Juscsenkónak is útban volt a főügyész

A várt megtisztulás helyett újabb „áldozatokat szed” a belpolitikai válság Ukrajnában. Megfigyelők ezzel magyarázzák, hogy a napokban menesztette az államfő Szvjatoszlav Piszkun főügyészt. Furcsa fordulatot hozott Viktor Juscsenko megmérgezésének ügye is. Az elnök – egyesek szerint a külpolitikai széljárás változása miatt – immár nem Moszkvát, hanem az ukránokat vádolja.

2005. 10. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leonyid Kucsma után Viktor Juscsenko is elbocsátotta Szvjatoszlav Piszkunt. A főügyész formailag mindkét alkalommal a Gongadze-ügybe bukott bele. Évekkel ezelőtt a hatalom azért menesztette, mert túl élénken vizsgálódott a megölt újságíró gyilkosai után. Piszkunt Juscsenko helyezte vissza hivatalába, ám gyorsan kitelt ezúttal is az ideje. A hivatalos indoklás szerint lassan halad a Gongadze-ügy felderítése, mert a gyilkosok ugyan megvannak, de a megrendelők továbbra is homályban rejtőznek. Rossz nyelvek szerint mélyebbre azonban már csak azért sem áshatott, mert akkor a parlamenti elnökbe ütközött volna.
A valódi ok elemzők szerint azonban ezúttal máshol keresendő. Többek szerint az elnök környezetében kirobbant korrupciós botrány okozta a vesztét, emiatt egy ideje már érezhető nyomás nehezedett a főügyészre. Piszkun azonban nem csak Juscsenko köreinek a szemében volt szálka. Felelősségre vonással fenyegette a belügyminisztérium helyettes vezetőjét, Gennagyij Maszkalt, vádat emelt a Kucsma-adminisztráció tagjai ellen, és felvetette az exelnök elleni vizsgálatot is. Ezenkívül felemelte szavát a helyi képviselők mentelmi joga ellen, vitába keveredett az elnöki adminisztráció új vezetőjével és az igazságügyi miniszterrel is. Hogy Piszkun körül megfagyott a levegő, azt jelzi az is, eltávolításával egyetért a leváltott kormányfő is. Talán nem véletlenül, hiszen a főügyész lemondatása előtt felújította a nyomozást Julija Timosenko ügyében.
Piszkun félreállítása szakértők szerint kétszeresen szennyezi a közéletet. Egyrészt a fenti ügyek várható elaltatásával, másrészt azzal, hogy a hírek szerint politikai pályára készülő exügyész minden bizonnyal sok kompromittáló adattal sétált ki hivatalából.
A megtisztulást nem segíti az sem, hogy Juscsenko újabb verzióval állt elő többek által immár megkérdőjelezett megmérgezéséről. Az ukrán elnök szerint igen sok szálon fut a nyomozás, de abban biztos, hogy ukránok törtek az életére. A helyzet paradoxona, hogy Viktor Juscsenko mindezt azelőtt jelentette ki, hogy átvette a Királyi Külügyi Intézet újonnan alapított nemzetközi kitüntetését, a Chatham House díjat. Ezt az elismerést a tekintélyes londoni külpolitikai és stratégiai kutatóintézet azoknak a közéleti személyiségeknek ítéli oda, akik véleménye szerint az elmúlt egy évben a legtöbbet tették a nemzetközi kapcsolatok javításáért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.