Közvetlenül egymás után érkezett tegnap a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájához Mádl Ferenc volt és Sólyom László jelenlegi köztársasági elnök. Mádl Ferenc családjának több tagja, Sólyom László felesége társaságában helyezte el a megemlékezés virágait a parcelláknál, a központi emlékműnél, Nagy Imre sírjánál, illetve Mádl Ferenc Mansfeld Péter, majd az ismeretlen halottak nyughelyénél.
A hivatalos ceremóniák szombaton kezdődtek: a protokoll szerint lobbant fel a forradalom lángja Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jelenlétében a Parlament előtti 1956-os emlékműnél. A szervezők biztonsági emberek segítségével akadályozták meg, hogy a többek között „Vádolunk több száz kivégzett magyar hazafiért!”, „Vádolunk 200 ezer elmenekült hazánkfiáért!”, „Vádolunk Mansfeld Péterért!” feliratú táblákkal érkezők ne jussanak a kordonon belülre. Tegnap Molnár Gyula, az MSZP budapesti elnöke beszéde közben egy férfi azt kiabálta: „Spion vagy!”, mire a rendőrök elvitték.
Egyetemisták és határon túli fiatalok fáklyásmenete vonult szombaton a Műegyetemtől a Kossuth térig: a menet elején többen táblát vittek egyebek mellett a következő feliratokkal: „Vádolunk Mindszenty József hercegprímásért!”, „Vádolunk Tóth Ilonáért!”, „Vádolunk több száz kivégzett magyar hazafiért!”, „Vádolunk 200 ezer elmenekült hazánk fiáért!”.
Tegnap katonai tiszteletadással, a Himnusz hangjaira felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt, a Kossuth téren, majd a legfőbb közjogi méltóságok Nagy Imre kivégzett miniszterelnök szobrához mentek.
Boross Péter: Pusztuljanak innen! Történelmi parancs teljesítése volt 1956. október 23., Szent István ezeréves parancsa: magyarnak megmaradni mindenáron – jelentette ki protokollmentes ünnepi beszédében Boross Péter volt miniszterelnök az MDF megemlékezésén, a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájánál. – Ne higgyünk azoknak, akik ma azt akarják tudományosan megmagyarázni, mit is akart a nép ’56-ban. Egy volt a cél: a szovjetek a gauleitereikkel együtt pusztuljanak innen.
A beszédet követően egy megemlékező lépett a volt miniszterelnökhöz, s arra kérte, hogy a jobboldal éppen a jövő érdekében fogjon öszsze, az MDF pedig ne távolodjon el a Fidesztől. Dávid Ibolya, az MDF elnöke Mátészalkán a városban működő pártok és társadalmi szervezetek közös ünnepségén elmondta: ’56 ötvenedik évfordulójának ünnepléséhez legalább három feltételnek teljesülnie kell. Ezek: „a nemzet köteles megbékélni”, másodjára „komolyan kell vennünk a magyarság új helyét a világban”, végül „az 50. év után minden iskolásnak a kezébe kellene adni egy könyvet, amelyben az ő városa, faluja is benne van, és ebből kiderülne, hogy 1956 az egész nemzet forradalma volt”.
Kuncze Gábor: Szánalmas újravívni ’56 harcait. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke ugyancsak a 301-es parcellánál szólalt fel pártja megemlékezésén. – Büszkén vállaljuk 1956 örökségét, a szabadság kivívását, amelyben a rendszerváltozáskor az SZDSZ is részt vett. Másodszor vagyunk kormányon, és céljaink közül van, ami megvalósult, de olyan is akad, amit újra kell kezdeni. El kell dobni magunktól a kishitűséget: Magyarország negyvenkilenc éve a zsarnokság elleni harc szimbóluma volt, ma pedig részei vagyunk az akkor megálmodott Európának. Szánalmas és hiteltelen próbálkozás 2005-ben újravívni 1956 harcait – fogalmazott Kuncze Gábor, akinek szavait követően felharsant egy fütty.
Kövér László: alattomos, mocskos kis háború. Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke tegnap a budapesti Széna téren párhuzamot vonva az 1848-as szabadságharccal azt mondta: egyetlen Habsburg főherceg sem vette volna magának a bátorságot, hogy elmenjen Batthyány Lajos sírjához március 15-én, és feltegye a kérdést: „Lajos, te most mit tennél?” „Ebből látszik, hogy bizonyos értelemben tényleg a bátorság kormányával van dolgunk” – jegyezte meg. Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke szombaton Nyírbátorban a Fidesz és a Jobbik Polgári Kör által közösen szervezett ünnepségen azt mondta, „hatvan éve alattomos, mocskos kis háború folyik ez ellen a nép ellen”. Az ország jelenlegi vezetésének az a célja, hogy „tulajdontalanná, kiszolgáltatottá tegyen bennünket, hogy könnyebb legyen uralkodni rajtunk” – tette hozzá. „A luxusbaloldaliak gátlástalansága nem szabad, hogy elfelejtesse velünk, volt ebben az országban tisztességes baloldal is, (…) lesz egy új baloldal, amellyel kialakítható egy új nemzeti egység” – hívta fel a figyelmet.
Emléktábla Pongrátz Gergely tiszteletére. Több százan emlékeztek tegnap az ’56-os forradalomra és szabadságharcra a legendás Corvin közben, amelynek egykori parancsnoka, a májusban elhunyt Pongrátz Gergely tiszteletére emléktáblát avattak. A megemlékezésen beszédet mondott Pongrátz Ödön Corvin közi szabadságharcos, aki testvére, Pongrátz Gergely szavait idézte: „Mi nem akartunk mást, csak szabadon élni a saját hazánkban.” Kiemelte, emlékeztetni kell az utókort ’56 heroikus küzdelmére, amely a világ csodálatát is kivívta. Lezsák Sándor, a Nemzeti Fórum Egyesület vezetője szerint rossz előjelekkel készülünk a forradalom ötvenedik évfordulójára, ugyanis nem elegendő milliárdokat költeni az eseményre, hanem emögé hiteles kormányzati akarat is kellene. Bayer Zsolt újságíró többek között arról beszélt, hogy ha méltók akarunk lenni Pongrátz Gergely emlékéhez, ne hagyjuk se ’56-ot, se a turult.