terjedelemben foglalkozik hazánk magas hiányával és a magyarországi euróbevezetés késlekedésével. A lap szerint jelenleg a 2010-es dátum is tarthatatlannak tűnik. Az Európai Bizottságtól Magyarország már figyelmeztetést kapott júliusban, ám ezt októberben egy újabb követheti – figyelmeztet a cikk, amely szerint a valós kiadáscsökkentés helyett Magyarország a trükközésre helyezi a hangsúlyt, amivel a rosszul könyvelő államok sorába iratkozott fel. A tekintélyes nemzetközi újság a Credit Suisse First Boston térségi elemzőjét idézi, aki szerint ügyfeleik körében máris elterjedt az a nézet, hogy a forint árfolyamánál hamarosan egy éles korrekció következik be.

Alig csökkennek a kiadások. A korábbi kormányzati ígéretek ellenére alig mérséklődnek jövőre a kormányzati kiadások: a tegnap beterjesztett 2006. évi költségvetési törvénytervezet a költségvetés kiadási főösszegét 7309 milliárd forintban, bevételi főösszegét pedig 5775 milliárdban határozta meg. A hiány mértéke az MTI által közölt tervezet értelmében – messze meghaladva az idei évre előirányzott deficitet – 1533 milliárd forintot tesz ki. A szigorú büdzsét ígérő Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Veres János korábban több alkalommal azt hangsúlyozta, hogy a szükséges kiadáscsökkentést végrehajtják, és nem készítenek választási költségvetést.



Vita a büdzséről. A 2006-os költségvetés biztosítja, hogy az ország minél hamarabb az EU átlagához közeledjen – közölte tegnap Veres János, aki átadta a jövő évi büdzsé tervezetét Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének: A Pénzügyminisztérium tájékoztatása értelmében 2006-ra 58,5 százalékos nyugdíjreformmal korrigált államadósságot irányoztak elő. Ez nyugdíjreform nélkül 63,2 százalékos GDP-arányos államadósságot jelent. A munkahelyteremtést hiányolta a büdzséből tegnap Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, aki szerint a növekvő munkanélküliség és az emelkedő vállalkozói terhek mellett arra lenne szükség, hogy a kormány a munkahelyek számának bővítésére koncentráljon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.