Tusk és Kaczynski versenyfutása

Donald Tusk vagy Lech Kaczynski? Vasárnap este Lengyelország végre választ kap az őszi választási maraton utolsó nyitott kérdésére is. A következő öt év köztársasági elnökének személyéről mintegy 30 millió választópolgár jogosult dönteni, a kampány viharaiban elfáradt emberek azonban egyre kevesebb érdeklődést tanúsítanak a politikai show-műsor iránt, így félő, hogy a részvételi arány az elemzők által szégyenteljesnek nevezett ötven százalékot sem éri majd el.

Görömbölyi Dávid
2005. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két közvélemény-kutató intézet mérései alapján 54 százalékos népszerűséggel őrzi vezető pozícióját Donald Tusk, a Polgári Platform (PO) jelöltje. Ellenfele, Lech Kaczynski, aki a választásokon győztes Jog és Igazságosság (PiS) jelöltje, jelenleg a szavazatok 46 százalékára számíthat, a verseny azonban – a négy héttel ezelőtti országgyűlési választásokhoz hasonlóan – napról napra egyre szorosabb. Olyannyira, hogy a PGB szerint már Kaczynski vezet fél ponttal.
Az elnökválasztás első fordulóját követően az elemzők azt tartják a legfontosabb kérdésnek, hogy a kiesett baloldali jelöltek támogatói kire adják majd voksaikat. A felmérések szerint a szociáldemokrata Marek Borowski támogatói inkább Donald Tusk elnökségének örülnének, a szélsőbaloldali-populista Önvédelem (SO) elnöke, a szintén kiesett Andrzej Lepper azonban Kaczynski támogatására szólította fel híveit. Eközben mind a jelenlegi elnök, a szocialista Aleksander Kwasniewski, mind pedig az élő legenda, a konzervatív Lech Walesa nyíltan Tusk mellett foglalt állást, a helyzet tehát jogosan tűnik zavarosnak sokak szemében.
Az már csak hab a tortán, hogy a versengő felek pártjai mindeközben koalíciós tárgyalásokat folytatnak, amelyek természetesen nem mentesülhetnek a kampány felhangjaitól. Az országgyűlési választásokon győztes PiS néhány napja hivatalosan is Kazimierz Marcinkiewiczet jelölte miniszterelnöknek, akinek személyét a PO nem tartja elfogadhatónak. Afelől azonban semmi kétsége a médiában megszólaló szakértőknek, hogy a kampány lezárultával, a csata másnapján a felek kezet nyújtanak majd egymásnak, és még az ősszel létrejöhet konszenzus a kormányprogramban, s megalakulhat a demokratikus Lengyelország ötödik szabadon választott kormánya.

Továbbiak a 30. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.