A történelminek nevezett magyar–román közös kormányülés után két nappal magyarellenes hangulat lett úrrá a bukaresti szenátuson, s végül az előzetes megegyezés ellenére sem szavazta meg a kormánykoalíció a kisebbségi törvénytervezetet. Ennek ellenére sem távozik a bukaresti kormánykoalícióból az RMDSZ. Az erre vonatkozó döntést Markó Béla szövetségi elnök, kormányfőhelyettes azután jelentette be, hogy megbeszélést folytatott a román koalíciós pártok elnökeivel a szenátusban történt hétfői fiaskóról. Mint ismeretes, az RMDSZ által kidolgozott jogszabályból előbb kikerült a kulturális autonómia létrehozásáról szóló paragrafus, majd a felsőház – számos kormánypárti liberális, demokrata és konzervatív honatya közreműködésével – elutasította az egész törvénytervezetet.
*
A vitán egyébként C. V. Tudor, a Nagy-Románia Párt elnöke terrorszervezetnek nevezte az RMDSZ-t, Ion Iliescu exállamfő pedig úgy vélekedett: egyetlen állam sem biztosít Európában annyi jogot kisebbségei számára, mint Románia. A nyilvánvaló kudarc hevében Markó hétfő este még úgy nyilatkozott, hogy a román szövetséges pártok súlyosan megszegték a kisebbségi jogszabály támogatásáról szóló koalíciós egyezséget, ezért újra kell tárgyalni az RMDSZ-nek a koalícióban betöltött szerepét. Tegnap viszont a politikus már úgy fogalmazott: egyszer lehet tévedni, ugyanakkor reméli, hogy másodszor ez nem fordul elő. Markó ezzel arra utalt, hogy a román koalíciós pártok ígéretet tettek arra: a képviselőházban a kormány által beterjesztett formában fogják megszavazni a jogszabályt. Erről egyébként Calin Popescu-Tariceanu román kormányfő személyesen biztosította Gyurcsány Ferencet a témában folytatott tegnapi telefonbeszélgetésük során.
A koalíciós román pártok azonban azzal a kikötéssel vállalták a törvény képviselőházi elfogadását, hogy a románság kapjon hivatalból mandátumot olyan települések önkormányzataiban, ahol kisebbségben él. Ez a feltétel elsősorban a székelyföldi tanácsokra vonatkozik, és a választási törvény módosítása nyomán lép majd életbe. Elemzők szerint azonban a kisebbségi törvény szenátusi elutasítása azt bizonyítja, hogy az RMDSZ súlytalanná vált a román politikában, mivel vezetői megszerették a hatalmat. „Az együttműködésben eltelt kilenc év alatt számtalanszor adták látványos jeleit annak, hogy akkor sem állnak fel a bársonyszékből, ha a szerződő felek semmibe veszik vállalásaikat” – írta tegnapi vezércikkében a kolozsvári Krónika munkatársa. A lap által idézett Szász Jenő, a Magyar Polgári Szövetség elnöke szerint az RMDSZ mostani kudarca azt bizonyítja, hogy nem lehet hatékony kisebbségi politikát folytatni a hatalom részeseként.
Ugyanakkor az Európai Bizottság által tegnap nyilvánosságra hozott, Romániáról és Bulgáriáról szóló éves országjelentésekben – a korábbi várakozásokkal ellentétben – egyelőre nem tett javaslatot arra, hogy egy évvel el kell halasztani a két ország EU-belépését.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat