Összesen 3,5 millió tonna új vagy most épülő raktár bérletéről döntött a napokban a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) bírálóbizottsága. Ebből egymillió tonnányi tárolótér az Agrár- és vidékfejlesztési operatív program (AVOP) keretében épülő raktárak közül kerül ki. Utóbbiak között vannak olyanok is, mint a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége közreműködésével – a tervek szerint – október 31-ig megépülő 60 darab, egyenként 15 ezer tonnás tároló. További 1,32 millió tonnányi kapacitás logisztikailag fontos vízi utak mentén létesül: így Adonyban 500, Mohácson és Szegeden 300-300 ezer tonnás telep épül. A meghirdetett két plusz két éves raktárbérleti szerződésre 244 pályázó 418 telephelyen összesen nyolcmillió tonna raktárkapacitást ajánlott fel.
A kiválasztás alapvető koncepciója az volt, hogy a legfontosabb termelői körzetekben, megfelelő földrajzi elosztásban rendelkezzen az MVH raktárakkal, valamint legyenek olyan folyóvíz mellett fekvő logisztikai központok, ahol jelentős uniós gabonafelvásárlásból származó készletek koncentrálhatók a kereskedelem megkönnyítésére. A szerencsésekkel viszont csak akkor köt végleges szerződést az MVH, ha a raktárkapacitások december végéig elkészülnek.
A Duna–Tisza menti stratégiai raktárbázisokkal az a baj, hogy még egyik helyen sem kezdődtek el az építkezések. Az üzlet azonban így is működik, mert az építtetők az MVH-tól kapott, minimum kétéves használatba vételről szóló ígérvény birtokában – ami raktáranként 15 ezer tonnás tárolókapacitással számolva valamivel több mint havi hatvanmillió forint bevételt jelent – megkeresik a bankokat, amelyek e dokumentum alapján már adnak hitelt az amúgy államilag nem támogatott építkezésekhez. A program másik szépséghibája, hogy a raktárépítéseket, illetve azok támogatását elméletileg a jelentős kukoricatermő megyékben – Békés, Csongrád – kellett volna preferálni, nem pedig Baranyában és Somogyban, ahol Gráf József földművelésügyi miniszternek, illetve Pásztohy Andrásnak, a tárca politikai államtitkárának van a választókörzete.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) emellett továbbra is vizsgálja a szerződéskötés lehetőségét azon új raktárak esetében, amelyek legkésőbb az intervenciós szezon végéig, azaz 2006. május 31-ig elkészülnek, de ezekre már csak egy plusz egy éves szerződést ajánlanának. Az egymillió tonnás, AVOP-forrásból lebonyolított raktárépítési program beruházójának ígérete szerint a raktárak legkésőbb november közepére elkészülnek. Az egy plusz egy éves szerződésekre azért lenne szükség, mert az AVOP keretein belül épülő hatvan tárolóból 25 szinte biztosan nem készül el az idén, így ezek elesnek a két plusz két éves raktárbérleti szerződésektől, de valamilyen mértékben „kárpótolni” kellene őket. Ezt erősíti az FVM azon értékelése, amely szerint a kukorica betakarításakor lehetnek raktározástechnikai gondok. A tárca egy-másfél millió tonnás hiányzó tárolótérrel kalkulál, de már jelezte, a kormány kész rendkívüli intézkedésekre is.
A raktárépítési hullám másik érdekes sajátossága, hogy az AVOP-pályázók listáján a 100 millió forint feletti beruházást végrehajtó nyertesek között sok olyan magánszemély, illetve társaság is fellelhető, amely valószínűleg soha nem foglalkozott hivatásszerűen gabonatároló tevékenységgel, és nem rendelkezik kellő szakértelemmel sem. A nyertes pályázatok listáján szerepel például 19 magánszemély, akik 4,1 milliárd forint értékű gabonaraktár-beruházást hajtanak végre 40 százalékos támogatással. Közöttük van olyan is, aki egyetlen faluban – ráadásul nem gabonatermelő térségben – három, összesen 580 millió forint értékű pályázatához nyert támogatást. De az is elgondolkodtató, hogy Törökszentmiklóson egy turisztikai kft. öt pályázat keretében 1,6 milliárd forint értékben végez támogatott beruházást. Értesüléseink szerint a szakmai tudás hiányával kapcsolatos felvetésekre az FVM képviselői úgy reagáltak, hogy az uniós felvásárlásba, vagyis az intervencióba bekapcsolódóknak tanfolyamokat tartanak majd, az MVH pedig fokozza az ellenőrző tevékenységét, amelyhez a személyi és tárgyi feltételeket a tárca biztosítja.
Vontatott kiszállítás. Lassan halad Magyarországról az intervenciós gabonakészlet kiszállítása – mondta tegnap Makay György gabonaszövetségi főtitkár, rámutatva, hogy még nem kezdődött meg a magyar készlet áttárolása Portugáliába, viszont csütörtökön egy magyar pályázó 8968 tonna intervenciós búza Spanyolországba való áttárolására nyert pályázatot 63 euró tonnánkénti áron. Magyarországról 12 200 tonna intervenciós búzát lehet kivinni harmadik országba 91,02 eurós tonnánkénti áron, amihez még tonnánként 10–36 eurós fuvartámogatás is jár az uniós kilépési pontokig. (MTI)
Új Concordia-vezér. Augusztus végétől Ragoncsa Zoltán váltotta Hajdú Hubát az állami tulajdonú közraktárcég, a Concordia Rt. vezérigazgatói székében. Értesüléseink szerint az új vezér, akárcsak Gráf József agrárminiszter, Baranya megyéből, közelebbről Szigetvárról került a társaság élére. Szakmai körökben az új vezérigazgatóról keveset tudnak, csak annyi bizonyos, hogy korábban a Hungária Közraktár Rt. területi képviselője volt, illetve a kinevezése előtti időszakban művi ellenőrként dolgozott a Concordia Rt.-nél.