Ismét felírhatnak tb-utalványt az arra rászorulóknak a fürdőkben működő orvosok – számolt be tegnap Daubner Monika, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főosztályvezetője az Országgyűlés egészségturizmus-albizottságának ülésén. Mint mondta, az erről rendelkező törvénymódosítás idén július elsején lépett hatályba, s ez választási lehetőséget biztosít a betegnek, hogy a háziorvos felkeresését követően beutaltként az adott fürdőben dolgozó szakorvost keresse fel. Kifejtette: annak elkerülésére, hogy a megfelelő feltételekkel rendelkező szolgáltatók indokolatlanul ne rendelhessenek fürdőgyógyászati kezeléseket, célszerűnek tartják a háziorvosi javaslat szükségességét jogszabályban rögzíteni, aminek módosítását már kezdeményezte is az OEP.
Ákoshegyi György, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára lapunknak elmondta: 2004 októberében vonták meg az utalványírási jogot a fürdőkben működő orvosoktól, ami ellen a szövetség azonnal tiltakozott, mivel óriási zsúfoltság alakult ki a rendelőkben, s a beutaltak csak hetek múlva jutottak el a gyógykezelésekre. A főtitkár hangsúlyozta: annak ellenére, hogy hatályos miniszteri rendelet kötelezi az OEP-t, az egészségügyi tárcát és a Pénzügyminisztériumot az ármegállapító bizottság kétévenkénti összehívására, erre majd három éve nem került sor. – Ez pedig oda vezetett – fogalmazott –, hogy ma egy gyógymaszszázs valós értékéből csak egy „hamburger árát” téríti meg az OEP. Ez az összeg jelenleg 400– 440 forint. Szavai szerint az OEP ma is a három évvel ezelőtt megállapított összeggel finanszírozza a kezeléseket, amit a szövetség szerint legalább huszonöt százalékkal meg kellene emelnie a pénztárnak.
A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Rt. vezérigazgatója korábban lapunkkal közölte, hogy az utalványfelírás szigorítása miatt mintegy harminc százalékkal kevesebb tb-támogatású vendég kereste fel a budapesti fürdőket.
Elmondta: miután például egy tizenöt, illetve műtét utáni rehabilitáció esetén húsz kezelésből álló kúra árát az OEP 85 százalékig téríti meg, a betegek kénytelenek a fennmaradó 15 százalékot kifizetni, ami átlagosan és kúránként hatezer forintos terhet ró rájuk.

Ókori tárgy került elő egy családi vitrinből