Törvényesen kiforgatva a vagyonból

Ezernél is több ceglédi és környékbeli mondhatott búcsút a Búzakalász Szövetkezetbe bevitt vagyonáért járó jussának közel egy évtizeddel ezelőtt. Ugyanis csaknem 80 millió forint értékű kárpótlási jegyét a tsz 1994-ben eladta a tatabányai C. E. T. Paribas Kft.-nek: a cég ezekkel sikeresen privatizált egy csaknem milliárdos értékű rt.-t, viszont a tsz-nek a mai napig nem fizette ki a Legfelsőbb Bíróság által is megítélt adósságát, ami mára a kamatokkal együtt túllépi a félmilliárd forintot. Az adósság érvényesítésére indított büntetőper másodfokú tárgyalása ma kezdődik Székesfehérváron.

Szarka Ágota
2005. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még 1994-ben történt, hogy a tatabányai székhelyű C. E. T. Paribas Kft. gavalléros ajánlatot tett a ceglédi Búzakalász tsz-nek, miszerint a tőzsdei árfolyamnál is magasabb áron megvásárolja a több mint 77 millió forint névértékű kárpótlási jegyeiket. A beígért pénzből – a kamatokkal együtt 35 millióra rúgó banki adósság kiegyenlítésén túl – senki még csak egy fillért sem látott többet az eladói oldalon. A vevő viszont a ceglédiek jegyeivel sikeresen privatizálta a több száz milliós ingatlan vagyonnal rendelkező tatabányai székhelyű Gasztro-Kristály Rt.-t. A szövetkezet számára jogerősen megítélt és a Legfelsőbb Bíróság által jóváhagyott követelést azonban – amely mára a kamatokkal együtt több mint félmilliárd forintra duzzadt – mégsem lehetett törvényes úton végrehajtani.
– Még ma is furdal a lelkiismeret amiatt, ami velünk történt – mondja elkeseredetten Józsa István, aki több mint 40 éven át volt a szövetkezet első embere. Hitt az ígéreteknek 1987-ben is, amikor a legfelsőbb szintű pártállami mezőgazdasági vezetés tett neki vonzó ajánlatot: ha százmillió forint fölötti adósságával együtt átveszi a szintén ceglédi Szovjet–Magyar Barátság tsz-t, és ezután három évig nyereségesen működteti, akkor elengedik nekik az évek alatt felgyűlt adósságukat. Vállalták, teljesítették. Aztán jött a rendszerváltozás, és a megalakuló új kormány nem tartotta magára nézve kötelezőnek elődje ígéretét.
– Mentem én fűhöz-fához, a szemembe nevettek. Ekkorra az adósság 350 millióra nőtt. Időközben megalakult öt kft., amelyek a szövetkezet üzletágait kivásárolták. Eladtunk mindenünket. Azt terveztük, hogy végelszámolással fejezzük be pályafutásunkat. Csakhogy ahhoz, hogy a tagságot tisztességesen kifizessük, pénz kellett. A kárpótlásban értékesített földjeink után több mint 100 millió forint értékű kárpótlási jegyet ígért számunkra ekkoriban az Állami Vagyonügynökség – eleveníti fel az előzményeket Józsa István.
Úgy tervezték, ezek értékesítéséből kifizetnek mindenkit. Ekkor lépett a színre a C. E. T. Paribas Kft., és a tőzsdei árnál kedvezőbb ajánlatott tett számukra. A kft.-t négy magánszemély alakította, még 1994. május 6-án, és kifejezetten a Gasztro-Kristály Rt. privatizációjára hozták létre. Az idő szorította őket, mivel a minimálisan is több száz milliós ingatlan vagyonnal rendelkező Komárom-Esztergom megyei vendéglátó-ipari hálózat privatizációjára kiírt pályázat beadási határideje két héttel megalakulásuk után lejárt. Ez idő alatt a kiírás egyik feltétele szerinti részvételükhöz letétbe kellett volna helyezniük a megvételhez szükséges kárpótlási jegyeket. A 77 millió forint névértékű papírokat csaknem 140 millió forint értékben számította be a privatizációs szervezet. További feltételként a pályázónak 4 millió forint bánatpénzt is le kellett szurkolnia, és a csaknem 160 millió forintos E-hitel-ígérvényt is fel kellett mutatnia.
