Két igazi magyar nagyágyút sütött el az m1 szombaton Geszti Péter és Sebestyén Márta arcával és részvételével. Szöveggyártó kisiparosunk és (politikai, identitás- és miegymás) kampányfelelősünk A Pál utcai fiúkat vezényelte könyvcsatába, népdalaink világszerte ismert tolmácsolója pedig az Egri csillagok vitézeit tüzelte vár- és értékvédő ütközetre. Az eredmény szombaton este hat után kerül nyilvánosságra.
A hatodik kampányfilm megtekintése alapján előzetes gyanúnk, miszerint dobbal nem lehet verebet fogni, vagyis csinnadrattás filmkampánnyal nemigen lehetséges a csöndes elmélyedés irányába terelni az olvasót, igazolódni látszik. Jó, aktuális kampányfilmet azonban lehetséges készíteni. Ezt igazolta a két bemutatott, közéleti utalásokat sem nélkülöző produkció is. Míg Geszti a regényt nagy alapossággal térképezte fel, s hol Molnár Ferenc korában mutatta meg a grundfiúk életét, hol napjaink lakótelepi világába helyezte rapdalokkal, nem feledkezett meg identitás-kampányfelelősi mivoltáról sem. Éppúgy játszadozott a vörösingesek mezének színárnyalataival, miképp azt ma úton-útfélen teszi az MSZP a buli-bátorság-igazságosság meg ki tudja, mi minden színeivel. Ebbe az igyekezetbe illeszkedik az a meggypiros Geszti-póló is, amelynek nemzeti színű sávjába gondos kezek gyermeki gyöngybetűkkel ezt írták: nemecsek.
Az Egri csillagok stábjának sokkal nagyobb időintervallumot, sok száz évet kellett átfognia, ha egyszer napjaink emberéhez kívánt szólni, s annál egyedibb, szívmelengetőbb lett a végeredmény. Háy János míves, költői játékossággal megírt versei Sebestyén Márta és a Vujicsics együttes előadásában nagyszerűen megoldották az átkötőszerepet, s időről időre arra apelláltak, hogy Gárdonyi regényét mindenkinek illik ismernie. Bárdy György-Jumurdzsákkal a régi híres filmfeldolgozásra utaltak a készítők, a médiaparódiákkal (híradók, riportok) pedig arra kérdeztek rá, miként is állunk ma a nemzeti érzéssel, hogyan is néznénk ma Dobóék szemébe.
Mindkét film közös erénye, hogy hangsúlyozottan nem megosztani kívánja egy politikailag, sérelmek, értékek, érdekek mentén megosztott ország közönségét, hanem megtalálni, megmutatni, mi a közös bennünk. Gesztinél a jelszó: Éljen a nemzet! Éljen a grund! A Gárdonyi-regény végén pedig két anya – egy magyar és egy török – szólítja, keresi, találja meg, öleli magához a harc végeztével kisfiát.
(A Nagy Könyv – elődöntő, m1, október 15., 18.00.)

Házasságokkal is épül a hálózat Magyar Péter és főnöke körül – videó