Világos után

K ö n y v e s h á z

Makkai Béla
2005. 09. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ress Imre könyve széles forrásbázison, példás igényességgel tekinti át a magyar–délszláv kapcsolatok XIX. századi történetét a nemzetállami törekvések szemszögéből. Elénk tárulnak a fiumei kereskedelmi infrastruktúra közös érdekeken nyugvó fejlesztésének tervei, valamint Kossuth és az 1848-as véres szakítás után is az együttműködést kereső horvát Tkalac ellentmondásos kapcsolata. A szerző ezután a két társnemzet viszonyát rendezni hivatott, hosszú távon mégis kudarcos 1868. évi kiegyezés létrejöttét és távlatait elemzi.
Megtudhatjuk, hogy a szerb belügyminiszter, Ilija Garasanin „szövetségi” politikájába illeszkedett az önkéntesek toborzása a (nagy)szerb egyesítési program útjában álló forradalmi Magyarország ellen; ugyanakkor – Világost követően – a menekültek támogatása is a szomszéd megbékítése jegyében. Az Andrássy Gyulával folytatott későbbi tárgyalásai, valamint a hazai szerbség [lásd Miletics Szvetozár] kompromisszumkész kezdeményezései ellenére a szerb politika mindinkább oroszbarát irányba fordult, ami a magyarság szemében növelte a pánszláv fenyegetés rémét.
A bosnyákokról szóló fejezet három portréval indul, a boszniai közintézmények, -épületek egész sorát megalkotó, muzulmán–bosnyák nemzetteremtő kísérlete okán ma is számon tartott Kállay Béni közös pénzügyminiszter; utódja, Burián István, a Monarchia későbbi külügyminisztere; valamint a Balkán-szakértő, akadémikus Thallócszy Lajos politikai arcélének megrajzolásával. A könyv utolsó írása a bosnyák etnogenezis több évszázados folyamatát vázolja, rámutatva, hogy bogumilellenes hadjárataik miatt a magyar királyokat mindmáig kárhoztatják az iszlám előretöréséért. A délszláv térség politikai dezintegrációjának és a közelmúlt etnikai tisztogatásainak azonban nyilvánvalóan messzebbre ágazó okai voltak…
Idéznünk kell a délszláv népek magyarságképének változásait bemutató nyitó tanulmányt, amelyben a szerző ritka kivételként említi Szava Babics „konstruktív” kapcsolattörténeti munkáját, s kénytelen rögzíteni a jelenkori szerb tudományosság visszatértét a históriás mítoszokon alapuló nemzeti történetírás túlhaladott modelljéhez. Ezt sajnálatosan nem csak Milenko Palics egyetemi tanár vagy Vaszilije Krestics akadémikus munkássága példázza. Utóbbi szerint egyébként a magyarok által a báni kormányzatnak átengedett – negyedrészben szerb lakosságú – dualizmus kori Horvátországban született meg a szerbek tervszerű kiirtásának [?!] programja. A magyarok „bűnrészességénél” többet állít Jovan Pejin Szerbek és magyarok: nagymagyar álom, népirtás és „népirtás” címmel megjelent kötete, amely a szerbeknek a magyar történelemben játszott vezető szerepének, a kuruc kori csendes szerbirtás, az erőszakos asszimiláció és a „hideg napok” genocídiumának végletekig kiélezett tételeire épül. Bagatellizálja, egyben jogos bosszúként értékeli a ’44-es magyarellenes tömeggyilkosságok – 1990-ig váltig tagadott – eseményeit. Olvasatában természetesen a területi revízió fenyegetését hordozta az 1956-os forradalom, amint a rendszerváltás is (mellesleg az MTA által előkészítve…). Ha mindehhez hozzászámítjuk, hogy a politikai elit akaratából e hamis és vészterhes mű cikksorozat alakjában egy nagy példányszámú napilap hasábjain fertőzte a köznapi szerb emberek tömegeit (nem szólva a tankönyvek fals és célzatosan negatív magyarságképéről), akkor nem csodálkozhatunk déli szomszédunkban az irracionális és túlcsorduló magyarellenesség megnyilvánulásain. Annál is inkább üdvözölnünk kell a Ress Imre kötetéhez hasonló szakszerűséggel és tárgyilagossággal megírt történeti munkákat.
(Ress Imre: Kapcsolatok és keresztutak: horvátok, szerbek, bosnyákok a nemzetállam vonzásában. L’Harmattan, Budapest, 2004. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.