Még gyengülhet a BUX

Gyengüléssel zárta szeptember utolsó napját a Budapesti Értéktőzsde részvényeit jegyző index, a BUX. A magyar indikátor a déli harangszóig pluszban volt, majd átesett előző záráskori határvonalán, s végül 171,78 pontos veszteséggel lépett a partvonalon túlra. Változatos képet festettek a vezető részvények, amelyek közül a Mol árfolyama drágulással, míg az OTP, a Richter, a Magyar Telekom csökkenéssel zárt. A kis forgalmú papírok közül a Danubius, a Démász, a Graphisoft, valamint a Synergon ára tudott erősödni. Európában emelkedés, a tokiói piacon gyengülés alakult ki.

Munkatársunktól
2005. 09. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tartós lejtmenet alakult ki tegnap a pesti tőzsdén, nyitáskor még 60 pontnyi nyereséget mutatott a magyar indikátor, majd egy hirtelen megugrást követve tovább javult. A délig elért 210 pontnyi pluszt az index gyorsan visszaadta a piacnak, a BUX előbb 22 900 pontra, majd később 22 830 pontra zuhant, de végül 22 948 ponton zárt, ami 172 ponttal marad el csütörtöki értékénél. Elemzők elmondták, hogy a piacon tovább folytatódott a tőkeátrendeződés, a csütörtöki gyenge korrekció is jól mutatta, hogy a magyar parketten tevékenykedő befektetők a kormány szerdai bejelentésére hivatkozva vonják ki pénzügyi eszközeiket a tőzsdéről. A szakemberek rámutattak, hogy a kormány bejelentése csak indok volt az átcsoportosításra, hiszen a korábbi hetekben már több társaság is jelezte, hogy a lengyel és a magyar piacon már nincs mit keresni, akkor a cégvezetők azt nyilatkozták, hogy egy nagyobb korrekció hatására átértékelhetik véleményüket. Az elemzők 20 ezer pontos szint közelébe várják, hogy visszacsússzon a BUX, de az elmúlt héten is látszódott, hogy néhány meghatározó méretű invesztor az index újabb és újabb emelkedésében érdekelt. Hogy mikor jön a korrekció és mekkora lehet majd, arról a „vészmadár” elemzők sem tudtak nyilatkozni, az viszont biztosnak látszik, hogy a befektetők jelentős hányada short pozíciót (gyengülésre spekulálást) vett fel.
Tegnap a 26 milliárd forintot meghaladó forgalom és a BUX csökkenése is jelezte, hogy a profitrealizálás igen erősen jelentkezik a piacon. A vezető részvények közül egyedül a Mol árának sikerült erősödéssel zárnia, az olajipari papírok 0,53 százalékkal javultak, és záráskor áruk elérte a 22 970 forintot.
A Molra vélhetően a kibocsátásra kerülő kötvények hatottak kedvezően. Viszont a tőzsde indexével együtt mozgott és 22 forintot gyengült a Magyar Telekom, a 145 forinttal leértékelődő OTP és a 35 forinttal visszacsúszó Richter.
Néhány kis forgalmú papír a tőzsdei trendnek ellentmondva komoly és eredményes növekedést produkálhatott, ilyen volt a 3,64 százalékkal javuló Démász, a 2,6 százalékkal megugró Danubius, valamint az 1,46 százalékkal erősödő Synergon. Beeséssel lépett a partvonalon túlra a 2,86 százalékot gyengülő Nabi, a közel 4 százalékot zuhanó FHB és a 2,06 százalékkal csökkenő Egis.
A bankközi devizapiacon a forint árfolyama az euróval szemben tovább gyengült, a szerdai pénzügyminiszteri bejelentést követve a forintnak nem sikerült magához térnie. Tegnap a devizapiacon az euró 249,50 forintig erősödött, amiről elemzők elmondták, hogy ugyan 249,99-es ajánlat is volt a könyvben, de a 250-es szint olyan küszöb, amit vélhetően igen nehezen lép majd át a forint.
Tokióban a Nikkei 225 index 42,94 pontot csökkent, mivel a tegnapi volt az idei első üzleti év zárónapja, így a befektetők a portfólióik tologatásával voltak elfoglalva. Az európai piacokon az FTSE 0,01 százalékot gyengült, míg a DAX 0,46 százalékot erősödött.

Újabb vevő a Volkswagenre. A német DaimlerChrysler (DC) autóipari vállalat mintegy 20 százalékos részesedést kíván szerezni a Volkswagen (VW) művekben – közölte tegnapi számában a DaimlerChrysler felügyelőbizottsági forrására hivatkozva a Focus című magazin.
A tárgyalások a cikk szerint előrehaladott stádiumban vannak. Jürgen Schrempp vezérigazgató, aki távozik posztjáról, támogatja az ötletet, de a végső döntést utódjára, Dieter Zetschere akarja hagyni, aki februárban vagy márciusban szeretné tető alá hozni az üzletet.
A Focus szerint arról is szó van, hogy a cégek kereszttulajdont szerezzenek, vagyis a VW részesedéshez juthat a DaimlerChryslerben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.