Ördög a dobozban

Pósa Tibor
2005. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megérkezett az Európai Unióba is. Talán csak csibetollnyi távolság választja el a madárinfluenzáról közölt alapos, átfogó tájékoztatást a rémhírektől, a lakosságot pánikba kergető túlzásoktól. A megfontolt tudósok azt hangoztatják, hogy eddig csak állatvészről van szó, ember csak kivételes esetben, a baromfiakkal történő „szoros együttélés eredményeként” kapta el a megbetegedést. Emberről emberre egyelőre nem terjedt át a kór.
Sok kárt okoznak a felelőtlen kijelentések: több százmillió halott jóslásától az emberiség történetének legpusztítóbb járványáig mindenről lehet hallani. Még a fejlettebb világban is akadnak orvosok, professzorok, egyetemi oktatók, akik közül jó néhányan pályázhatnának a delphoi jövendőmondó szerepére. Nem kizárható, hogy Nagy-Britanniában 750 ezer lehet az elpusztultak száma, míg a népesebb Franciaországban 200 ezren esnek áldozatul a madárinfluenza emberről emberre terjedő járványában – szólnak a jövendölések. Az igazság persze az, hogy valójában senki sem tudja, mennyi emberáldozatot szedne a madárinfluenza, a számok csak arra jók, hogy pánikot keltsenek.
Amikor laboratóriumi vizsgálatok igazolták a kór felbukkanását Északnyugat-Törökországban és a romániai Duna-delta szakaszán, a nyugati lapok címoldalára mindent kiszorítva megérkezett az influenza. Azóta már be is lépett az unió területére: egy görög szigeten fedeztek fel elhullott madártetemeket, amelyeknek laboratóriumi vizsgálata még hátravan.
Nyolc év kellett ahhoz, hogy a vándormadarak révén Ázsiából Európába érjen a kór. Első felbukkanását 1997-ben rögzítették egy hongkongi csirkefarmon, ahol a H5N1-es vírus hat emberáldozatot szedett. Több millió szárnyas elpusztítása ellenére 2004 elején már tucatnyi ázsiai országból jelentettek megbetegedéseket. Néhol megpróbálták eltitkolni az eseteket, elsősorban a szárnyasexport és a turisztika védelmében, aztán mégis a nyilvánosság mellett döntöttek.
Eddig Vietnamban szedte a legtöbb áldozatot. A világon összesen 112 ember betegedett meg madárinfluenzában, 66-an életüket vesztették. Ekkor keltek lábra a különböző jóslatok, még az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) az illetékeseitől is, amelyekkel rá akarták irányítani a világ vezetőinek figyelmét a közelgő vészhelyzetre. „Az ördög még a dobozban van – jelentette ki az egyik WHO-vezető. Ha zárva tudjuk tartani a lakatot, akkor még van esélyünk.”
Kétségtelen, hogy a betegség egyre újabb helyeken jelent meg, az idén nyáron Tibetben, Mongóliában, majd Oroszország szibériai részén és Kazahsztánban. A kór tehát közeledett Európa felé, ám hogy ilyen gyorsan eléri, arra valószínűleg senki sem számított. „Ha a világjárvány kitörne ezen a télen, minden országot felkészületlenül érne” – ez a mondat szintén a WHO egyik illetékesétől hangzott el szeptember végén.
A madárinfluenzát okozó vírus a madarak többségét megfertőzi. A vadmadarak általában hordozzák, de nem betegednek meg tőle. Kevés szó esik most erről, de 1957-ben egy Ázsiából kiinduló madárinfluenza-járványban négymillióan haltak meg, majd 1968–69-ben követte egy újabb hullám. Egyébként az 1918-as pusztító spanyolnáthát is ide sorolják, hiszen a H1N1 vírus okozta, amely a madárinfluenza emberre közvetlenül veszélyes válfaja, és összességében mintegy 40 millió áldozatot követelt, többet, mint az első világháború csataterein meghaltak száma.
„Ha kitörne egy világjárvány, a kormányok Washingtontól Brüsszelig késésben vannak” – állapította meg vezércikkében a brit Financial Times. A mérvadó napilap szerint egyes kormányok, ha késve is, de tettek lépéseket, és az ázsiai országokba küldték szakembereiket, hogy ott tanulmányozzák a megelőzési feladatokat. Az International Herald Tribune megállapította, hogy a világjárvány kitörésének fenyegetése nem azonnali. „Senki sem tudja, mennyi idő kell ahhoz, hogy kialakuljon a H5N1 vírus olyan mutációja, amely emberről emberre terjedhet. A madárinfluenzával majdnem egy évtizede élünk együtt, és eddig nem változott szörnnyé.”
A francia Libération rámutat, hogy a legfelkészültebb járványszakértők sem tudják a választ arra a kérdésre, hogy mikor jöhet létre a vírus emberről emberre terjedő mutációja. Akik Ázsiában megfertőződtek, mindennapi kapcsolatban álltak a madárinfluenzás szárnyasokkal, esetleg a tetemükkel. A helyzet összehasonlíthatatlan a korábbi, különösen a legpusztítóbb 1918-as járvánnyal – nyilatkozta egy francia szakértő, aki Vietnamban tanulmányozta a kór felbukkanását. Ugyanis most világszinten tudják kontrollálni a madárinfluenza terjedését, és néhány hónap múlva a gyógyszergyártó cégek elő tudnak állni a megfelelő oltóanyaggal.
