Pénz és részvény nélkül

Dénes Zoltán
2005. 09. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egészen újszerűen értelmezte a gazdasági és tőkepiaci törvényeket a Zalakerámia Rt. új osztrák tulajdonosa, nem kis meglepetést szerezve a kisbefektetőknek. A hazai csempegyártóban tavaly szeptemberben 89,9 százalékos tulajdont szerző Lasselsberger Ceramics Kft. tavasszal nyilvános vételi ajánlatot tett a birtokában nem lévő részvényekre. A társaság azon a részvényenkénti 2350 forinton tett vételi ajánlatot, amely értéken az előző évben saját maga megszerezte a többségi tulajdont. A Figyelő című hetilap szerint az anyavállalat saját tőkéjéhez viszonyított, egy részvényre jutó, 1965 forintos árhoz képest az ajánlat magasabb, de a Zalakerámia leányvállalatait is magában foglaló, konszolidált saját tőkéjéhez képest 1632 forinttal alacsonyabb. Mindazonáltal az árszabásnál még nagyobb meglepetést keltett a Lasselsberger által alkalmazott kiszorítási módszer. A Lasselsberger augusztus elsején számolt arról be, hogy az önkéntes vételi ajánlat nyomán részesedése 93,6 százalékra emelkedett, tehát meghaladta a kiszorításhoz szükséges tulajdoni hányadot. Ezt követően érvénytelenítette azokat a részvényeket, amelyeket a nyilvános ajánlattételével, illetve a vételi jog gyakorlásával nem tudott megszerezni, s kérte a Központi Elszámolóház és Értéktár Rt.-től a papírok megsemmisítését. A Zalakerámia az érvénytelenített papírokat augusztus 8-án újra kibocsátotta, s 1000 forintos árfolyamon eladta a Lasselsbergernek. Másnap már kérték a társaság zártkörűvé alakítását, és 17-én bejelentették, hogy ez megtörtént. Tehát a kisrészvényesek pénz és részvény nélkül maradtak, s a jövőben maximum a részvényenkénti 1000 forintra számíthatnak.
Ám a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett. Információink szerint a PSZÁF annak a törvényi feltételnek a teljesülését ellenőrzi, hogy a zártkörűvé alakuláskor valamennyi részvénynek az új tulajdonos birtokában kell lennie.
Egy cég átalakulásakor kell egy záró- és egy nyitómérleget készíteni, amit a közgyűlésen kell elfogadni – világított rá Tatár Jeromos ügyvédjelölt. A második ülésnél, amikor a nyitómérleget készítik, pontosan tudják, hogy kik azok, akik a társaságban kívánnak maradni, s kik nem kívánnak tagok maradni. Lehetséges – mondta Tatár Jeromos –, hogy a tervezetben szerepelnek az említett dolgok, s a törvény által megszabott 30 napos határidőn belül minden kisbefektető kap egy értesítést, hogy járuljon a kaszszához, akkor persze nem beszélhetünk törvénytelenségről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.