Mára egyértelművé vált, hogy a Medgyessy–Gyurcsány-kormány alatt nem munkahelyteremtés, hanem munkahely-megszüntetés folyik. Ez sajnos a korábban kedvező munkaerő-piaci helyzettel rendelkező Zalaegerszeget is érzékenyen érintette – mondta el lapunknak az előzményekről Gyutai Csaba. A ruhagyár, a húsüzem bezárása és felszámolása, a Flextronicsnál történt jelentős leépítések voltak a legfőbb állomásai annak a folyamatnak, amely miatt a korábbi 3 százalékról 6-6,5 százalékra ugrott a zalaegerszegi munkanélküliség. A munkaügyi miniszter egyszer ugyan ellátogatott a városba, de csak ígéretekkel, lényegében „üres kosárral” érkezett. Pedig amennyire tehette, a város igyekezett részt vállalni a munkahelyteremtésben, a tulajdonában lévő városfejlesztő részvénytársasággal a Flextronics mellett ipari parkot alakított ki, amely hamar megtelt különböző vállalkozásokkal. Az egykori ságodi katonai lőtéren még az idén egy újabb ipari területet alakítanak ki, a terület közművesítése hamarosan megkezdődik.
– Az önkormányzatnak ugyan nem feladata, mégis kötelességünknek érezzük, hogy aktív módon is beavatkozzunk a munkaerő-piaci folyamatokba. Ezért a város tulajdonában álló, eddig is a csökkent, megváltozott munkaképességűek, nehéz élethelyzetben lévő emberek közhasznú foglalkoztatását végző Kontakt Humán Kht. új üzletágat, munkaerő-kölcsönzést indít el – fejtette ki Gyutai Csaba. Az elképzelés lényege, hogy a vállalkozások minimálbér körüli összegért kölcsönözhetnének munkaerőt a cégtől, a kölcsönzési díj és a valós munkabér közötti különbséget pedig a város fizeti ki.
– Ha a cégen keresztül felvesznek egy zalaegerszegi lakost például parkgondozónak bruttó kilencvenezer forintért, a vállalkozó ehhez minimálbér körüli öszszegért juthat, amit kölcsönzési díjként fizet a kht.-nak. A maradék pénzt pedig a társaság fizeti a munkavállalónak önkormányzati támogatással – mondta az alpolgármester, hangsúlyozva: mivel a munkaadók számára éppen a bérek és a rájuk rakódó, egyre növekvő terhek kifizetése jelenti a legnagyobb problémát, a foglalkoztatottság legalább egyszázalékos javulását remélik a kezdeményezéstől. A vonatkozó rendelet elfogadása után várhatóan november elsejétől indul el a projekt, amire idén 10-15 millió forintot, jövőre pedig ennek többszörösét fordítja a városvezetés. Igaz, a helyi ellenzéki MSZP-frakció, amelynek vezetője szintén munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozik, érthetetlen módon támadja az ötletet – jegyezte meg Gyutai. A szocialisták szerint a foglalkoztatottsági problémákra nem ad megoldást, ha a város munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozik.
Az alpolgármester úgy vélte, elképzelésüket akár országos programmá is tehetné a kormány, hiszen az egyaránt jó a munkavállalónak és a munkáltatónak, a személyi jövedelemadón keresztül pedig nem utolsósorban a városoknak is. Hangsúlyozta: jól látható, hogy aktív munkahelyteremtő eszközeit a kormány elsősorban a Győr– Budapest tengelyen található vállalkozásokra koncentrálja, az itt letelepedett cégek kapnak jelentős állami támogatásokat. – A kabinetnek észre kellene vennie, hogy máshol is van élet. Azokat a térségeket is támogatnia kellene, ahol a mi elképzelésünkhöz hasonló kisebb beavatkozással is jelentős eredményeket lehetne elérni – mondta Gyutai Csaba. Szerinte kormányzati segítséggel rövid időn belül Zalaegerszegen is újra háromszázalékos vagy még ennél is kisebb lehetne a munkanélküliség, de a város addig is a program bővítésén, újabb munkahelyteremtő lehetőségeken dolgozik.
Horrorsérülés, két piros lap, és drámai csata a klub-vb csúcsrangadóján
