Kémügy miatt vizsgálták Gatiékat

Munkatársunktól
2005. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Charles Gati 1956-ban vándorolt ki. A politológiaprofeszszor prominens szerepet vállalt a napokban abban a törekvésben, hogy bizonyítsa Gyurcsány Ferenc kijelentését, miszerint a washingtoni vezetés máig neheztel Orbán Viktorra, amiért az állítólag nem határolódott el Csurka István 2001. szeptember 11-ét követő, az amerikai globális politika felelősségét firtató szavaitól. A kétoldalú kapcsolatokban rendkívül aktív személyiségről és az amerikai külügyminisztériumban korábban helyettes államtitkári beosztásban dolgozó feleségéről kevesen tudják, hogy nemzetbiztonsági ügyekben vizsgálat folyt ellenük a kilencvenes években.
A botrányt 1996 novemberében a Washington Times napilap robbantotta ki, amely beszámolt arról, hogy mint a külügyminisztérium hírszerzésért felelős helyettes államtitkárának, Toby Gatinak állítólag gyanús külföldi kapcsolatai vannak, valamint hogy szabálysértő módon jutott hozzá szigorúan titkos dokumentumokhoz, amelyek összefüggésbe hozzák férjét és családjuk egy barátját a magyar hírszerzéssel.
*
A lap szerint Hillary Clinton akkori First Lady barátnőjeként Toby Gati politikai kinevezett volt, akinek az ügyét kezdetben maga az FBI vette kézbe, de nem indított vizsgálatot, helyette a külügyminisztérium belső vizsgálati szervére hagyta a feladatot. A minisztériumban egyrészt azt vizsgálták meg, hogy adott-e Gati szabálytalanul információkat az akkori orosz külügyminiszternek, Andrej Kozirjevnek (akinél szokatlan módon meg is szállt moszkvai látogatása alkalmával), másrészt hivatalos szenátusi megerősítése előtt hozzájutott-e két szigorúan titkos dokumentumhoz, amelyeket lehallgatások útján szerzett meg a nemzetbiztonsági hivatal (NSA). A Washington Times nem kevesebbet állított, mint hogy az egyik iratban foglaltak Gati asszony egyik családi barátját a magyar hírszerzéshez kötik, a másik irat tartalmából pedig az következik, hogy férje, Charles Gati – aki korábban szintén dolgozott a külügynél – „kémelhárítási kockázatot” jelent. A lap szerint a hivatalos szervek figyelmét egy másik ügy irányította Gatiékra. Ezt egy szintén az Egyesült Államokban élő magyar, Frank Foldvary hírszerzési elemző kezdeményezte, amiért 1993-ban munkahelyén hátrányos megkülönböztetés érte a Toby Gatihoz eljuttatott titkos NSA-dokumentumok miatt. Az elemző által 1990-ben beszerzett iratokat – amelyekben a washingtoni magyar nagykövetségen dolgozó hírszerző tisztek névsora volt olvasható – Charles Gati követelte Foldvarytól, ám az nem adta át, hivatkozva azok „érzékeny” voltára. Az viszont beszélgetésükből kiderült, hogy Gatiék házibarátja – egy bizonyos Ivan Volgyes – köthető a magyar hírszerzéshez.
Bár a lap által idézett gyanúsítás meglehetősen súlyos volt, a vizsgálat rövidesen tisztázta Gatiékat. 1997 januárjában az egyik szokásos külügyminisztériumi sajtótájékoztatón bejelentették, hogy a belső vizsgálat semmilyen szabálytalanságot nem tárt fel, Toby Gati továbbra is élvezi minisztériuma bizalmát.

Publicisztika a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.