Napokon belül eldől, hogy jövőre három százalékról négy százalékra nő-e az idegenforgalmi adó (ifa) mértéke Budapesten. A főpolgármesteri kabinet a kormánypárti frakciók egyeztetésétől tette függővé, hogy az október végére tervezett közgyűlés elé kerül-e Schiffer János javaslata. A szocialista főpolgármester-helyettes előterjesztésében emlékeztet arra, hogy az 1994-ben két százalékkal bevezetett, majd két év múlva három százalékra emelt ifát 2004 novemberében már négy százalékra emelte az önkormányzat. Decemberben viszont hatályon kívül helyezték ezt a döntést, mivel az állami költségvetésben az idén mégsem csökkentették az ifához nyújtott normatív támogatást. A főpolgármester-helyettes szerint az egyszázalékos emeléssel csaknem négyszázmillió forinttal jutna több pénz a fővárosi turizmus promóciójára. Ez az emelés átlagosan 170 forintos szobaár-növekedést idézne elő Budapesten, az idén átlagosan 17 ezer forintos szállodai szobaárakban – jegyzi meg. A pluszbevételt hatékonyabb marketingtevékenységre, több turistamarasztaló programra, egy turistabusz-terminál kialakítására és egy Budapest Kongresszusi Iroda létrehozására költenék.
A Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) budapesti régiója tárgyalta ezt a témát, s az alábbi álláspontra jutottak: a közelmúltban megemelt áfa, a helyi iparűzési adó és a meglévő ifa épp elég terhet jelentenek a vállalkozások számára, így nem örülnének egy újabb emelésnek. Úgy vélik: mivel az ifa jelentős részét mint adót a szállodák fizetik be, az MSZSZ igényli, hogy az ifa tényleges felhasználásának eldöntésében részt vehessen. Javasolják, hogy az MSZSZ a Budapesti Turisztikai Hivatal felügyelőbizottságában képviseltesse magát. Ugyanakkor örömmel állapították meg, hogy a vendégéjszakák folyamatos növekedéséből adódóan, valamint a növekvő szobaáraknak köszönhetően a befolyt bruttó idegenforgalmi adó jelentősen nő. Mint ismeretes, 2004-ben 120 millió forint adótöbblet keletkezett. Az MSZSZ változatlanul igényli, hogy a kormány a 2004-ben 12 százalékról 15 százalékra megemelt szálláshelyre vonatkozó áfát – amely az egész turizmus versenyképességét és a szállodák jövedelmezőségét súlyosan veszélyezteti – 2006-ra jelentősen csökkentse. Sajnálatos módon az előzetes ígéretek ellenére az áfacsökkenés nem szerepel a kormány 2006. évi terveiben. A magas adóterhek, elvonások, emelkedő működési költségek súlyosan veszélyeztetik a szállodák működését – szögezik le. A lapunkhoz eljuttatott állásfoglalásban megállapítják: Budapest legnagyobb versenytársa, Prága esetében a cseh kormánynak volt bátorsága, hogy az előzetesen bejelentett szállodai áfaemelést (öt százalékról 19 százalékra) nem hajtotta végre. Prágában jelenleg ötszázalékos áfa és 0,14 euró ifa van érvényben. Úgy vélik: érdemes az egyébként jól működő, versenyképes tevékenységet növekedni hagyni, s nem adóemeléssel sújtani.
A szövetség kiemelte, hogy az ifa a versenytársaihoz képest igen magas Budapesten. Miközben Bécsben a nettó szobaár 2,8 százaléka, Prágában 0,14 euró, Párizsban 1,7 euró, Brüsszelben 1,5 százalék. S míg – a szakemberek szerint – Münchenben, Frankfurtban, Londonban nincs ilyen adónem, addig Budapesten már most is három százalék ennek mértéke. Az MSZSZ budapesti régiója példátlannak tartja, hogy a vendégeket Magyarországon már most is 18 százaléknyi adóval (15 százalék áfával plusz három százalék ifával) terhelik. Azt indítványozzák: kezdeményezzék, hogy a kerületi önkormányzatok kötelezzék el magukat az ifa idegenforgalmi célú hasznosítására.

Századvég: Az egészségügyi dolgozók elégedettek a bérezésükkel, és Magyarországon képzelik el a jövőt