Asszimiláció

Pataky István
2005. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos válság körvonalai bontakoznak ki a Felvidéken. A szombati, helyhatósági megméretés csak a jéghegy csúcsa, a félmilliós magyar közösség évek óta olyan gondokkal küzd, amelyekben nem hozott pozitív elmozdulást sem Vladimír Meciar távozása a hatalomból, sem Szlovákia uniós csatlakozása. A négy évvel ezelőtti népszámlálás adatai a szlovákiai magyarok drámai fogyásáról tanúskodnak. Amíg 1991-ben még 567 296-an vallották magukat magyarnak, ami Szlovákia lakosságának 10,7 százalékát tette ki, tíz évvel később ez a szám már csak 520 528 volt, ami 9,7 százalékos részaránynak felel meg. Mint az a Határon Túli Magyarok Hivatalának jelentéséből kiderül, a népszámlálás részletes feldolgozása igazolta a demográfusok korábbi feltételezéseit: a drámai fogyást nem a természetes népszaporulat csökkenése vagy az elvándorlás okozta, hanem az asszimiláció. Ez utóbbit pedig alapvetően az oktatási helyzet idézte elő. A középiskolát végzettek aránya a több mint 61 százalékos országos átlaggal szemben mindössze 57 százalékos, egyetemi vagy főiskolai oklevele a magyarság alig öt százalékának van csupán, holott Szlovákia átlaga már meghaladja a tíz százalékot. Összességében az oktatásban részesülő szlovák fiatalok 8,8 százaléka magyar nemzetiségű, de csak 6,8 százaléka jár magyar tannyelvű iskolába. Ehhez csak részben járul hozzá az a tény, hogy évek óta csökken a magyar tannyelvű iskolák, osztályok száma. Néhány éve a decentralizáció keretében az óvodák és az alapiskolák helyi, a középiskolák pedig kerületi önkormányzati fennhatóság alá kerültek. Életbe lépett az iskolák finanszírozásának új normatív módja, a fejkvótarendszer, azaz a gyermeklétszám határozza meg az intézménynek nyújtandó költségvetés mértékét. A finanszírozás reformja viszont azt eredményezi, hogy az önkormányzatok számos iskola és óvoda megszüntetésére kényszerülnek. És itt érkezünk vissza a helyhatósági választásokhoz.
Most lett volna lehetőség, hogy a magyarok a szlovákoknál jóval nagyobb arányú szavazói részvétellel egyenlítsék ki a Meciar által 1996-ban önkényesen, magyarellenes célzattal átrajzolt megyehatárok hátrányait, s helyi szinten is döntési pozícióba hozzák a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) jelöltjeit. Többről van szó, mint elszalasztott lehetőségről. Olyan stációhoz érkezett az MKP választási kudarcával a felvidéki magyarság helyzetének válsága, amelyből egyelőre nem látszik a kiút. Mivel magyarázható ez a nagyfokú közöny? Először is, az MKP négy éven keresztül nem számolt azzal, hogy a déli, keleti országrészeken élő magyarok számára immár van egy fontosabb gond a nemzeti identitásuk ápolásánál, ez pedig a nyomor és a munkanélküliség. Éppen azok a területek szakadtak le Szlovákia átlagától, ahol nagy létszámban élnek magyarok. E kérdésre nem volt válasza Bugár Béláéknak, s ezen az állapoton tapodtat sem mozdított a sokak által mennyei mannaként várt EU-csatlakozás. Brüsszel kritika nélkül vette tudomásul Meciar megyehatárait, mellőzve minden olyan – a helyi lakosság érdekeit szem előtt tartó – szempontot, amelyet egyébként alapelvként fennhangon hirdet. Másrészt az anyaországi vezetés teljes mértékű érdektelensége a felvidékiek helyzete iránt – beleértve a finoman szólva is akadozónak nevezhető magyar– szlovák államközi viszonyt – tovább mélyítette a szlovákiai magyarok magukra hagyatottságának érzését. Hogy a felvidéki magyarság jelenleg asszimilálódik, az tény. A kérdés most már csak az: sikerül-e még időben megállítani ezt a folyamatot?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.