Hogyan legyél humoralista (105.)

Sándor György
2005. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(HAMVAS II.)

Már úgy egy hónapja, „mindig meg-megállva” engedem be magamhoz, ízlelgetem-kortyolgatom ezt a nemes párlatú, zamatosan ki-kicsorduló, 2005-ös évjáratú, egyre késő-őszibb hazai ajándékot: „A napfény ízét”.
Feleségemet (nagy betegsége miatt) teljesen megfosztva ettől az élménytől, magamra hagyott magányossággal sütkérezek (nem a sikerben). Elveszettségemre keresek enyhülést, fizikailag próbálom „levezetni” a rám szakadt – bennem levő feszültséget. Az egyre csodásabban színesedő vadszőlő borította látványba kapaszkodok, baktatok hol a Muskotály és Nedecvár utca kaptatóin, hol a Várban a Tóth Árpád sétányon, legutóbb Szombathelyen, a főtéri Joyce-szobor megejtő szépségében találtam valami „fogodzót”.
Vajon elérem-e (elérhetem-e egyáltalán) „A megnyugvás – ezen – ösvényein” belső nyugalmamat-békémet? Tudom, érzem, hogy nem. Mégis vigasztalóan hat, „finomul a kín” ebben a nyájasan meghitt, Arany János-i Őszike hangulatban. Valamelyest csökken az a sorscsapás és érzete, amit kíméletlenül rám mértek, s amit (ha becsületesen magamba nézek) némiképp talán meg is érdemeltem.
„Nem nyafognék, de most már késő (most látom, milyen óriás ő)”. Sajnos már túlontól is ráérek elidőzni… ami – mondják – azért a szeretet egyik megnyilvánulása is lehet(ne). Magamat sajnálom? (sajnáltatom?), vagy képes lehetek végre csendesebb, hivalkodás-mentesen, belülről átélt, önzetlenebb érzésekre is? Meglehet, nagy szembesülés lehetősége ez valódi(bb) énemmel… Elképzelhető, ezzel – is – vésnek (nyesnek-fúrnak-faragnak) érdesebb-érzéketlen énemen. (De így megint csak magamra figyelek.)
Egyik – nem az eddig meg nem nevezett nevezetes névtelen – barátom szóhasználatával: lassan utoljára nézek meg már mindent. Bár – másik, nevezetes, névtelen barátom – (az eddig ugyancsak meg nem említett) éppen nemrég írta megnevezett, de valójában szintén nevezetes névtelen építészekről, hogy az egyik hetvenéves kora ellenére (javára), a másik kilencvenévesen érte el – stílusosan aranyló őszi kifejezéssel: – fénykorát.
Nyilván sajátosan magyar kishitűségünk és depreszsziónk mondatja velünk ezt az „utoljára nézést”. Túlságosan is beleszoktunk már abba, hogy derűre jön a ború (békére a háború). A szeptember eleji, ha jól emlékszem, az évszaknak nem megfelelő, lehangolóan nyomasztó időjárás (és főleg vízállás) után, e pesszimista logika fordítottjaként elvárható volt ugyan, hogy jönnek még jobb idők is ránk (felénk), „szebb zenék” (mint ’56 októberében egy pár napra), és most sem feltétlenül a 2006-os későtavaszi-utánira gondolok csupán… de mégis, bár illene mindent fekete színben látnunk (és látatnunk) e ciklus vége felé… (hatvan – nyolc – felé haza felé), mégis, újabb fordított logikával: az eső mellett napfény is bocsátatik egyaránt, még mindig – hála: Istennek! – nemcsak a jókra. Gonosz, aki gonoszra gondol… (a mostanában az utcákon-utakon rikítóan tapadó obszcén plakáthumorral).
Mindezt csak azért zúdítottam (szóözön-vízfolyásosan) a magatehetetlen-mazochista olvasómra, mert félő, jönnek a böjti szelek (nemcsak az „államháztartásban”, költségtelen vetésben, viharos aratásban megint vége szakad a derű láthatóságának. Különben úgy vagyok ezzel is, mint ahogyan azt az egyik színpadi játékomban már elsütöttem. (Megnyomtam egy stopperóra gombját, majd pár ezredmásodperc után a – gazdasági – mutatót leállítva, kiszóltam: „Most a derű óráit számolom”.)
De már legyen végre az alcímben megnevezett (beígért) Hamvas Béláé a szó. Aki – amellett, hogy korszakos, meghatározó gondolkodónk –, ugyanakkor önmagát egyik legszebben kifejező szépírónk is. Az ő „tájleírásához” folyamodom, jól jöhet nekünk a várhatóan már beköszönő csüggedt-lehangoló „kampány” időkben, reménysugárként… Milyen gazdag a magyar… (szókincsben), úgyhogy… (nálam bezzeg mennyire kopog már ez a szó is.) Hamvaséi viszont visszaidézik a talán még pár napig-hétig megmaradó vénasszony… indián… átadom neki (nagy eNnel) a szót.
Ha csak néhány napra, vagy órára, van úgy hogy egy hétre, sőt még tovább, de minden esztendőben visszatér az idő, amit szeretnék úgy hívni, hogy: az aranynapok. A föld a nyár végi esőktől újra nedves és puha. A levelekről a víz a port lemosta, s a lomb újra zöld. A hajnalok frissek, de a nap még meleg. S a hegyeken alkonyatkor langyos a nyugati szél. Aranynapoknak ezt az időt azért neveztem el, mert a szeptember színe az arany. A levegőben apró ragyogó szemcsék tündökölnek, és ha az ember a hegytetőről a síkságra néz, úgy látja, hogy a tájat fénylő aranypor vonja be. A ragyogó ködben, a csillogó párában a kertek lustán pihennek s ettől a szendergő lassúságtól érik meg a szőlő, válik az alma habossá, ízesedik meg a dió, a mandula, az őszibarack és a szilva. Arany mézben úszik a föld és a napfény úgy fénylik, mint a sárga olaj.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.