A tünetek hasonlóak egy klasszikus influenzáéhoz: 38 fokot meghaladó láz, torokfájás, izomgyengeség, légzési nehézségek. De ezek a panaszok csak a betegek felénél jelentkeznek, a többieknél gyakorlatilag minden előjelet nélkülöz a megbetegedés, esetleg kisebb megfázáshoz hasonlatos. Újabb megválaszolatlan kérdés: miért eltérőek a tünetek? A hagyományos influenzának is vannak halálos áldozatai, nagyjából ezer megbetegedésre jut egy haláleset, de ez főleg idős és legyengült állapotú betegeket sújt. A madárinfluenza viszont a 30–50 év közötti, erős fizikumú, egészséges emberek közül is szedett áldozatokat.
Az Európai Unió miniszteri szintű vezetőinek e heti tanácskozásain azt hangsúlyozták, hogy közös és átfogó fellépésre van szükség. Felügyelni – ez az unió jelszava. És felhalmozni! Mégpedig az eddig ismert két vírus elleni gyógyszerből és légzőmaszkokból. Nagy-Britannia 14,6 millió dózis – ez a lakosság negyedének elegendő – Tamiflut rendelt a svájci Roche gyógyszergyártól. Franciaországban már 200 millió (!) maszk áll készen, az ország szintén 14 millió Tamiflut halmoz fel az év végéig, és 40 millió védőoltásra nyújtotta be igényét, ha a H5N1 vírusnak emberről emberre terjedő válfaja kialakul.
Mint arról az Express hírmagazin a múlt héten beszámolt, a világjárvány kitörése esetén az előzetes vészforgatókönyv szerint Franciaországban bezárnák az iskolákat, megszüntetnék vagy legalábbis átszerveznék a tömegközlekedést, és megtiltanák a kórházak látogatását. Az embereknek azt tanácsolnák, hogy csak végszükség esetén hagyják el otthonukat, a közterületeken pedig kötelezővé tennék a maszkok használatát. A gyógyszertárakat a katonaság fegyveres alakulatai őriznék.
A WHO szerint a vírus elleni gyógyszerek együttes alkalmazása a hagyományos influenza elleni védőoltásokkal hatásos lehet arra nézve, hogy állatról emberre ne ragadjon a fertőzés. Ám az emberről emberre terjedő madárinfluenza jelenleg még nem létezik, felbukkanása után szerencsés esetben talán hónapok múlva lehet kézben a védőoltás. A hagyományos influenza elleni védőoltás hatékonysága körül vita alakult ki, abban viszont többnyire egyetértenek az orvosok, hogy a kórral szemben csak a nem legyengült szervezet védekezhet hatásosan.
A Temps svájci napilap azt sürgeti, hogy nemzetközi szintű válasz szülessen a madárinfluenzára. Példaként hozta fel az AIDS-ellenes alapot. A független nemzetközi szervezet sokat segít a szükséges gyógyszerek szervezett szétosztásában. „A virológusok nem látnokok. Hagynunk kell nekik időt a kutatásra. A jelenlegi tudatlanságuknak nem kell feltétlenül végletes félelmet kiváltania – szögezte le a genfi lap. – Épp itt az ideje, hogy olyan átfogó intézkedéseket hozzunk, amilyen a járvány lenne, ha kitörne, azaz világméretűt.



Gyógyszerháború?
Tamiflu nincs – ez a megszokott válasz a török, de már egyre inkább a nyugat-európai gyógyszertárakban is arra a kérdésre, hogy rendelkeznek-e a svájci gyógyszerrel, amelyet az Egészségügyi Világszervezet is ajánl a madárinfluenza ellen. A Roche gyógyszergyár termékét az Európai Unió tagállamai is felhalmozzák az emberre veszélyes, állatról emberre terjedő H5N1-es vírus ellen. A Roche részvényárai az egekbe szöktek, a gyógyszergyár a termelés megtízszerezésével sem tudja előállítani a sok százmillió dózist. A Tamiflu egy korábbi vírus elleni készítmény, amely bizonyos esetekben hatásosnak bizonyult a madárinfluenzával megfertőzöttek gyógyításában. Az első tünetek jelentkezését követő 48 órában meg kell kezdeni a gyógyszer szedését. Tehát a Tamiflu nem megelőzésre szolgál, így nem eredményez védettséget sem, hanem a vírus szaporodását gátolja. Svájci gyógyszerészek is cáfolják, hogy hatásos lenne a madárinfluenza emberről emberre terjedő mutációjára, hiszen az nem létezik. A Roche gyógyszergyár – javítandó a róla kialakult képet – a napokban felajánlott 2400 adag Tamiflut Romániának és 20 ezer adagot Törökországnak.
A Nature brit tudományos hetilap a közelmúltban egy vietnami kislány esetét ismertette, aki februárban kapta el a madárinfluenzát, és akinél nem használt a Tamiflu szedése. A madárinfluenzával megfertőzött állatokon viszont eredményesnek bizonyult a GlaxoSmithKline amerikai–japán gyógyszeripari óriás Relenza nevű – szintén vírusölő – terméke. (Amerikai és japán kutatók jutottak a fenti megállapításra.) Egyelőre biztos, hogy nincs vetélytársa a két gyógyszergyár készítményének. A Relenza hátránya, hogy eddig még csak intravénás és inhalációs formában jelent meg. A szakértők szerint a világjárvány felszámolására szolgáló eddigi nemzeti egészségügyi tervek a Tamifluval számolnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.