Józsa István ma sem tudja pontosan, hogy a tatabányai társaság vajon kitől értesült arról, hogy az általa irányított szövetkezetnek jelentős értékben vannak kárpótlási jegyei. A C. E. T. Paribas Kft. a 77 663 000 forint névértékű kárpótlási jegyért több mint 73 millió forintot ígért, halasztott fizetéssel. Az erről szóló megállapodást 1994. május 17-én írták alá a szerződő felek.
Bár az ügylet megkötése előtt arról volt szó, hogy a C. E. T. Paribas Kft. fedezetként bankgaranciát ad, ez elmaradt. Sietni kellett, mert másnap lejárt a pályázati határidő, úgyhogy a szövetkezet nem akadékoskodott. Átadták a kárpótlási jegyeket a cégnek. Csakhogy a tsz jóhiszeműsége és egy korábbi kölcsönügylet remek ürügyet kínált a C. E. T. Paribasnak a fizetés szabotálására. Ugyanis az évi több száz milliós forgalmú szövetkezet az Általános Értékforgalmi Bank Rt.-től korábban 25 millió forintnyi kölcsönt vett fel, amit a kárpótlási jegyek eladásából befolyó összegből akart kiegyenlíteni. Józsa István állítja: az adósságról szóban tájékoztatták a C. E. T. Paribas Kft.-t, és ezt 1994. június 9-én írásban is megerősítették, ám erre az adós társaság ügyvezető ügyvédje – a későbbi periratok szerint – nem emlékezik.
Az Általános Értékforgalmi Bank Rt. mindenesetre lépett, és 1994. július 8-án levelet írt az Állami Vagyonügynökségnek. Közölte, hogy a C. E. T. Paribas Kft. által privatizációra letétbe helyezett kárpótlási jegyeik valójában a banké, hiszen a szövetkezettel 1993 áprilisában kötött „fedezeti szerződés” alapján, a tulajdonába kerültek. Kérte az ÁVÜ-t, hogy a kárpótlási jegyeket a pályázat során ne vegyék figyelembe. Augusztus 19-én az ÁVÜ fel is függesztette a Gasztro-Kristály Rt. privatizációját. A C. E. T. egy hónap múlva, szeptember 9-én bejelentette: eláll a szövetkezettel megkötött adásvételi szerződéstől. De a letétbe helyezett kárpótlási jegyeket nem adta vissza, „kárigényük biztosítása miatt”. Tíz nappal később az Agrobanktól felvett hitelből kifizették a tsz adósságát. Ám nem jelentették fel a szövetkezet vezetőségét. Vajon miért nem kerestek jogorvoslatot, ha úgy gondolták, hogy bűncselekmény áldozatai lettek? – tette fel a kérdést Válint Gyula, a V. I. P. – Hungary Kft. ügyvezetője, aki később engedményezettként eljárt a szövetkezet ügyeiben. Nem beszélve arról – tette hozzá –, hogy kár nem érte őket, hiszen végül éppen a ceglédiek jegyeivel 1994. október 21-én sikeresen privatizálták a Gasztro-Kristályt.
A tsz 1995-ben bírósághoz fordult. A Legfelsőbb Bíróság 1997 novemberi ítéletében megállapította: fedezetbe értékpapírt adni, és azt fedezetként lekötni csak akkor lehet, ha azt fizikálisan is átadják. A szövetkezet a banki kölcsönügylet időpontjában még nem volt birtokában a kárpótlási jegyeknek, úgyhogy azok semmiképpen nem szolgálhattak fedezetül a bank számára. Következésképpen szabadon eladhatták azokat. Az adásvételről szóló szerződést pedig be kell tartani. A C. E. T. Paribas Kft.-nek fizetnie kellett volna. A cég azonban úgy gondolta: már megtérített mindent akkor, amikor a szövetkezet 25 milliós adósságát kamataival együtt – az Agrobanktól felvett hitelből – kifizette.
