Kijózanító szavazás Bukarestben

Hivatalból jut majd önkormányzati mandátumhoz a kisebbségben élő románság a többségben magyarok lakta erdélyi vidékeken. Ezt a kompromisszumot kellett elfogadnia a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) ahhoz, hogy bukaresti koalíciós partnerei a szenátus után ne szavazzák le a képviselőházban is az általa kidolgozott kisebbségi törvénytervezetet.

2005. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A történelminek nevezett magyar–román közös kormányülés után két nappal magyarellenes hangulat lett úrrá a bukaresti szenátuson, s végül az előzetes megegyezés ellenére sem szavazta meg a kormánykoalíció a kisebbségi törvénytervezetet. Ennek ellenére sem távozik a bukaresti kormánykoalícióból az RMDSZ. Az erre vonatkozó döntést Markó Béla szövetségi elnök, kormányfőhelyettes azután jelentette be, hogy megbeszélést folytatott a román koalíciós pártok elnökeivel a szenátusban történt hétfői fiaskóról. Mint ismeretes, az RMDSZ által kidolgozott jogszabályból előbb kikerült a kulturális autonómia létrehozásáról szóló paragrafus, majd a felsőház – számos kormánypárti liberális, demokrata és konzervatív honatya közreműködésével – elutasította az egész törvénytervezetet.
*
A vitán egyébként C. V. Tudor, a Nagy-Románia Párt elnöke terrorszervezetnek nevezte az RMDSZ-t, Ion Iliescu exállamfő pedig úgy vélekedett: egyetlen állam sem biztosít Európában annyi jogot kisebbségei számára, mint Románia. A nyilvánvaló kudarc hevében Markó hétfő este még úgy nyilatkozott, hogy a román szövetséges pártok súlyosan megszegték a kisebbségi jogszabály támogatásáról szóló koalíciós egyezséget, ezért újra kell tárgyalni az RMDSZ-nek a koalícióban betöltött szerepét. Tegnap viszont a politikus már úgy fogalmazott: egyszer lehet tévedni, ugyanakkor reméli, hogy másodszor ez nem fordul elő. Markó ezzel arra utalt, hogy a román koalíciós pártok ígéretet tettek arra: a képviselőházban a kormány által beterjesztett formában fogják megszavazni a jogszabályt. Erről egyébként Calin Popescu-Tariceanu román kormányfő személyesen biztosította Gyurcsány Ferencet a témában folytatott tegnapi telefonbeszélgetésük során.
A koalíciós román pártok azonban azzal a kikötéssel vállalták a törvény képviselőházi elfogadását, hogy a románság kapjon hivatalból mandátumot olyan települések önkormányzataiban, ahol kisebbségben él. Ez a feltétel elsősorban a székelyföldi tanácsokra vonatkozik, és a választási törvény módosítása nyomán lép majd életbe. Elemzők szerint azonban a kisebbségi törvény szenátusi elutasítása azt bizonyítja, hogy az RMDSZ súlytalanná vált a román politikában, mivel vezetői megszerették a hatalmat. „Az együttműködésben eltelt kilenc év alatt számtalanszor adták látványos jeleit annak, hogy akkor sem állnak fel a bársonyszékből, ha a szerződő felek semmibe veszik vállalásaikat” – írta tegnapi vezércikkében a kolozsvári Krónika munkatársa. A lap által idézett Szász Jenő, a Magyar Polgári Szövetség elnöke szerint az RMDSZ mostani kudarca azt bizonyítja, hogy nem lehet hatékony kisebbségi politikát folytatni a hatalom részeseként.
Ugyanakkor az Európai Bizottság által tegnap nyilvánosságra hozott, Romániáról és Bulgáriáról szóló éves országjelentésekben – a korábbi várakozásokkal ellentétben – egyelőre nem tett javaslatot arra, hogy egy évvel el kell halasztani a két ország EU-belépését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.