Oktalanul irtják a madarakat

A madárinfluenza veszélye miatt száznál több különböző fajú költöző madarat lőttek ki Ukrajnában. Magyarországon kétezer vadon élő madár vizsgálatát rendelték el. Nagyobb részük vadászható, ezért kilövik, a védett példányokat azonban csak befogják, majd a vizsgálat után szabadon engedik. Az egyre hatalmasodó pánik miatt félő, hogy a költöző madarak tömeges pusztítása kezdődik meg világszerte, pedig a szakemberek szerint főként a nagyüzemi állattenyésztés és a baromfikereskedelem felelős a járványért.

Bohus Anita
2005. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem okozói, hanem áldozatai a madárinfluenza-járvány terjedésének a vadon élő madarak. Éppen a baromfiállomány nagyüzemi zsúfolt tartása segíti elő az eddig még nem látott méretű járványok kialakulását, amelyek mind az emberekre, mind pedig a vadon élő madarakra nézve nagy veszélyt jelentenek – magyarázta el kérdésünkre Steiner Attila, a WWF Magyarország programvezetője.
A délkelet-ázsiai esetek után az idén Kínában, Mongóliában, Kazahsztánban, Oroszországban, Törökországban és Romániában mutatták ki a vírust vadon élő madarak teteméből, illetve csirkéből és pulykából, később Görögországban, Macedóniában és Horvátországban pusztultak a szárnyasok. Ismert tény, hogy a vízimadarak szinte állandó hordozói a mérsékelten fertőző és megbetegítő képességű influenzatörzseknek, de szinte tünetmentesen vészelik át a fertőzést és nem veszélyesek az emberre. A vírus gyors mutációja és a virulencia erősödése csak nagyüzemi körülmények között következik be, ahol a túltartott állomány amúgy is fogékonyabb a megbetegedésekre – tette hozzá.
– A most felbukkant H5N1 influenzatörzs okozta járvány az idei évig vadmadarakban még nem fordult elő. A fordulat akkor következett be, amikor Kínában májusban és júniusban mintegy hatezer indiai lúd, halászsirály, kárókatona és vörös ásólúd elhullását jegyezték fel, majd egy hónapra rá Mongóliában pusztultak az énekes hattyúk. A háziszárnyasokban kimutathatóan 1997 óta fordul elő a rendkívül fertőzőképes vírustörzs. Délkelet-Ázsiában, ahol csaknem hetvenmilliárd csirkét és sok milliárd vízimadarat, főleg kacsát nevelnek, különösen nagy károkat okozott – tudtuk meg a programvezetőtől. Steiner hozzátette: nem tudnak olyan esetről, amely során vadmadarak fertőztek volna meg embereket, az eddig emberi halállal végződött esetekben is házi baromfi terjesztette a madárinfluenza vírusát. Szerinte a pánik azért sem indokolt, mert a keleti járványokban a fertőzött háziszárnyasokról terjedt át a vírus a vadmadarakra, és nem fordítva.
– Tehát a betegség nyugati irányú terjeszkedése felveti a vízimadarak általi terjedés lehetőségét, ám inkább úgy fogalmazhatunk, hogy a vonuló madarak maguk is áldozatok, nem pedig a veszély forrásai – összegezte ismereteit a természetvédő.
Rámutatott: mivel az influenzavírus a madarak ürülékében akár két hétig is életképes marad, és szennyezett ketrecekkel, szállítóeszközökkel könnyen terjed, nagy a valószínűsége annak, hogy gyorsan szétszóródik a világban a madárvándorlástól függetlenül is. Ezért a WWF Magyarország szerint az a legfontosabb feladat, hogy megakadályozzák a háziszárnyasok és a vadon élő vízimadarak találkozását, valamint megsemmisítsék a fertőzött baromfiállományokat. A szigorú higiéniai előírások betartása, valamint az importtilalom szintén fontos tényező a terjedés megállításában.
– A vadmadarak esetlegesen felmerülő irtása vagy fokozott vadászata sokkal inkább hozzájárulhat a betegség terjedéséhez, mivel az intenzív vadászat az egy helyen nagy tömegben gyülekező vagy telelő madarak szétszóródásához vezethet, illetve nagyobb lehetőséget ad a fertőzött madarakkal kapcsolatba kerülésre. Ezzel ellentétben sokkal inkább kívánatos a vízimadarak vadászatának időleges beszüntetése, ahogy ez Romániában, Szerbiában és Horvátországban már megtörtént – tette hozzá Steiner Attila.
– Hazánkban mintegy kétezer vadmadár vizsgálatát rendelték el, aminek nagyobb hányada a vadászható fajok terítéke, azaz vadászat során lelőtt egyedek, kisebb része azonban befogott védett madár – nyilatkozta lapunknak az FVM. Rónai Anna kommunikációs munkatárs elmondta, az Országos Állategészségügyi Intézet ürülékből és szervekből vett mintát analizál majd. A tárca egyenlőre nem tervezi a vadászati tilalom bevezetését – közölte.
A hazai Madárgyűrűzési Központ is figyelemmel követi a madárinfluenza felbukkanását és terjedését – magyarázta Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület természetvédelmi igazgatója. Elmondta, a szervezet a gyűrűzőközpont adatbázisát használva figyeli a vízimadarak mozgását, várható vonulási irányukat, valamint amennyiben szükséges, a gyűrűzőállomásokon is mintát vesznek a jelölésre befogott madaraktól, segítve a kormányzati szervek munkáját.
A közelmúltban több szakértő is rávilágított arra, hogy a költöző madaraknál sokkal nagyobb fenyegetést jelenthet, hogy az emberre közvetlenül veszélyes kórokozót a repülőgép-, a közúti, illetve vasúti forgalom napok alatt szétszórhatja. Az eddigi fertőzéseket is a nagyobb közlekedési, kereskedelmi csomópontok közeléből jelentették.
Továbbiak a 17. oldalon



Nem várják vissza a madarakat Csehországban. A járványtól való félelemtől vezérelve Csehországban több helyen is szétdúlták a költöző madarak fészkeit, megakadályozandó, hogy az állatok jövő tavasszal visszatérjenek lakhelyükre – közölték cseh ornitológusok egy általuk működtetett honlapon. A cseh szakértők megfékezendő az értelmetlen pusztítást, rávilágítottak: a fertőzést hordozó vadmadarakon azonnal jelentkeznek a kór tünetei, s a beteg állat rövidesen elpusztul. Így tehát lehetetlen, hogy egy fertőzött madár megtegye a telelőhelye és az Európa közötti hatalmas távolságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.