A jogerős ítélettel megállapított adósságuk mára a kamatokkal együtt jóval meghaladja a félmilliárd forintot. Annak idején 40 millió forintot kellett volna fizetniük, vagy vissza kellett volna adniuk a jegyeket. Ez nem történt meg, holott erre lehetőségük lett volna a privatizációt követően – szögezte le Válint Gyula. Ehelyett jött a további pereskedés.
Ezalatt a tsz az APEH és a társadalombiztosítás felé fennálló adósságai miatt végképp tönkrement. A szövetkezet elnöke büntetőfeljelentést tett a Paribas ellen, mivel a jogerős ítélet ellenére sem fizetett. A vádirat azonban csak 2000 januárjában született meg. Nehezen haladtak Tatabányán a dolgok, a rendőrség többször is megtagadta a nyomozást. Hogy az ügy mégsem süllyedt el végleg, többek között annak köszönhető, hogy a V. I. P. – Hungary Kft. 1999 januárjától kézbe vette a dolgokat. A felszámolás közeli állapotban lévő szövetkezet engedményezési szerződés formájában átruházta követelését a cégnek. Így attól kezdve a V. I. P. – Hungary Kft. lett a jogutód – mondta Válint Gyula ügyvezető.
A szövetkezet fedezetelvonás bűntette miatt tett feljelentést, és a vagyonkimentésre alapozta gyanúját. A vádirat csődbűntett és más gazdasági bűncselekményekre vonatkozóan íródott, a családi kereszttulajdonlásból eredő visszaéléseket, az adócsalást meg sem említi. Pedig a C. E. T. Paribas Kft. még 1994-es megalakulása után ügyesen olyan titkos megállapodást kötött két kft.-vel (V. Rotte Kft. és a Sunny Kft.), amelynek értelmében eleve nem szerezhetett volna döntő befolyást az általa privatizált cégben, azaz a Gasztro-Kristály Rt.-ben. Megállapodásuk fő kitétele alapján ugyanis minden megszerzett részvényt, amit a partnerei tőkéjét felhasználva szerez, köteles haszon és nyereség nélkül átadni nekik. Ez tulajdonképpen azt jelentette, hogy a C. E. T. Paribas Kft. csak „stróman” volt: valójában a vagyon csak „átfolyt” rajta. Vagy – ahogyan Válint Gyula mondja – mindössze egyik zsebből a másikba vándorolt, hiszen a Rotte Kft. és a Sunny Kft. is ugyanazon család érdekeltségébe tartozott, mint a Paribas. Igen ám, de egyik cég sem vállalt kötelezettséget, és így nem is tartozott felelősséggel a C. E. T. Paribas Kft. adósságaiért. Ezekre a tényekre mostani, 30 oldalas fellebbezésükben mutattak rá.
Az elsőfokú bírósági ítélet, ami a vádirat elkészülte után öt évvel, csak idén született meg, bűncselekmény hiányában felmentette valamennyi vádlottat. Privatizációs igazságügyi szakértő és könyvszakértők vizsgálták az érintett cégeket. (Egyikük korábban éppen a vádlottak számára dolgozott egy ügyben.) Hogy hozzájut-e a szövetkezet és polgári jogutódja valaha is a Legfelsőbb Bíróság megítélte pénzhez, sikerül-e az ötszörös bírósági szűrőn keresztülment ítéletnek kézzelfogható módon is érvényt szerezniük, arra a Székesfehérváron ma kezdődő másodfokú eljárás ad választ. Tragikomikus fordulat, hogy a szövetkezet egyik legnagyobb hitelezője időközben szintén a vádlottak által tulajdonolt cég, a BA-KO Kft. lett. A cég ugyanis 2003 augusztusában a Követeléskezelő Rt.-től egy százalékért megvásárolta a szövetkezet több mint 100 millió forintos, felgyülemlett APEH-adósságát. Egyszóval: ha veszítenek is, ők már mindenképpen nyertesek, hiszen a tsz-hez esetleg tőlük befolyó pénzből a felszámoló az ő követelésüket is ki kell hogy elégítse.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.