Újabb eladások

Meglepetések nélkül zajlott a tegnapi kereskedés: a BUX a vártak szerint gyengüléssel zárt, a vezető részvények a Richter kivételével visszaesést produkáltak. Szakértők már az előző nap jelezték, hogy a következő hetekben lényegi változás nem várható, a BUX stagnálására és esetleges gyengülésére lehet számítani, de újabb csúcsdöntésekre nem. A tegnapi üzletmenet során a legnagyobb figyelem az OTP-papírokra terelődött: a banki részvények 17 milliárd forintos forgalom mellett 2,6 százalékkal lettek olcsóbbak. A térség tőzsdéire nem hatott a visszaesési trend. Az EU magyar költségvetést vizsgáló jelentése szakértők szerint további eladási hullámot indíthat meg, így a BUX kurzusa még a héten akár húszezer pont alá is csúszhat.

Munkatársunktól
2005. 10. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokáig tartotta magát a BUX, de a késő délutáni eladási nyomás az indexet végül átlendítette előző szintjén. A fordulat eredményeként a magyar tőzsdei indikátor 296,96 ponttal zuhant vissza abba a miliőbe, ahová a múlt héten elért; a tegnap újból a shortosok (gyengülésre spekulálók) napja volt. A 30 milliárd forintos forgalom magáért beszélt, s az sem volt elhanyagolandó tényező, hogy a vezető részvények – a Richter kivételével – gyengültek. A Richter árfolyamában történt változást egyes elemzők a madárinfluenza ügyével magyarázták, bár a magyar gyógyszergyártó kommunikációs igazgatója, Beke Zsuzsa jelezte, hogy cégük nem gyárt ilyen vakcinát.
A többi vezető részvény azonban nem tudta kivédeni a csökkenést, így egy lendülettel a Mol, az OTP és a Magyar Telekom is veszteséggel zárt. A legnagyobb érdeklődést az OTP részvényei kapták: a banki papírok 16,6 milliárd forintos forgalom mellett 2,6 százalékkal gyengültek. A Mol 1,7 százalékkal, az MTelekom 1,4 százalékkal lett olcsóbb. A beesők között volt még a BorsodChem, a Fotex és a Synergon is. A nyertesek között – a Richter mellett – találhattuk az FHB, az Antenna Hungária és a Danubius részvényeit. Elemzők a tegnapi gyengülés kapcsán megjegyezték, egyre biztosabb, hogy a térségből a tőke a tengerentúlra távozott. A szakértők az egyre jobb amerikai makrogazdasági adatokkal magyarázták a tőkeátcsoportosítást, amit az Egyesült Államok augusztusi tőkebeáramlási adatai is alátámasztottak.
A portfolio.hu információi szerint a felülvizsgált júliusi 87,5 milliárd dollárról 91,3 milliárd dollárra emelkedett augusztusban az Egyesült Államokba irányuló nettó tőkebeáramlás. A tényadat egymilliárd dollárral magasabb a 2004. áprilisi beáramlásnál, azaz közel másfél éves csúcsot jelent, s lényegesen meghaladja az idei augusztusra közzétett 59 milliárd dolláros külkereskedelmimérleg-hiányt. A szakértők egyúttal arra is rámutattak, hogy az Európai Bizottság a magyar költségvetés állapotáról szóló jelentésében nem túl fényes adatokat publikálhat, ami meggyorsíthatja a tőkeátcsoportosítást, s ez a BUX jelentős árfolyameséséhez vezethet. A magyar indikátor várhatóan még a héten átlépi a húszezer pontos határt. Ez azt jelenti, hogy a vezető részvények szinte kivétel nélkül beesésre számíthatnak.
A környező országokban viszont nem alakult ki egyértelmű gyengülési irány: a lengyel WIG 20 index 0,36 százalék, a cseh PX 50 és az orosz RTS 0,30-0,30 százalékkal javult. A bankközi devizapiac is a tőkeátcsoportosítást jelezte, az euró 253 forintra drágult, ami közel 1,50 forintos javulásnak felelt meg.

Termékek a BÉT-en. Új termékekkel bővül a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) származékos piacán kereskedhető opciós és határidős kontraktusok köre 2005. október 19-én – írta az MTI–Eco. Piaci igényre válaszolva a BÉT 11 devizaalapú, devizaelszámolású opciós termék és két devizaalapú, forintelszámolású határidős kontraktus kereskedését indítja el. Ettől az időponttól kezdve az opciós euró–svájci frank, euró–cseh korona, euró–japán jen, euró–lengyel zloty, euró–dollár, angol font–svájci frank, angol font–japán jen, angol font–amerikai dollár, dollár–svájci frank, dollár–-japán jen, valamint a határidős ausztrál dollár–amerikai dollár és amerikai dollár–kanadai dollár keresztkontraktusokra lehet üzletet kötni. Az új opciós és határidős termékek kereskedésének és elszámolásának menete megegyezik a jelenlegi hasonló devizatermékek piacán alkalmazott gyakorlattal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.