Egy régen meghaladott, feledésre ítélt korra emlékeztető gondolat és stílus jelent meg hétfőn a Parlament falai között, s ennek a korszaknak, amely kirekesztő, megbélyegző ideológiára épül, nincs helye a demokratikus közéletben – fogalmazott Szili, aki szerint Áder méltatlanul támadta a miniszterelnök családtagjait, „pusztán azért, hogy megszabja, ki, mit és hogyan mondhat, gondolhat 1956-ról”. A házelnök „azon lesz, hogy származás, felekezeti hovatartozás, családi viszonyok ne lehessenek demokratikus diskurzus témái a magyar közéletben”. Az MSZP-s politikus úgy véli, az előre hozott választási kampány sem indokolhatja a politikai kisszerűség hétfőn is tapasztalható megnyilvánulásait. – A fájdalmas múltat idéző, szélsőséges radikális magatartás szélsőséges, radikális cselekedetet vonhat maga után – óv Szili.
Áder János reagálásában viszszautasította a „pártatlanság szerepében tetszelgő házelnök származásra, felekezeti hovatartozásra és kirekesztésre vonatkozó durva, közjogi méltósághoz méltatlan célozgatását”. Ilyen ugyanis nem hangzott el, s ezt a parlamenti jegyzőkönyv is tanúsítja.
Mint közleményében Áder írja, történelmi tény, hogy Apró Antal, elárulva Nagy Imrét, tagja lett a szovjeteket behívó, a forradalmat eltipró kormánynak, majd a forradalom vezetőinek halálos ítéletét szentesítő MSZMP Politikai Bizottságának, sőt 1958-ban az Országgyűlésben ő jelentette be Nagy Imre és három társa kivégzését. – Apró Antal a rossz oldalon állva oroszlánrészt vállalt a megtorlásból. Ezt az 1956 után az Apró Antal otthonává is váló rózsadombi villában élő Gyurcsány Ferenc sem magyarázhatja másként, nem írhatja át a történelmet – hangsúlyozza Áder, aki tartja magát hétfői kijelentéséhez.
Emlékezetes, a miniszterelnök október 23-i, alig háromperces operaházi beszédére utalva Áder azt mondta a T. Házban: ilyen családi háttérrel érti a kormányfő visszafogottságát.

Megvan, kiket jelöl a Fidesz alkotmánybírónak