Kaczynski eloszlatja a Nyugat félelmeit

Ahogy az várható volt, a választási maraton lezárultával lendületet vettek a kormányalakítási tárgyalások, s ez a tény az elnökválasztásokon győztes Lech Kaczynski békülékeny nyilatkozataival együtt cáfolni látszik a Jog és Igazságossággal kapcsolatos aggályokat.

Munkatársunktól
2005. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október végéig feláll a koalíciós kormány Lengyelországban, közölte Kazimierz Marcinkiewicz kijelölt lengyel miniszterelnök, s ennek értelmében a parlamenti választásokon első és második helyen végzett két párt, a Jog és Igazságosság (PiS), illetve a Polgári Platform (PO) koalíciós tárgyalásai a hírek szerint nagyon közel vannak a megegyezéshez. Marcinkiewicz kizárta annak lehetőségét is, hogy a PiS a PO helyett más párttal lépjen koalícióra. A miniszterelnök-jelölt ezzel visszautasította azokat a sajtóban megjelent értesüléseket, miszerint pártja nyitna a szélsőségek irányába. Mérsékelt kormány megalakítását feltételezik a tárcák elosztásáról eddig kiszivárgott hírek is. Eszerint a kisebbik koalíciós partner, a PO kapná a külügyminiszteri, a nemzetvédelmi, a gazdasági, az egészségügyi, valamint az oktatási tárcát. A külügyi tárca birtokosa Jan Rokita, a párt korábbi miniszterelnök-jelöltje lenne, a gazdasági miniszteri posztra pedig a szigorú költségvetés hívének számító piacpárti Zbigniew Chlebowski az esélyes. A PiS kezébe kerülne a pénzügyi tárca, vezetője pedig Stanislaw Kluza, a BGZ bank elnöke lehet.
Mindez azt jelzi, hogy megteremthetők a két párt több esetben eltérő prioritásait összesimító, kiegyensúlyozott kormányzás személyi feltételei, s inkább az előítéleteket, semmint a realitást tükrözték a világsajtó egyes orgánumaiban a PiS-t szélsőséges pártként bemutató, kettős győzelmével kapcsolatban aggodalmakat megfogalmazó írások. Ugyanígy nyugtatóan hathatnak mindenkire Lech Kaczynski nyilatkozatai is. Az újonnan megválasztott államfő úgy érzi, tévesek azok a főként külföldi vélemények, amelyek szerint ő „euroszkeptikus” volna. Kijelentette, ő csupán az unió alkotmányát ellenzi, amelyet már elutasítottak a francia és a holland választópolgárok. Egyúttal tiltakozott ama beállítás ellen, hogy németellenes volna. Oldódni látszanak a jobboldal győzelme kapcsán érződő orosz félelmek is. Jelzi ezt, hogy az egyik moszkvai lap már értékközösséget lát a megválasztott elnök és a Kreml között. Kaczynski értésre adta, hogy a labda az orosz térfélen van, hiszen az utóbbi években minden közeledési kezdeményezés Varsóból indult ki.
Az új hatalom fő külpolitikai törekvéseit, elkötelezett atlanti irányultságát jelzi az is, hogy a tervek szerint Lech Kaczynski első útja Washingtonba, majd Brüsszelbe és Kijevbe vezet majd. Az amerikai elnök gratulációit fogadva egyébként Kaczynski késznek mutatkozott arra, hogy az új varsói konzervatív vezetés felülvizsgálja a baloldali elődök döntését a lengyel katonák januári kivonásáról Irakból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.